Çevre dostu tesise mebran tabaka

admin

İNŞAATIN YÜZDE 90’I BİTTİ

Edirne’de 60 yıllık vahşi depolamaya son verecek olan Edirne Belediye Başkanlığı’nda Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği tarafından yapımı sürdürülen, “Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri”nin inşaatının yüzde 90’ı tamamlandı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Merkez ile birliğe İlçe Belediyelerin ve Köyleri’nin çöplerinin bertaraf edileceği çevre dostu tesise, çöp suyunun sızıntılarının önleneceği Mebran Tabakası’nın döşenmeye başladığını söyledi.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığını yürüttüğü, Edirne Katı Atık Yönetim Birliği tarafından yapımı sürdürülen “Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri” inşaatında çalışmalar sona yaklaştı. Hıdırağa Mevkii’nde yapımı süren tesiste geçen bir yıllık zaman içerisinde kantar binası, idari bina, ambalaj ayrıştırma binası, atölye binası, kompost tesisi, su depoları binalarının yapımı tamamlandı. 160 dönümlük alanı kaplayan tesiste şu anda, çöplerin toplanacağı 20 bin metrekare tabanı olan, tamamı 40 bin metrekare olacak 1. lot merkezinin mebran döşeme işi başlatıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tesiste şu ana kadar yüzde 90’lık yapım aşamasının tamamlandığını, çalışmaların kısa sürede tamamlanarak tesisin hizmete girmesinin planlandığını söyledi. Tesiste şu anda çöp suyu sızıntısının toprağa ve yeraltı sularına akmasını engelleyecek mebran kaplama işinin devam ettiğini belirten Gürkan şunları söyledi:

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

“Depolama 3 ayrı lotluk bir alanda yapılacak. Şu anda 1. Lot’ta tabana kil kaplama işini tamamladık, şimdi de mebran kaplama işini başlattık. Mebran çalışması, bu alanda toplanacak çöplerin su sızıntılarının toprağa ve yeraltı sularına karışmasını engelleyecek bir metot. Mebran kaplama çalışması kısa süre içinde bitecek, ardından çöp suyu sızıntısının toplanmasını sağlayacak drenaj boruları döşenecek ve en sonunda da bu katmanların üzeri dere çakılı ile kaplanacak. Böylece ilk toplama alanımız faaliyete hazır hale gelecek. Kademe kademe diğer alanları da tamamlayarak faaliyete alacacağız.”

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

İlk etap mebran çalışmasının ardından tesiste çevre ve yol düzenleme çalışmalarına başlanacağını kaydeden Belediye Başkanı Recep Gürkan, 1. lot depolama alanının tabanının 20 bin metrekare, kavisli üst yapısıyla tüm alanın 40 bin metrekare olduğunu da kaydetti.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Gürkan, “Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği üyesi Edirne, Havsa, Süloğlu, Lalapaşa İlçeleri ve bunlara bağlı köyleriyle beraber, kısa bir süre sonra yıllardır çözüme kavuşturulmayan vahşi depolama alanındaki bu çöplerden kurtulmuş olacağız. Ortak kurduğumuz bu tesis Türkiye’de bir ilk olacak. Köylerimizdeki çöpler de bu tesiste bertaraf edilecek. Edirne Belediyesi olarak sadece merkezde değil çevre ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın da en büyük sorununa çözüm bulmuş olacağız. Bizler, Edirne’yi sadece kent merkezi olarak değil  bir bütün olarak düşünüyoruz ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

 94 total views,  2 views today

Next Post

Rafet SEZEN'den çiftçiye müjde

            Ak Parti Edirne Milletvekili Tarım Orman Ve Köy işleri Komisyonu Üyesi Rafet SEZEN ve Ak Parti Trakya Bölgesi Milletvekillerinin yoğun girişimleri sonucunda buğday alım fiyatları açıklandı. Ak Parti Edirne Milletvekili SEZEN yaptığı açıklamada 2016 yılı için hububat müdahale alım fiyatını Anadolu sert kırmızı buğday […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp