Çeltik üreticileri zor durumda

admin

Meriç İlçesi Karayusuflu Köyü Muhtarı Sedat Özmen, “çeltiklerimizi biçtik. Ürünlerimiz harmanda bekliyor. Alıcı yok, verim çok düşük, dönümden 400-500 kilo ürün aldık. Geçen yıl da zarar gördük, bu yıl da aynı durum olursa kimse çeltik ekmeyecek” dedi.

celtik-ureticileri-zor-durumda-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meriç ilçesinin Meriç nehrinin Yunanistan sınırındaki köylü olan Karayusuflu köylüleri genellikle Meriç ovasındaki tarlalarına çeltik ekiyor, oradan elde ettiği ürünle geçimini sağlıyorlar.

Bir önceki yıl çeltik fiyatları çok ucuza gittiği için üreticiler büyük zarar gördü.

Bu yıl da tarlalarından istediği verimi alamadılar. Dekar başına ancak 400-500 kilo ürün alabildiler. Bu miktarda ürün de üreticilere kar getirmiyor.

celtik-ureticileri-zor-durumda-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan  Karayusuflu Köyü Muhtarı  Sedat Özmen, çeltikte bu yıl verimin düşük olduğunu ancak dekar başına 300-500 kilo ürün alabildiklerini belirterek; “ Ürünlerimiz harmanda bekliyor, alıcı yok. Bir kişi malını satamadı. İnsanların borçları var, ürünlerini satamadığı zaman nasıl borçlarını ödesinler.

KÖYDE 40 YAŞIN ALTANDA İNSAN ÇOK AZ

Bu arada bazılarımız tarımla geçinemediği için hayvancılık yapıyor. O da diğer illere oranla geriledi. Köyümüzde sağılır olarak 400 tane hayvan bulunuyor. Geçim zorluğu nedeniyle gençlerimiz iş bulabilmek için sanayi bölgelerine gidiyor. Köyümüzde 40 yaşın altında çok az insan var. Köyümüzde bir tek öğrenci var. Köy nüfusu 400 hayat şartlarının zorlaşması nüfusun azalmasına neden oluyor.

celtik-ureticileri-zor-durumda-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YOLLARDA SORUNUMUZ YOK ÜRÜNLERDE SORUN VAR

Köylerimizin yolları yapılmış durumda bir sorunumuz yok. Yalnız yetişen ürünlerimizde sorun var. Bizim için o çok önemli çünkü geçim kaynağımız bu tarlamızdan ürün almadığımız zaman geçimimiz daha zora giriyor. Anlaşılan köylülerimizi zor bir yıl bekliyor” diyen Özmen, köy merasındaki göletten bayır tarlaları sulamada yararlandıklarını  belirterek,  sattıkları çeltik ürününe iyi fiyat verilmemesi halinde çeltik ekiminden vazgeçeceklerini çeltik üretiminin zor olduğunu , tarladan dönüm başına 300-400 kilo verim alındığında kar yapmalarının mümkün olamayacağını, böylece boşa çalıştıklarını   söyledi.

celtik-ureticileri-zor-durumda-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KÖYLÜLER KARA KARA DÜŞÜNÜYOR 

Köylüler de çeltik fiyatlarının ucuz olmasından zor durumda kaldıklarını, geçen yıl da ürettikleri ürünü ucuza sattıklarını bu yıl tarlalarından istedikleri miktarda ürün almamaları ve az da olsa ürünlerinin alıcı bulamadığını belirterek” Allah sonumuzu hayır etsin böyle giderse işimiz daha da zorlaşacak çeltik ekemez duruma geleceğiz, yetkililerden bu konuya el atmalarını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundular.

 

 

 

 61 total views,  2 views today

Next Post

Kış sezonuna hercai menekşe

              Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, kış sezonu için hercai menekşe çiçeği ekim çalışmalarına başladı. Edirne’yi daha güzel bir görünüme kavuşturmak için çalışmalarına devam eden Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, kış sezonu için şehrin muhtelif yerlerini hercai menekşe çiçeği ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp