CHP ve MHP seçim startı verdi

admin

fikri_yalin_kose            Siyasi partilerin erken seçimdeki seçim stratejilerini açıklamasının ardından partilerin il teşkilatları erken seçim için meydanlara iniyor. Hafta sonunda tüm parti örgütleri eski ve yeni yöneticilerinin katılımı ve milletvekili adaylarının da bulunduğu bir birlik ve beraberlik toplantısı yaptı. Burada da gördük ki sosyal demokratlar her ne kadar birbiri ile tartışıp farklı görüşte olsalar da böyle önemli zamanlarda bir araya gelebiliyorlar. Buradaki toplantıda da buna bir kez daha tanık olduk. Bugüne kadar birbiri ile rakip olan bu konuda kıyasıya mücadele veren eski milletvekili ve belediye başkan adayları ve parti yöneticileri bir amaç etrafında kenetlenmeyi beceriyor. Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın da bu toplantıda yer alması örgütün birleşme çapının geniş olduğunu gösteriyor. Burada yapılan konuşmaların yeterince doyurucu olduğunu söyleyemeyiz.  Halka mesaj verecek özet konuşmalar yerine bildik sözlerle uzun konuşmalar yapıldı. Bundan önceki seçimin başarısından ve bu başarıda parti örgütlerinin etkisi dile getirildi. Bu konu partililer arasında farklı görüşlerle tartışılıyor. Bu seçimin diğer seçimlerden farklı olacağı kuşkusuz. Daha önceki seçimlerin başarı havasına kapılıp bu seçimin de aynı başarıyı getireceğini beklemek aldatıcı olabilir.

Bir de sosyal demokratların milletvekili parti örgütlerinin yönlendirilmesiyle değil gerek milletvekili adaylarının gerekse ülkenin genel politikasını dikkate alarak oy verdiklerini böyle bir bilinçte olduklarını unutmayalım. Hiç kimse bu başarıyı kendilerine mal etmemeli. Az çok parti bilinci olan Sosyal demokratlar ne kadar siyasi propaganda yapılsa da kendi görüşleri doğrultusunda oy vermekten caymaları mümkün değildir.

Asıl olan kazanılan bu başarıyı daha yukarı boyutlara taşımak, oyları artırmak. Bunu da ancak Genel Merkezin belirlediği parti propagandasını halka anlatabilmek, özellikle gençler üzerinde etkili olmakla mümkün olabilir. Partililerin bunu en iyi şekilde halkın anlayacağı tarzda anlatmaları gerekir.

Bundan önceki seçimde CHP ekonomik ağırlıklı seçim stratejisi izledi.    Bakıyoruz bu seçimde diğer partiler de benzer iddialarla seçime katılıyorlar.

Emeklilere ek gelir, asgari ücretin yükseltilmesi, gibi konular tüm partilerin seçim vaatlerinde yer alıyor.

CHP bu yönde ayrıcalığını ve diğer partilerden farklı politikasını kendi partileri dışında oy alabileceği kesimlere çok iyi anlatmak zorunda.

Günümüzde klasik söylemlerle halktan oy almak mümkün değil, Bu arada demokrasi yönünde bilinen vaatler de dejenere edildi. Halk daha ziyade biriken ekonomik sorunlarına çare olabilecek ülkenin içine düştüğü terör belasından kurtulacak geleceğini güvence altına  alacak çareler bekliyor.

Bugün kime sorsanız aynı şeyi söylüyor. “Daha önceleri görülmeyen şehit cenazeleri neden seçim sonrası birdenbire arttı. Bunun gerçek sebebi nedir.

Bazı şeyler halktan gizleniyor mu? Tarafsız olması gerekenler neden bir siyasi parti lehine çalışıyor görüntüsü veriyor.

Seçimde bir partinin mutlak iktidarı için neden ısrar ediliyor. Tüm Avrupa ülkelerinde yıllardır istikrarlı bir şekilde görev yapan koalisyon hükümetleri var. Bizler neden ortak karar vermeyi içimize sindiremiyoruz”  Tüm bu ve benzeri sorular milletvekili adaylarımıza seçim çalışmaları sırasında yöneltilecek.

MHP’DE MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI TANITTI

MHP de ETSO’da düzenlediği toplantıda milletvekili adaylarının tanıtımını yaptı. Bu toplantıda daha önceleri yeterli oranda sağlanamayan birlik ve beraberliğin yeterli olmasa da sağlandığını gördük.

Partililer her ne kadar salonda daha coşkulu bir kalabalığın olmasını beklediklerini söyleseler de, partinin eski ve yeni yöneticilerinin birlik ve beraberlik görüntüsü vermeleri MHP açısından olumlu bir görüntü sergiledi.

Buradaki konuşmaların basına açık bölümünde MHP’nin halka ulaştıracağı vaatlerinden çok partililer arasında duygusal bağları güçlendirecek alışılagelen konuşmaların yapılması partiye oy getirecek kitlelere ulaşmada ne kadar etkili olacak, onu da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

MHP yöneticilerinin Edirne halkının siyasi profilini dikkate alarak daha yumuşak üslup ve herkesi kucaklayacak sözlerle kendilerine oy vermeyen kitlelere ulaşmasının daha yararlı olacağını,  bunun toplantıda yeterince yansıtılmadığını toplantıya katılan partililer ifade ettiler.

MHP’nin Edirne’den milletvekili alabilmesi için bundan önceki seçimlerde başka partilere oy veren seçmenleri etkileyecek tarzda politika izlemeleri, partiye oy kazandırması açısından yararlı olabilir.

Aksi halde sadece kendi kadrolarını tatmin edici söylemlerle oy oranlarını artırmaları çok zora girer.

Sıra Milletvekili Adayı Gürsel Şimşek toplantıda yaptığı konuşmada “Her partilinin kendi tanıdığı bir CHP’liye ulaşarak onun oyunu alması halinde oylarının iki katına çıkarak Edirne’den milletvekili çıkarmalarının mümkün olacağı” şeklinde ifadeler kullandı.

Her nedenle partililerin siyasi görüş olarak kendilerine CHP’den daha yakın olduğu söylenen seçim döneminde de böyle ifade edilen AKP’ye aynı çalışmanın uygulanması konusunda fikir beyan etmedi.

Aslında o kesimden de oy almaları mümkün olduğu halde bu yönde açıklama yapmaması dikkat çekiciydi.

Özellikle bundan önceki seçimde siyasi çalışmalara aktif olarak katılmayan MHP Edirne Belediye Başkan Adayı Orhan Çakırlar’ın toplantıya katılıp partide birlik ve beraberliğin sağlanması konusunda konuşma yapması MHP açısından olumlu bir görüntü verdi.

Bu arada Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz ve Trakya Birlik Yönetim Kurulu seçimlerinde başarılı olan… ve oda yöneticilerinin toplantıda bulunması dikkat çekiciydi. Diğer partilerde olduğu gibi en heyecanlı olması gereken MHP’lilerde de istenilen oranda seçim heyecanı olduğunu görmedik.

Şimdi tüm partiler sahaya inecek. Hünerlerini sergileyecekler 1 Kasımda bir kez daha sandık başına gidecek halk ne karar verecek,  onu da o zaman sandıklar açıldığında göreceğiz.

Eski oyunda mı ısrar edecek yoksa bu partiyle olmadı başka partiyi mi deneyeyim diyecek.

Edirne’de oylar arasında farklılık büyük oranda olmasa da yine de son siyasi gelişmeler partiler arasındaki dengeyi değiştirebilir, onu da gözden ırak tutmamak lazım.

 123 total views,  2 views today

Next Post

Ak Parti milletvekili adayları tanıtıldı

                1 Kasımda seçime katılacak AK Parti Edirne milletvekili adaylarının tanıtımı yapıldı. Parti il merkezinde yapılan tanıtım toplantısına 1. Sıra Milletvekili adayı  Rafet Sezen, 2. Sıra adayı Mustafa Mercan, üçüncü sıra milletvekili adayı  Fahrettin Savcı, İl Başkanı  Yasemin Meral,  İpsala Belediye  Başkanı  Mehmet  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp