Çeltik festivali ve tarım fuarı gelecek yıla ertelendi

admin

Çeltik festivali ve tarım fuarı gelecek yıla ertelendi (2)

 

 

 

 

 

 

17.İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı’nın yapılıp yapılmaması konusunu istişare etmek üzere 22 Temmuz Cuma günü İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Tuncay Başar, Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan ve Muhtarlar sabah kahvaltısında bir araya geldi.

HEP BİRLİKTE KARAR VERELİM. YAPALIM MI? YAPMAYALIM MI?

Belediye Başkanı Mehmet Kerman gerçekleştirdiği konuşmada “Ülkemize darbe girişimine uğrayalı bir hafta oldu. Bir haftadır da hepimiz yorgun ve uykusuz durumdayız. Basından ve televizyonlardan da gündemi takip ediyoruz. Çok şükür gerçekleştirilemedi ama bu kara leke olarak tarihimize geçti. Sonuç alınamadı. Yüce Rabbim ülkemizi korudu.

Ve hepimize geçmiş olsun. Bu gün buraya toplanma amacımız ilçemizin yönetilmesinde karar aşamasında olan tüm arkadaşlarımızı davet ettik. Buraya gelip bize vakit ayırdığınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Tabi alınacak olan karar ilçemizi ilgilendiriyor.

İpsala için memleket için alınacak kararlarda menfaat ve çıkar gözetmeksizin, siyasi parti gözetmeksizin herkesin elini taşın altına koyacağına inanıyorum.

Zaten bu günkü tabloda bunu göstermektedir. Geleneksel hale getirdiğimiz, bizden önce gelen belediye başkanlarımızın başlattığı devam eden ve bu yıl da 17.sini gerçekleştirmeyi düşündüğümüz İpsala Tarım Fuar’ının yapılıp yapılmaması konusunda tereddütlerimiz var.

Sizlerin çok değerli fikirlerine ihtiyacımız var. Birlikte fikir alışverişi yaparak son noktayı koymak istiyoruz.

Fuar takvimleri 1 yıl önceden belli oluyor. Bizim de çok kıymetli belediye meclis üyelerimizin almış olduğu kararla 2015’de 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapılması için meclis kararı aldık.

Ve fuar takvimini Ankara’ya bildirdik. Her şey güllük gülistanlık her şey güzelken bu tür konuşmaları yapmaya dahi gerek yok. Ama aza önce Keşan Ticaret Odası Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu’da söyledi.

Keşanlı bir polisimiz Diyarbakır’da pusuya düşürülmüş ve şehit düşmüştür. Onlar vatan uğruna bizim için canlarını feda ederken bizlerin burada hiçbir şey yokmuş gibi eğlenmesi bu biraz düşündürücü ve Türk insanına yakışmayan bir davranış olur.

Ve bunu gerçekten tüm Türk halkı ispatladı. Söz konusu ülke menfaatleri ise Türk halkı bir araya gelmesini de bilen bir millettir. Ama bunu da yaparken bu vatan uğruna şehit olan şehitlerimizi de düşünmeden edemeyiz. Biz bunu gerçekleştiriyoruz. Mevlitler okuyoruz, dualar ediyoruz.

Hayatın da bir akışı var, hayat devam ediyor. İlçemizin tanıtılmasında fuar ve festivallerin büyük önemi var. Pirincimizi tanıtıyoruz. İpsala’yı ilçemizi tanıtıyoruz. Memleketin her yerinden fuarımıza katılan insanlar oluyor. Şimdi bunu yapalım mı? Yapmayalım mı? Yaparsak derler ki memlekette şehitler var. Yarın öbür gün basın ve fısıltı gazetelerinden tenkitler alabiliriz. Karar aşamasında sizlerin de görüş ve düşüncelerini alarak İpsala Belediye Başkanı olarak meclis üyelerimizle de bunu görüşmüştük. Hep birlikte karar verelim. Yapalım mı? Yapmayalım mı? Nasıl kısıtlı tutalım. Eskiden ilçemizde panayır vardı, festival vardı. Biz bunu artık fuara dönüştürdük. Daha genişlettik daha büyüttük. Her geçen gün çıtayı arttırıyoruz. Kısıtlı yaparsak geçen yılda bununla ilgili hiç düşünmediğimiz tasvip etmediğimiz olaylarla ile karşı karşıya kaldık. Fuarımızın 45,50 gün öncesinden planlamalar, ihaleler, gelecek olan sanatçılar, temsilciler, konuşmacılar, program belirleniyor. Davetiyeler basılıyor. Bu şuan da biraz gecikmiş bile ondan dolayı hızlandırarak yetiştirebiliriz. Ama bu konuyla ilgili kararı sizlerle beraber verelim. Yapılacaksa ne kadar yapılsın yapılmayacaksa sizlerin görüş ve düşüncelerinizi almak isterim. Bu vesile ile sizlerden bu konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini paylaşmak isteyenleri dinlemek isteriz.

Söz alan Keşan Ticaret Borsası Mustafa Helvacıoğlu “Başımız sağ olsun ve ülkemize geçmiş olsun dileklerimi sunmak istiyorum. Eğer demokrasiyi geliştireceksek geleceğimizi iyi kurgulayacaksak demokrasiden başka bir seçeneğimizin olmadığını Cuma akşamı gösterdik. Kurumlarımız halkımız dik durdu, hesaplaşma bozuldu. Ya da birilerinin hesapları tutmadı. Bu anlamda çok memnun ve  mutluyuz. Ülkemiz çok önemli süreçten geçtiğini söyleyebiliriz. Biz İpsala’da Keşan’da özellikle İpsala’da ben birazdan sayın Kaymakamıma ve Belediye Başkanıma ve sizlere ayrıca teşekkür edeceğim. Çok önemli bir birlik beraberlik gösterdiniz. Sosyal medyadan, basından izlediğimiz kadarıyla bölgemizde en dik duran en kenetlenen bölgelerden biri siz belki farkında değilsiniz. Ama biz dışarıda yaşadığımız için farklı bir bakış ile bakıyoruz. Siz de imtihanını iyi verdiniz. Sayın kaymakamım teşekkür ediyorum sizin nezrinizde bütün şehre teşekkürlerimi sunuyorum.

Bizler, biraz daha dağınıktık bölgelerde ama bu şehrin büyüklüğünden mi sizin daha birlik beraberlik içerisinde olmanızdan mı bunun yorumunu çok fazla yapmıyorum. Yaptığım tek şey sizi kutlamak istiyorum. Cuma akşamı olanlar oldu, Cumartesi sabahı ne oluyor dedik kafalarımız karışıktı bulanıktı. Şimdi görüntüleri gördükçe anlıyoruz ki bütün siyasi partilerimizle bütün halkımızla önemli bir süreçten geçmişiz. Bu hadise kıl payı direkten dönmüş. Zenginleşeceksek geleceğimizi demokrasi ile süsleyeceksek işte bu fotoğraf hiç bozulmasın birliğimiz hep daim olsun”

Çeltik festivali ve tarım fuarı gelecek yıla ertelendi (1)

 

 

 

 

 

 

 

BENİM DE ŞAHSİ DÜŞÜNCEM, BİZİM ÇITAYI DÜŞÜREREK FUARI YAPMAK YERİNE HİÇ YAPMAYARAK ÖNÜMÜZDE Kİ YIL DAHA GÜZEL DAHA BİRLİK BERABERLİK İÇERİSİNDE YAPARAK ACISINI ÇIKARMAK.

Fuar ile ilgili düşüncelerini aktarmaya devam eden Belediye Başkanı Mehmet Kerman ” Geçen sene sayın kaymakamım ile sahnede konuşma yaparken arkadaşlarımızdan bir tanesi geldi kulağımıza ‘başkanım şuan da 16 polis şehidimiz var sosyal medyaya düştü. Geçen yıl tam sahnedeyken bunu duyunca siz olsanız ne yaparsınız. O an hemen Sayın Kaymakamımla görüştük. Müzik, eğlence her şeyi durdurduk. Ve bu vesile ile fuarımızın bitiminde İpsala’ya gelecek olan sanatçılar belli biz afişlerimizi astık, davetiyelerimizi gönderdik. Yarına çıkacağımızın kimin garantisi var. Bunlar program dışında olanlar neticesinde. Biz yapılmama kararını aldık. İlgi alaka ciddi anlamda düştü. Katılımcı olan arkadaşlarımızın pek çoğu sitemde bulundular. Satış yapamadık başka yerlerde oldu ama İpsala’da olmadı. Böyle bir kararsızlık içerisinde gelgitler yaşandı. Bu yıl söylenen şu geçen seneki gibi olmasın. Fuara gelip stant açıp beş gün için ciddi paralar harcanıyor. Tırlar ile malzeme getiriliyor. Hediyelik ürünler dağıtılıyor. Fuar esnasında bütün ekibini oraya getiriyor. Akşamı da otel kiralıyor. Ürününü tanıtıp satış yapmak amaç. Fakat bu olumsuzluklardan dolayı çok iyi sonuçlar alınamıyor.” dedi.

Kerman,” Bizim fuar etkinliklerimizin içerisin geleneksel kendisi burada olmasa da temsilcileri burada ticaret borsamızın başkanının katkılarıyla yapılan güreşlerimiz var. Bunu da göz önüne almamız lazım. Gerçekten de bunu ben söylemiyorum Trakya’nın en büyük en güzel fuar alanına sahibiz. Katılımcı sayısı fazla bu günden tüm stantlarımızın hepsi doldu. Katılımcıları hayal kırıklığına uğratmamamız lazım. Belediyemiz bu stant satışlarından 200 Bin TL gibi bir gelir elde ediyor. Bu 200 bin lirayı da biz sahne, ses, ışık, sanatçı ücreti olarak harcıyoruz. Belediye olarak da bütçeden bir para ayırarak bunu yapıyoruz. Geçen yıl gerçekleşmedi ama gelenler buradan üzüntülü ve sitemli bir şekilde ayrıldı. Elimizde olmayan imkânlar neticesinde böyle olmuştur. Bu buruklukla yine bu şekilde yaparsak bir dahaki sene bu iş kurt kuzu işine benzer. Bir defa yaptık ikinci defa da yaparsak, katılımcılar bir dahaki defaya ilgi ve alaka göstermezler. Kendi elimizle bir yere getirdiğimiz fuarımız, bundan sonra ilgi ve alakasızlıktan sönük geçer. Bu da ne ilçemize ne de bölgemize fayda getirir.

Bu sene 17.si gerçekleşecek olan Tarım fuarımızın sayın Mehmet Karagöz başkanım ve sayın Emin Başaran başkanımızın başlangıcından bu gününe kadar gelmiş ve bizlerde konu ile ilgili panayır, festival, fuar şeklinde alanı genişleterek daha güzel yerlere getirdiğimize inanıyoruz. Takdiri yine sizlere bırakıyoruz. Benim de şahsi düşüncem, bizim çıtayı düşürerek yapmak yerine hiç yapmayarak önümüzde ki yıl daha güzel daha birlik beraberlik içerisinde yaparak acısını çıkarmak.

Yine panayır havasına bu işi sokarsak, daha sonra bunu fuara dönüştürmek çok çok daha zor olacağını düşünüyorum. Güzel bir konuya değinildi. Bu olayı biz güreşlerimizle, fuarımız bir bütünlük içerisinde devam ediyordu. Ama güreşlerimizin yapılmasında ben hiçbir sakınca görmüyorum. Aksine daha çok güçlülüğün sembolü olan tarihi pehlivan güreşlerimizi yaşatmak devamlılığını sağlamakta bir sakınca yoktur. Zaten bu programın içerisinde eğlence de yoktur. Ondan dolayı bu güreşlerimizi bu güne kadar getiren İbrahim Girgin başkanımıza ben defalarca teşekkür ediyorum. Tabi ki biz stantları burada açalım. Süreyi iki güne çıkaralım. İki gün için kim gelir, kim masraf eder. İnanın stant açan firma dört, beş tır dolusu malzeme ile geliyor. Onların indirilmesi yeni stant alanlarının oluşturulması ve ekibi ile birlikte geliyor. Yemek, içmek, otel masrafları bir firma için ciddi rakamlardır. Ama biz bunları kısıtlı tutacaksak, maalesef bunlar satış yapamayacaktır. Bir daha ki yıl biz onları davet ettiğimizde buralara o ilgi ve alakayı göstermeyeceklerdir.

Ben diyorum ki güreşlerimizi yapalım. Ağırlığımızı biraz oraya verelim. İlçemizi bu şekilde tanıtalım. Güreşlerin yanı sıra pirincin tanıtılmasını da sağlayalım. İlgi alaka olmayacak sönük geçecek. Biz ne kadar istesek de olmayacak.

Bu gün Keşan’da bir şehidimiz oldu. Yarın ne olacağını bilmiyoruz. Olaylar bitmiş değil, devam da ediyor. Akşam yine sabahlara kadar meydanlardaydık. Akşam yine ne olacak bilemiyoruz. Ama bu dalga geçmiş değil.31 Ağustos’a ne kadar kaldı. Ben bu husus da güreşlerimizi yapalım diyorum.

Sayın başkanımıza soralım bir kereye mahsus ilçemizde yapılabilir mi diye fikrini alalım. Yerimiz de bunun için hazır. Kendisi burada olmadığından dolayı birlikte karar verilebilir. Yine, Aliçopehlivan’a gidilebilir, yapılabilir. Büyüğümüz, Başpehlivanımızı mezarında anmalar yapılabilir. İlçemizde fuar alanında bu güreşler yapılabilir. Takdir yine başkanımın ben ona saygısızlık yapmak istemiyorum. Kesinlikle de böyle bir düşüncemiz yok. O, olur derse biz İpsala’da güreşleri yapmaya hazırız. Yerimizde uygun, alanda uygun bu iş için. İnşallah bunu güzel bir şekilde geçireceğiz. Amacımız burada sizlerle birlikte olmaktır.

Bu sıkıntılı ve problemli günlerde ilçemizin karar aşamasında ve ilçemizin yönetiminde söz sahibi olan insanların bir araya geldiğini gösterdiniz. Bunun için hepinize teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

 

 86 total views,  2 views today

Next Post

ORMANKIRAN, “neden bizim güreşçilerimiz olmasın”

              Süloğlu İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran her zaman yağlı güreşe büyük ilgi duyduğunu,  bu yıl yapılan 655. Kırkpınar güreşlerini de ilgi ile izlediğini belirterek; Bizim ilçemiz sporcuları da güreşlere katıldılar. Fakat derece alamadık. Başka illerin sporcularının başarılarını gördükçe kıskanmadım desem yalandır. Kırkpınar’ın yapıldığı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp