CHP Edirne Kadın Kolları siyasi haklara kavuşmanın 78. Yılını kutladı

admin

Kadınlara Seçme ve seçilme hakkının verilişinin 78. Yıldönümü nedeniyle CHP’li kadın kolları Acar Tesislerinde bir toplantı düzenledi.  Birada bir konuşma yapan  İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Reyhan Güzel  “Atatürk’ün  Bir toplum bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir.Mümkün müdür ki bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin “ sözü ile yaptı.

Daha sonra söz alan  merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı  Çiğdem Avcı “ Atatürk Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkının verilmesinden sonra  yaptığı konuşmasındaki sözlerine değinerek”

Bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasi hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir.Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasında ki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. Türk kadını evdeki medeni mevkiini salahiyetle işgal etmiş ,iş hayatının her safhasında muvaffakiyetler göstermiştir. Siyasi hayatla belediye seçimleriyle tecrübe kazanan Türk kadını bu seferde milletvekili seçme ve seçilme suretiyle haklarının en büyüğünü elde etmiştir. Medeni memleketlerin bir çoğunda kadından esirgenen bu hak Türk kadınının elindedir ve onu salahiyet ve liyakatle kullanacaktır.

Bende Kadın Hakları günümüzü kutluyorum “ dedi

İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu “ Kadın Haklarını engellemek demek o toplumu bitirmek demektir” diyerek yaptığı konuşmada “ Yılın sadece bir günü kadınları hatırlamak onların aile ve toplum üzerinde ki değerlerini ön plana çıkarmakla kadınlarımızın hak ettiği kazanımlar ödenmiş olmaz. Toplumsal eşitlikten söz ederken bunu uygulamalarda göremiyoruz. Örneğin siyasette  ve toplumun diğer alanlarında kadınlara gereken fırsatlar verilmemiştir. “dedi

Konuşmaların ardından kadınlar 10. Yıl marşı eşliğine Atatürklü Türk bayrağı açtılar.

CHP ‘ li kadınlara kutlama günlerinde İl Başkanı Teoman Özdöl ve Milletvekili Recep Gürkan’ da destek verdi.

5 Aralık günü CHP li kadınlar Saat 10.30 da Atatürk Anıtına Çelenk sunduktan sonra Zübeyde Hanım Büstüne çiçek koyacaklar.

 271 total views,  2 views today

Next Post

ÖZDÖL “Partimizin Adı Çirkin Rant Pazarlığına Karıştırılamaz”

CHP İl Başkanı  Teoman Özdöl partisini çalışmaları ile gilgili olarak yaptığı açıklamada” Edirne Belediyesi İmar Komisyonu ve Belediye Meclisi alet edilerek ve buna Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütünün de adının karıştırılarak oynanmak istenen kirli oyun ve iftirayı öncelikle şiddetle kınıyoruz. “dedi              Özdöl “ Cumhuriyet Halk Partisi, kendi tüzük ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp