ÇELTİK ÜRETİCİLERİ EKİM HAZIRLIKLARINI YAPIYOR

admin

AW000017

Türkiye’nin pirinç ihtiyacının %45’inin karşılandığı Trakya bölgesinde çeltik arazileri ekim için hazırlanmaya başlandı.

Çeltik ambarı olarak adlandırılan İpsala ile Keşan ve Enez ilçelerinde, Çeltik üreticilerinin hummalı çalışmaları başladı. Bol yağışlı geçen bir kış döneminin ardından ekime tarlalarını hazırlayan Çelitk üreticileri bu yıldan umutlu. Havaların da ısınmasıyla birlikte çeltik ekiminin kısa bir süre içersinde başlaması gerekiyor.

İpsala bölgesinde yaklaşık 35 yıldır çeltik ustalığı yapan Memiş Yazan, ekim sürecine girmek üzere olduklarını, bu nedenle arazilerde yoğun bir  çalışma içersine girdiklerini söyledi. Yazan, Mayıs ayı itibariyle başlaması planlanan ekim dönemi öncesinde çeltik üreticilerin tarlalarını sürdüğünü ekime hazırladığını  ve lazer çekerek düzlediğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıllara göre çeltik üreticilerinin günden güne gelişen yeni teknolojilerle ekim yaptığını ifade eden Memiş Yazan, tüm üreticilere verimli bir ürün  yılı dileğinde bulundu.

Öte yandan, Keşan-İpsala ve Enez  Uzunköprü,Meriç  ve Edirne  merkez bölgesinde çeltik ekiminin mayıs ayı içinde  başlayacağı öğrenildi.

 172 total views,  2 views today

Next Post

BEYKENT OKULLARI ARMABEY FİNAL TOPLANTISI İÇİN YUNANİSTAN’DAYDI

Edirne-İstanbul Beykent Okulları, Marmara Okulları, Aristotalej Koleji, Mamalouka Dil Okulları ile her eğitim-öğretim yılının başında temalar belirleyerek bir yıl boyunca öğrencilerle seçilen temalar üzerinde çalışılan bu projede; bu yıl “Tuz-Şeker Tüketimi” ve “Hayalimdeki Okul” konularında çalışıldı. Öğrenciler yıl boyunca yaptıkları çalışmaları final toplantısında bir araya gelerek sergileme ve paylaşma fırsatı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp