CHP Edirne Millevtekili Gürkan’dan, Saros Körfezi’yle İlgili Soru Önergesi

admin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Saros Körfezi’ndeki ormanlarda taş ocakları nedeniyle yaşanan doğa katliamıyla ilgili soru önergesi verdi.

Keşan Yamaç Paraşütü ekibi üyesi Tekirdağ Doğa Sporları ve Havacılık Kulübü Sporcusu Özkaya’nın, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Mecidiye beldesinde yaptığı uçuşlar sırasında, su altı güzellikleriyle tanınan İbrice Limanı’nda taş ocaklarının oluşturduğu doğa katliamını havadan görüntülemesi üzerine, CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

“SAROS KÖRFEZİ İÇİN YAPILMASI GEREKEN ÇOK GÜZEL İŞLER VAR.”

Konuyla ilgili Gürkan yaptığı açıklamada, “Sayın Başbakan yaptığı açıklamalarla İstanbul’un siluetinin bozulmasından tutun da ülkemizde tahribat gören tüm değerlere atıfta bulunmaktadır. Söylemde kalınmaması, bu önemli değerler için eylem vaktinin geçmemesi için Saros Körfezi’nde yaşanan gelişmeleri bilhassa Sayın Başbakana sordum. Saros Körfezi için söylenecek söz yok. Tek kelimeyle bir doğa harikası. Bu güzellikleri gelecek kuşaklara bırakmak istemiyorsak herhangi bir sorun gözükmüyor. Ama Saros Körfezi için yapılaması gereken çok güzel işler var. Saros Körfezini gelecek kuşaklar içinde yaşanabilir bir doğa parçası olarak bırakmak hepimizin görevidir” dedi.

“SAROS KÖRFEZİ ÜLKEMİZ VE BÖLGEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞERDİR”

Saros Körfezi’nin gelişmesi adına atılacak adımların bölge ekonomisine katkı sağlayacağını dile getiren Recep Gürkan, şunları söyledi: “Ülkemizin, hatta dünyanın sayılı güzelliklerinden olan Saros Körfezi; bölgemiz ve ülkemiz için büyük bir değerdir. Saros Körfezi; kendi kendini temizleyebilme özelliğiyle, sualtı zenginlikleriyle, doğasıyla, tarihi dokusuyla, oksijen deposu ormanlarıyla, bir doğa harikasıdır. Turizm potansiyeli yüksek olan Saros Körfezinin gelişmesi adına atılacak olumlu adımlarla yapılacak yatırımlar bölge ekonomisine, işsizliğe büyük bir çözüm olacaktır. Böyle olumlu potansiyeli olan Saros Körfezine katkı yapmak ve Saroz Körfezine zarar veren gelişmeleri önlemek için gerekli adımların atılması büyük önem arz etmektedir.”

Recep Gürkan’ın önergede yer verdiği sorular şöyle:

“1-Saros Körfezi kıyısında ormanla denizin birleştiği noktada, Mecidiye Beldesi İbrice limanının üst kısmında ki taş ocaklarının doğaya verdiği tahribat sürmektedir. Kızılçam ormanlarının tahribatına, doğa katliamına sessiz kalmaya devam edecek misiniz? Bu konuda ne yapıyorsunuz?

2-Edirne İli, Keşan İlçesi Yayla köyünde yapılan Yayla Balıkçı Barınağının kıyı şeridine verdiği tahribat devam etmektedir. Bu projede su sirkülasyonunu sağlayacak uygulamaların yapılmadığı doğru mudur? Bu tahribatı en az düzeye indirecek, zaman kaybına tahammülü olmayan doğal güzellikler için gerekli olan yeni projeler hangi aşamadadır?

3-Saros Körfezine kıyısı olan ilçelerde yer alan Askeri Yasak Bölgeler ile ilgili bir çalışma yapmakta mısınız? Askeri yasak bölge statüsünden çıkarılması düşünülen bölgeler, mevcut sınırları içerisindeki belediyelere devredilecek midir?”AW000368

 152 total views,  2 views today

Next Post

Festivalimize 100 Bin Kişi Katılacak

Belediye Meclis Salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi gündemindeki konuları değerlendirdi. Belediye’nin etkinlikleri ve ciğer festivali hakkında bilgi veren Sedefçi daha sonra şunları kaydetti “Edirne Belediye Başkanlığı olarak son üç dört yılda kandillerde simidi dağıtıyoruz. Engelli yurttaşlarımız otopark kaldırımlarımızda yürüme şeritleri oluşturuyoruz. Edirne’de yaşayan tüm canlılar için […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp