Çetin’den Aydın’a ziyaret

admin

Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin Türkiye Güreş Federasyonu Başkan Aydın’ı ziyaret etti. 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ağası Ahmet Çetin Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ı ziyaret etti. 657. Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ı makamında ziyareti sırasında Başkan’ın Kırkpınar ve yağlı güreşlerin sorunlarını çözmek için bu mevkide olduğunu, güreşçilere bir statü kazandırmak için çalıştıklarını söyledi.

Güreş Lisesi için Hız Verilecek

Ankara’da yapılan görüşmeler sonucu Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin’e Başkan Musa Aydın” Tarihi geçmişi olan Edirne’de yapılması planlanan güreş lisesi için hız vereceğiz. Bu okul sadece Güreş faaliyetlerinin verildiği bir okul olacak. Edirne denilince Kırkpınar akla geliyor, bu okul için hız vereceğiz. Güreşlerin hepsi bir bütün ayrım yapamayız, birlikte güçlü olmamız lazım. Dolayısıyla güreş bir bütündür. Grekoromeniyle, serbestiyle, yağlı güreşi, karakucağı ile güreşi ayrı düşünemeyiz. Sayın bakanım ve bizler burada bu mevkide güreşleri ve güreşleri nasıl uluslararası arenada daha iyi temsil ederiz gayesi içerisindeyiz. Güreşçilerimiz için devlet olarak nasıl bir statü kazandırırız hesabını yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde güreşçilerimize bu müjdeli haberi vereceğiz inşallah. Geçmiş dönemlerde Edirne’de yapılması planlanan ama yapılamayan Türkiye Güreş Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında hazırlanan protokol sonucu Türkiye geneline yayılacak ‘YİBO Güreş Projesi’ 2016-2017 eğitim yılında hayata geçirildi. Projenin ilk etabında 12 il 28 ilçede hayata geçirildi. Edirne’de yapılacak lise için de gerekli tüm görüşmelere hız vereceğiz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza kazandıracağımız eğitimle ve yetenekle güzel bir geleceği ülkemize, milletimize ve onlara kazandırmak istedik. Bugün attığımız bu adım aslında başta ülkemizin ve güreşin geleceğini belirliyor. ‘’dedi.

‘’Kırkpınar için Çalmadık kapı bırakmayacağız’’

Kırkpınar yağlı güreşleri için çalmadık kapı bırakmayacağını belirten Ağa Ahmet Çetin ‘’ Yağlı güreşlerinin merkezi Saray içi er meydanıdır. Kırkpınar yağlı güreşlerin Kabesi’dir, herkes buraya iyi baksın ve burada yağlı güreş izlemeye gelsin. Yağlı Güreşin Kâbe’si, Yağlı Güreşin Olimpiyatı diyorsak, buranın Ağası Kırkpınar Ağasının da diğer ağalardan farkı olmalı. Biz bir şeyler istiyorsak kendimiz için istemiyoruz. Bugün varız, yarın başkaları burada ağalığı yapacak bizim gayemiz ağalığın altının doldurulması, altı boş olan ağalığın hiç kimseye faydası yok   ” dedi.

 223 total views,  2 views today

Next Post

60 yıllık sorunu yok eden Tarihi imza töreni gerçekleşti.

Edirne Katı Atık Düzenleme Bertaraf Tesisleri’nin işletmesine dair sözleşmenin imza töreni Yıldırım Mahallesi Gökkuşağı Parkı’nda gerçekleşti. Törene EDİKAB Birlik Başkanı Recep Gürkan, Atlas Sanayi ve Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah, İl Genel Meclis […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp