CHP 23 Nisan’da Atatürk Anıtına Yürüdü

admin

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı CHP örgütü tarafından farklı şekilde kutlandı. Saat 12.15 sularında törene katılacak vatandaşlar Belediye önünde bir araya geldi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye ve İl Genel Meclis üyeleri ile il ve merkez İlçe Başkanları ile partililer katıldı.

chp 23 nisan kutlama (22)

Bando eşliğinde Atatürk anıtına gelen CHP’liler Belediye Başkanı Gürkan, İl ve Merkez İlçe Başkanı Atatürk Anıtına çelenk koydu. Saygı duruşu ardından İstiklal marşı okundu. Tören sonrası açıklama yapan Belediye Başkanı Gürkan şunları kaydetti; “ Bundan 94 yıl önce 23 Nisan 1920’de işgal altında olan ülkenin cumhuriyete ilk adımı oldu. Benim de içinde olup gurur duyduğum TBMM’nin kuruluşunun 94. Yıldönümüdür. TBMM o günün güç koşullarında ülke işgal altında olduğu halde, Kurtuluş Savaşımıza önderlik eden meclis Atatürk gibi bir dehayı ortaya çıkararak mazlum milletlere örnek bir tutum sergilemiştir. Atatürk dünyada ilk olarak hem Türk Çocuklarına hem de dünya çocuklarına bir bayram armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz.

chp 23 nisan kutlama (23)

Ulu önderimizin bundan 85 yıl önceki söylevlerini gençliğe hitabesini okursanız atamızın o günleri nasıl değerlendirdiğini çok iyi anlarsınız. Ben kısaca şunu belirtmek isterim, başta ulu önder Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla anıyoruz. Bugün ülkemizde özgürce dolaşıp bayramlarımızı kutlayabiliyorsak, özgürce ibadetlerimizi yapabiliyorsak bilinsin ki bu Atatürk ve o kahramanların sayesindedir. Atatürk’ün gençlere yönelik konuşmasında küçük beyler ülke geleceği size emanet olacaktır” demiştir.

chp 23 nisan kutlama (2)

Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün ilke ve devrimleri sayesinde ilelebet yaşayacaktır. Ben bir kez daha ülkemizin ve tüm dünya çocuklarının Ulusal Egemenlik Bayramını kutluyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 94. Yılı hepimize kutlu olsun” dedi.

chp 23 nisan kutlama (50)

BEN HALKIN TEMSİL EDİLMEDİĞİ TÖRENE KATILMAM

Atatürk anıtında sadece Milli Eğitim müdürlüğünün çelengi vardı. sorusunu yanıtlayan Gürkan, bu konuda yönetmelikle düzenleme yapıldığını, Valilik, Belediye Başkanlığı ile Garnizon Komutanlığının çelenk koymasının kaldırıldığını bu uygulamanın yanlış olduğunu, belirterek şunları söyledi;” Ben Edirne halkının temsilcisi olarak halkın temsil edilmediği bir törene katılmam” dedi.

chp 23 nisan kutlama (55)

İL BAŞKANINDAN YAZILI AÇIKLAMA

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle CHP İl Başkanı Oktay Bozkurt yaptığı yazılı açıklamada 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulması ile Türk Devletinin temelinin atıldığını belirterek şunları kaydetti; “ Bu Tarih Türkiye Cumhuriyetinin doğuşu ve egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olacağı dönemin başlangıcıdır.

chp 23 nisan kutlama (36)

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı 23 Nisan, Kurtuluş savaşında halkımızı zafere götürecek yolun başlangıcı olmuştur. Bu tüm dünya çocuklarının kardeşçe kutladığı barış içinde yaşanabilecek bir dünyanın tohumlarının atıldığı ilk ve tek çocuk bayramıdır.

chp 23 nisan kutlama (57)

Küçük hanımlarımızın, beylerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarını sevgi ve minnetle anıyoruz” dedi.

ADD KERMESİ

Belediye Başkanı recep Gürkan Atatürk anıtı önündeki törenin ardından saraçlar Caddesindeki ADD kermesini ziyaret Etti ve kermese katılanlara başarılar diledi. ADD Başkanı Ahmet Yürük Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın kermese yaptığı destek nedeniyle teşekkür etti,Yürük derneğe gelir sağlamak amacıyla kermes düzenlediklerini belirtti.

chp 23 nisan kutlama (71)

 221 total views,  2 views today

Next Post

HER YERDE BAYRAM KUTLAMASI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları için daha önceki yıllarda görmeye alıştığımız alanlarda halkın katılımı ile yapılan bayram günleri geride kaldı. Çocuklarımızın en mutlu günü olan 23 Nisan resmi kutlama programına baktığımızda, kentin dört bir yöresinde bayram kutlamaları var. Halkın bunlara yetişip bayramı izlemesi mümkün değil. Bu programın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp