CEVAPSIZ SORULAR

admin

Ticaret Borsası yönetimi göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları çalışmaları kapsayan çalışmaların yer aldığı bir basın toplantısı düzenledi. Buradaki toplantıya Borsa Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri katıldı. Başkan Özay Öztürk gerçekten özenle hazırlanmış çalışma programını sundu.

fikri_yalin_koseKısa sürede yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapmayı hedefledikleri projeleri bölgemiz açısından yararlı olabilecek, bölge ekonomisine katkı sağlayacak projelerdi.

Ayrıca borsanın çalışmalarını, günlük satışlarını kapsayan Android ve İOS tabanlı telefonlar için geçerli olan görüntülerin yansıtılacağı hizmet gerçekten takdire değerdi.

Bu arada toplantıyı izleyenlerin ve benim de yanıtlanmasını istediğim bir soru başkana yöneltildi.

Öztürk, bu soruya yeterli bilgiye sahip olmadığını gerekçe göstererek yanıtsız bıraktı, bu konunun inceleneceğini söyledi. Bu yanıt toplantıda da söylediğim gibi beni tatmin etmedi.

Bölgemizde binlerce dönüm tarla satıldığını “Sağır sultan” da duydu. Bunun duyulmamasının mümkün olmadığı kanısındayım.

Bu yanıt üzerine ister istemez insanın aklına farklı nedenler geliyor. İlimizin en büyük kurumunun başında olan bir yetkili bu işten haberdar olmuyorsa bu iş çok gizli yapılıyor demektir. Böylece sayın yetkiliye sorunu hatırlatmış olduk.

Bölgemizde, genelde Trakya’da yeri mekânı, belli olmayan kişilerce ve onların aracıları ile on binlerce dekar tarlanın el değiştirdiği bir vaka. Bunu kimse yadsımamalı. Halkın bu gibi sorunları ile ilgilenmesi gereken kurumların başında Ziraat Odaları ve Ticaret Borsası ve benzer görevi üstlenen kuruluşlarımız olmalı.

Zira bu en çok tarım kuruluşlarımızın ve tarımla varlığını sürdüren kurumlarımızın ilgi alanı içersinde yer alıyor.

Ürün tarlada yetiştiğine göre, onun kaynağı ile topraklarımızla özellikle ilgilenmesi gereken tarım kuruluşlarımız olmalıdır, bu onların asli görevidir. Ne yazık ki, bu kuruluşlarımız bugüne kadar tarlaların hızla el değiştirmesi konusunda kamuoyunu yeterince aydınlatacak açıklamalarda bulunmadı veya bulundu da biz haberdar olmadık.

Halkın kafasında bu tarlalar nereye gidiyor diye şüpheler var. Bunu merak ediyor, nedenlerini ve tarlaların kimlere gittiğini öğrenmek istiyor. Bölgedeki verimli ovadaki toprakların belirsiz kişilere fahiş fiyatlarla satılmasının altında ne yatıyor?

Halkımız neden üç beş kuruşu tamah edip elinden tarlasını ekmek kaynağını elden çıkarıyor. Tarlalarını sattığın geçimini sağlayamadığı zaman sahip olduğu tarlaların bulunduğu yerde hizmetçisi konumuma gelebileceğini düşünmüyor mu?

Bölgemizdeki verimli arazilerin satışlarının ne denli yanlış olduğunu bunun zararlarının daha sonra anlaşılacağını belirten yüzlerce neden sıralayabiliriz. Bunları detayları ile açıklamak tarımla doğrudan ilgili kurum yetkililerine düşmektedir.

Bizim halkımızın buraya, bu bölgeye bağlanmasının en büyük nedeni topraklarımızdır. Bölgemizin en büyük gelir kalemi yine tarımdan gelmektedir.

Yurdumuzun diğer bölgelerinde, topraklarını bizde olduğu gibi satan insanların daha sonraları o topraklarda hizmetçi konumuna geldiğini biliyoruz. Edirne halkının bu konuma düşmesini istememeliyiz.

Bunu engellemek için tarlasını satan insanlarımızın uyarılması tarlalarını satmaları halinde başlarına gelecek

badireler anlayacakları dilden anlatılmalı. Bunun için de en önemli tarım kesimindeki kuruluşlarımıza düşmektedir.

Bugüne kadar ne kadar toprağın satıldığı satılan miktarı konusunda da kimsenin sağlıklı bilgisi olduğu kanısında değilim.

İş işten geçmeden topraklarımızın bu tarla simsarlarımızdan kurtarılması gerekir. Ayrıca onlar için çalışan tarlaların satılmasında komisyonculuk yapanların vaatlerine karşı da halkımız dikkatli olmalı.

Topraklarımız elden gidince çok şeyimiz gidecektir. Anlaşılan bugüne kadar aklımız başımıza gelmedi. Birilerinin bu konuda halkı ciddi şekilde uyarması toprakların ne olduğu belirsiz ellere gitmesinin önlenmesi artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Halk bunun cevabını bekliyor. Haberiniz ola…

 198 total views,  2 views today

Next Post

1.Murat Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı yapıldı.

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com HABER – FOTO: Fikri AK 2012-2013 Öğretim Yılı, Edirne 1. Murat Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği toplantısı velilerin geniş katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda konuşma yapan Okul aile birliği başkanı Perihan KAPLAN, “Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu” olarak okulumuza ve siz değerli […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp