ÇELTİKÇİLER MİTİNG İLE SESLERİNİ DUYURACAK

admin

Bu yıl çeltik üreticileri büyük sıkıntı içinde. Çeltik alım fiyatları son günlerde  buğday fiyatına eşit duruma geldi.

    Bu yıl tüccarlar da mal almadığı için, üreticilerin malı ellerinde kaldı. Bölgemizdeki çeltik üreticiler kara kara düşünüyorlar” Borçlarımız birikti, malımızı elden çıkaramıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, Gönen yöresinden çeltik almak için gelen tüccarlar  bu yıl gelmiyor.  Ofis ise, çak az ürün alıyor. Ne yapacağımızı şaşırdık” diye endişeliler.

Bölgemizin  tarımda en önemli  gelir kaynağı olan, Ülkenin pirinç ihtiyacının %55’ini sağlayan bölgemizin çeltik  üreticileri, durum böyle devam ederse, bu yıl çeltik ekiminden vazgeçmek  zorunda kalabilecek. Üreticiler” sattığımız üründen elde ettiğimiz gelirle  masraflarımızı dahi  karşılayamıyoruz. Çeltikçilik  zor ve meşakkatli bir iş” diyorlar.

İl Genel Meclis Üyesi Özcan Soyupak, Meriç İlçesi sınırları içinde 850 bin dekar çeltik ekildiğini,  600 bin ton çeltik hasadı yapıldığını söylüyor. TMO’nin Meriç İlçesi için her gün 100 ton çeltik alımı taahhüdünde bulunduğunu, teslim edilen malların ofisin istediği evsafta olmaması halinde bu alım oranının daha da azaldığından yakınıyor.

Soyupak” Ürün alımlar böyle devam ederse,  bölgemizdeki çeltiklerin ofis tarafından alınması ancak iki yılda tamamlanacak. Böyle bir uygulama olur mu?

Geçen yıl ürün alımında tüccar devreye girdi,mallarımız alıcı buldu. Bu yıl tüccar mal alımı yapmıyor. Üreticilerimiz ürettikleri mal elinde  kaldı.Depo sorunu olan üreticilerimiz, mallarını ucuza da olsa satmak zorunda  kalıyorlar.

Bu açmaza çare bulunmazsa bölgemiz insanı   bu çileyi bir daha  çekmemek için, çeltik ekmeyecek. Bu bizlere zararı olabileceği gibi, ülkemiz ekonomisine de büyük zarar verecek.

Pirinç ihtiyacı için yurtdışına milyonlarca dolar ödemek zorunda kalacağız.

     Ofis 50 randımanın altında çeltik alımı yapmıyor. Malımızda yüksek oranda  kurutma yaptığımızda üründe kırım oluyor ve randıman düşüyor. Bir dekar çeltiğe 350 lira harcama yamak zorunda kalıyoruz. Çeltik fiyatları buğdayla yarışır hale geldi. Çeltiğe yapılan masrafla buğdaya yapılan harcama bir mi? Ürün içinde kırmızı ürün  %5’i geçtiği zaman Ofis  alım yapmıyor.

Tarım Bakanının Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde verdiği sözler ne yazık ki hayata geçirilmedi.Ürün alımında rutubet ölçümü için kullanılan alet daha önceki yıllardan daha uzun süre çalıştırılıyor.Bu da çeltiğin kırılmasına, randımanının düşmesine neden oluyor.Ne yapacağımızı şaşırdık. Kime  başvursak ,nereye gitsek, sorununuza çözüm bulamıyoruz. Üreticilerimiz ürünlerini satamadıkları için borçlarını ödeyemiyorlar ve tarlaları için gübre alamıyorlar.Bölgemizde üreticilerin durumu bu” diye üreticilerin sorunlarını dile getirdi.

     Çeltik ekimi yapılan diğer bölgelerinde de durum farklı değil. Sorunlar aşağı yukarı  ayni. Üreticiler CHP’nin de destek verdiği bir Çeltik Mitingi yapma kararı almış. Son çaremiz bu diyorlar.

21 kasım’da İpsala’da yapılacak çeltik üreticileri mitinginde sorularını bir kez daha dile getirecekler.Bu mitinge tarım kesiminin sorunlarını yakından bilen Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanlığı görevinde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Gökhan Günaydın da katılarak çeltikçilerin ve genelde tarım kesiminin sorunlarını bir kez daha dile getirecek.Çeltik üreticileri “ Sesimizi duyurabilmek sorunlarımızı çözebilmek için ne gerekiyorsa yapma kararlılığındayız” diyorlar.Bunu yapmada kararlı oldukları belli. Anlaşılan başka da çareleri yok .Bir an önce mallarını satarak borçlarını ödemek,tarlalarına yeniden ürün ekecek duruma gelmek istiyorlar.

Üreticiler İpsala’da yapılacak “Çeltik Üreticileri Mitinginin” sorunlarını daha geniş kesime duyurabilmeleri açısından çok önemli olduğunu, bunun sorunlarının çözümüne  büyük katkı yapabileceği konusunda umutlu olduğunu   söylüyorlar.

 325 total views,  2 views today

Next Post

Uzunköprü'de Kaza 6 Yaralı 1 Ölü

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde meydana gelen tarafik kazasında 1 kişi öldü 6 kişi yaralandı. Uzunköprü istikametinden Başağıl köyü istikametine doğru D-100 karayolunda seyir halinde olan ve düğün konvoyuna eskortluk yapan müzisyenleri taşıyan 22 UH 958 plakalı kamyonet ile karşı yönden gelen 22 LS 309 plakalı aracın çarpışması sonucu meydana gelen kazada […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp