CHP Şehit Hasan Rıza’yı Tiyatro Gösterisi ile Andı

admin

Balkan Savaşları sırasında Karaağaç’taki evinde Bulgar askerleri tarafından öldürülen Şehit Ressam Hasan Rıza, Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanlığı tarafından organize edilen bir tiyatroyla anıldı. Kurşun Kalem Sanat Tiyatrosu oyuncuları tarafından Saraçlar Caddesi’nde sahnelenen oyun, halk tarafından büyük bir beğeni ile izlendi.

CHP Edirne İl Başkanlığı, resim tablolarını kurtarmak isterken Bulgar askerleri tarafından Karaağaç’taki evinde öldürülen Şehit Ressam Hasan Rıza’yı, Balkan Savaşları’nın 100’üncü yıldönümünde, organize ettiği bir tiyatro gösterisiyle andı. Hasan Rıza’nın öldürülüşünün canlandırıldığı tiyatro etkinliğine, CHP Edirne İl Başkanı Avukat Teoman Özdöl’ün yanı sıra partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

HASAN RIZA DEĞERLİ BİR İNSANDI   

Hasan Rıza’yı, ölümünün yüzüncü yıldönümünde anmaktan gurur duyduklarını ifade eden CHP İl Başkanı Teoman Özdöl, “Hasan Rıza, İtalya’da eğitimini almış bir ressamımız. Kendisi, Balkan Savaşları sırasında Karaağaç’taki evinde, resimlerini kurtarmak isterken Bulgar askerleri tarafından şehit ediliyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak tarihe tanıklık etmiş savaş ressamımız olan Hasan Rıza’yı anmak istedik” dedi.

Hasan Rıza’nın öldürülüşünün sahnelendiği ve Kurşun Kalem Sanat Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenen Saraçlar Caddesi’ndeki tiyatro gösterisi, vatandaşlar tarafından da büyük bir ilgiyle izlendi.

HASAN RIZA KİMDİR

Hasan Rıza 1881 yılında Bahriye’den mezun oldu. 1877 Osmanlı Rus harbi çıktığı için  Harbiye Askeri Lisesi  son sınıfında  okulunu yarıda bıraktı. Savaş sırasında  İtalyan Ressamın  korumalığını yapan  Hasan Rıza bu ressamdan çok etkilendi. Savaş sonrası  tahsiline devam eden bu arada  İtalyan Ressam ile bağlarını devam ettiren Hasan Rıza Sultaniye Gemisi kameralarını süslemesindeki başarısı  nedeniyle Okulunu bitirmeden subay rütbesine ulaştı. Bunun kabul etmeyen Hasan Rıza  Askeri  rütbesini bırakarak İtalyan ressamın davetlisi olarak İtalya’ya gitti. İtalya’da çeşitli resim atölyelerinde 10 yıl çalışan Hasan Rıza  daha sonra Edirne’ye gelerek  Sanat Okulunda Müdürü oldu.  en güzel resimlerini bu okulda müdürlük yaptığı sırada yaptı. Hasan Rıza müdürlük görevini sürdürdüğü  sırada  13 Mart 1912 ‘de Bulgarların Edirne’ye yaptığı bombardımanı sırasında Eserlerini kurtarmak amacıyla gittiği atölyesinde  Bulgar Askerlerince şehit edildi. Hasan Rıza genellikle savaş konulu tablolar yapmıştır. AW000636

 159 total views,  2 views today

Next Post

Yol Kenarına Park Eden Minibüs Sahipsiz Mi?

Fatih Mahallesi Baca karşısında Alper Yazoğlu İlköğretim Okulu bahçesi önündeki yolda park halindeki minibüsün uzun süre park halinde olması çevre sakinlerinin tepkisine neden oluyor. Hiç sefere çıkmayan lastiği patlamış olan bu minibüsün aynı yerde aylarca kalmasına bir anlam veremediklerini belirten çevre sakinleri “Burası araçların sürekli park yapacakları bir alan değil. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp