CHP’de aday adayları çoğalıyor

admin

fikri_yalin_koseCHP’de Milletvekilliği için aday adayı olanların sayısı her geçen gün artıyor. Aday adayı olan partililerin bazıları aday adaylıklarını parti il merkezinde açıklarken Bazı aday adayları  İl merkezi dışında  milletvekili aday adayı olduklarını kamuoyuna duyuruyorlar.

            Bazı aday adayları ise direkt olarak Genel merkezine giderek evraklarını teslim edip yarışa katılıyorlar. CHP Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt Milletvekili aday adaylıklarını parti il merkezinde açıklamayanlara tepki gösteriyor.

Aday adaylarının parti il merkezlerinde açıklama yapmalarının en doğru yol olduğu değerlendirmesi yapıyor. Parti yöneticilerini yeterli görmemesinden mi kaynaklanıyor bilemiyoruz. Aday adaylarını parti il merkezi dışında açıklamayı yeterli görmeleri parti içinde ayrı bir tartışma yaratacak gibi görünüyor.

            Eski Milletvekili Rasim Çakır, Eski İl Başkanı Avukat Teoman Özdöl, Gürkan Güneser, Serdar Yalçıner, Hüseyin Erkin,Suat Polat, Hüseyin Erkin, Bu sayıya  ilçeler dahil değil.

Havsa ilçesinden Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun da bu kadroya kattığımızda ve bundan sonra aday adayı olacakları da dikkate alındığında Ana Muhalefet Partisi CHP’de milletvekili aday adaylığı süreci karan karana mücadele şeklinde geçecek gibi görülüyor.

            Halkın temsilcisi olduğunu söyleyen siyasi partilerintabanının  hiç olmazsa delegelerin ve daha kapsamlı olarak parti üyelerinin onaylarını alarak Türkiye Büyük Millet meclisine gittiklerinde arkasında halkın onayı olduğunu  düşünerek daha sorumlu  hareket eder. Böyle hallerde” gerçek anlamda ben halkın temsilcisiyim” deme hakkı olabilir.

Bunu söylemede en haklı olabilecek partinin de  CHP olacağı, üyeleri ile yapacağı ön seçimle bunu kanıtlama yoluna gittiği bir gerçek. Bunu halkın temayülünü belirlemek açısından bir olumlu adım olduğunu kabul etmek gerekir.

            Muhalefet partisinde durum böyle olmasına rağmen parti içi demokrasinin en iyi uygulandığı diğer partilerde hiç bulunmayan halkın iradesini kısmen de olsa yansıtan bir parti olduğu inkar edilemez.

EMEKLİLERİN GÜNLÜK SİYASETİ

Bu günlerde mecliste “Güvenlik Yasası” yasasının görüşülmesi sırasında kavgalara varan tartışmalar yaşanıyor. Merak edenler televizyonlardan bu görüntüleri ibretle izliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse halkımız hükümetin ısrarla meclisten geçirmeye çalıştığı bu yasanın yaşamımızda ne gibi etkisinin olacağı konusunda sağlıklı bilgi sahibi değil.

            Yasa kapsamı dışında birkaç maddesi ile tanıtılarak, güvenlik gerekçe gösterilerek geçiştirilmeye çalışılıyor. Bu arada meclisin dışında tartışmalar da var bunu merak ettiğinizde genellikle öğretmenlerin ve emekli memurların gedikli müşterisi olduğu kahvelere gitmeniz yeterli. Geç saatte uykudan kalkıp evinde kahvaltısını yapıp daha sonra arkadaşları ile buluşacağı kahvehanelere giden emeklilerimiz.

Şöyle gazetelere göz atıp çevresindekilerle günün olaylarını masaya yatırır. Her biri sorunu bir yandan değerlendirir. Tıpkı televizyonlardaki spor yorumcularını aratmayacak şekilde tartışmalar olur. Ayni siyasi görüşten olsalar da tartışmanın uzaması için karşı savlarda yer alırlar.

Bir süre tartışmaların uzaması üzerine esas işlerine dönmek için start  verirler” bu kadar siyaset yeter haydi masa başına” diye masalarına geçerek bazıları okey taşları bazıları ise bıkıp usanmadıkları iskambil kâğıtları ile izleyicileri de yanına alarak birbirini yenme savaşına girerler.

            Bu arada sosyal ve siyasal konuları da oyun sırasında gündeme getirmeyi ihmal etmezler. Çok yakından tanıdığım her birinin ülke sorunlarına ve geleceğine bigâne olduğuna inanmak istemediğim emekli arkadaşlarımın günlük yaşamları aşağı yukarı bu doğrultuda seyrediyor.

Siz arkadaşlarımı görüp sohbet edeyim deseniz de oyunun heyecanına kendini kaptıran dostunuz sizi görmemezlikten gelir.  Baktığınızda böyle tekdüze, monoton yaşam sürdürenlerin arasında “ Attığında mangalda kül bırakmayan” tipleri de görürsünüz. Bu dostların siyasi tartışmaları  böyle geyik muhabbeti şeklinde sürüp gider.

 218 total views,  2 views today

Next Post

Av. Ayhan Demir Radyo Su Yerel Gündem programında

AK Parti Edirne Milletvekili aday adayı  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun danışmanı Avukat Ayhan Demir Radyo Su’da  canlı olarak yayınlanacak programda projeleri ve Edirne’ye yapmayı hedeflediği hizmetler hakkında  açıklamalarda bulunacak.               Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun Danışmanı AK Parti eski İl Başkanı olan  7 haziran’da  yapılacak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp