Günümüzde cep telefonu kullanımı çığ gibi büyüyor. Her yaşta insanlarımızın elinden kulağından cep telefonu eksik olmuyor.
Kuşkusuz teknolojinin geliştiği günümüzde cep telefonu en önemli ve çağdaş iletişim aracıdır. Bunu kimse inkâr edemez.
Yalnız her şeyde olduğu gibi bu ihtiyacı yerinde yeterli oranda kullanmak gerekir.
Aşırı kullanılması durumunda hem kesemize hem de sağlığımıza zarar verdiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.
Özellikle gençlerimizin tamamına yakın bölümünde eller sürekli cep telefonlarının tuşları üzerindedir. Bazıları bunu sürekli hale getiriyor. Kulaklıklarla adeta haberleşmede görevli bir memur gibi sürekli telefon ile irtibatlaşmıştır. Bu kişilerin doğanın güzelliklerinden çevresinde olup bitenlerden bihaberdir. Cep telefonu aşağı kişilerin arkadaşlıkları dahi sınırlıdır.
Çok amaçlı olan bu aletleri gerekli gereksiz kullanmaları keselerine de zarar verir. Üstelik zamanlarını daha verimli yerlerde kullanma imkânları olduğu halde böylece heba ederler.
Bu arada kuşkusuz cep telefonlarının haberleşme dışında bilgi dağarcığını geliştirme açısından önemlidir.
Merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yöntemin ne kadar kullanıldığını anlamak için gençlerle konuşmanız yeterlidir.
Birçoğunun cep telefonlarının bilgi alanını kullanmadıklarına tanık olabilirsiniz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin tüm sorunlarıyla ilgilenmek zorundayız. Onlara yetişkinler olarak çok huzurlu bir eğitim imkânı sağladığımızı iddia edemeyiz. Devlet ihale yasasının ardından en çok değişime uğrayan yasanın eğitim yasası olduğu biliniyor.
Her gelen bakan kendine göre eğitim müfredatı hazırlamış. Şimdi de köklü değişikliklerin yapılması gündemde.
Ben burada Cep telefonlarının uzmanlarca belirlenen zararlarını hatırlatmak istiyorum. Bu zararlar ana başlıklarıyla şöyle:
CEP TELEFONLARININ KISA VADELİ ZARARLARI
Kulak çınlaması- Kalp rahatsızlıkları. Kadınlarda düşük riski. Kalp pilinin bozulma riski. Görüş alanında daralma. Kalıcı işitme bozuklukları. İşitmede geçici aksaklıklar. Kan hücrelerinin bozulması. Baş ağrıları, baş dönmesi ve sersemleme. Yoğun stres ve yorgunluk belirtileri. Bağışıklık sisteminin bozulması. Embriyon gelişiminin zarara uğraması. Konsantrasyon ve dikkat bozulması. Hafızada zayıflama.
UZUN VADADE ZARARLARI
Beyaz kan hücresi (Lenforma) kanseri. Kan ve beyin bariyerinin zedelenmesi. Cilt kanseri riski. Yüksek tansiyon. Vücut genetik yapısının bozulması.
**********************************************************************************
YUTTURMACA
Çok zengin çalışanın hakkını vermeyen bir Amerikalı vefat etmiş.
Öbür dünyaya gittiğinde melekler kendisini karşılayıp önce cennete götürürler. İçerde yüzlerce melek flüt çalıyor, çok sayıda insan sıkıntıdan esniyor miskin miskin oturuyormuş. Melekler daha sonra Amerikalı milyarderi cehenneme götürürler. Burada herkes dipdiri, kadınlar, erkekler zevk ve neşe içinde sarhoş olmuş, deliler gibi dans ediyorlardı.
Melekler Amerikalıya sorar
– “ Cenneti de cehennemi de gördün hangisini istiyorsun?”
– Milyarder düşünmeden cevap verir:
– – “ Tabii ki cehennemi”
– Melekler adamı cehennemin kapısına bırakırlar daha ilk adımını attığında kendisini kaynar suda bulunca acıyla feryadı basar. Amerikalı, “ siz bana yalan söylediniz gösterdik” der benim gördüğüm cehennem böyle değildi ki.”
– Meleklerden biri cevap verir “ Senin dünyada yaptığın reklam gibi -.” Elbette demin biz sana sadece cehennemin reklamını gösterdik
– *********************************************
– BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
– YILAN BALIKLARININ YOLCULUK ÇİLESİ
– Saroz körfezinde daha ziyade Enez dolayına gelen yılın balıkları daha sonraları düşmanlarından kurtulmak için toplu halde denizde yüzerek Ak Denizi daha sonra okyanusu aşarak Meksika Körfezi’ne ulaşır.
– Sağ kalabilen yılan balıklarının yolculuğu Saroz Körfezi ile Meksika Körfezi arasında sürer.
– DÜNYA SAVAŞINDA 388 BİN ŞEHİT VERDİK
– Birinci dünya savaşı süresince çeşitli cephelerde savaşan 388 bin askerimiz şehit oldu. Salgın hastalığı nedeniyle Doğu Anadolu Hastanesi kayıtlarına göre 3. Ordudan 183 bin askerin çoğu tifüsten vefat ederken, Suriye 4. Ordudan 65 bin asker vefat etti (Gerçek ise bundan daha çok)
– ********************************************************
– Kabak yanına ekilen karpuz sarı içli olur.
****************************************************
YER ÇEKİMİNE GEREK YOK
Lokmaların ağzımızdan midemize inmesi için yerçekimine gerek yoktur. Yemek borumuz dalgalı bir kasılmayla yiyecekleri yavaş yavaş midemize indirir. Sıvılar yalnızca birkaç saniyede, yuttuğumuz lokmalar ise yaklaşık 10 saniyede ağzımızdan midemize gider.
EN UZUN KEMİĞİMİZ
İnsan iskeletinin en uzun kemiği uyluk kemiğidir. ( Femur); bu kemik boyumuzun dörtte biri uzunluğundadır.
AMERİKAYI KİM KEŞFETTİ
Kristof Kolaomb’dan 500 yol önce Amerika’ya ilk gidenler Vikingler olmuştur.
Bazı araştırmacılar Yeni Gine’den yola çıkan Polenezyalı denizcilerin Vikinglerden de önce Amerika’ya ulaşmış olabileceğini iddia ediyor.