CHP’de aday enflasyonu

admin

fikri_yalin_koseÖnümüzdeki yıl haziran ayında yapılacak Milletvekili seçimlerinde CHP’den Edirne milletvekili aday adayı olacaklar bu günlerde pusuya yatmış durumda. Bu yönde en aktif olan aday adaylığı için adım atan Keşan ilçemiz oldu.  Bakıyoruz 15’in üzerinde aday adayı bu yarışta ben de varım diyor. Nasrettin Hoca’nın göle maya çalması gibi ya tutarsa diye piyasaya çıkıyor.

Bu aday adaylığında parti ilkelerine bağlılık, bugüne kadar yapılan siyasi çalışmalarında tutarlılık dikkate alınmıyor. Bazıları parti üst yönetiminden gelecek desteklere güveniyor. Bazıları ise işi para ile kotarmaya çalışıyor. Bu yarıştan ağzı yanan, öncülüğü Edirne ilçelerine kaptıran Edirneli Milletvekili aday adayları bu günlerde siyasi havayı kokluyor.

Kime sorsanız; aday adaylığı için yılbaşını beklediğini söylüyor. CHP’nin bu seçimde daha önceki yıllarda yaptığı hataya düşmemesi gerekir. Şöyle bir geçmiş yılları hatırlayalım. Delegelerin en çok oyunu alarak Milletvekili olan bir vekil bir süre sonra AKP’ye kapağı attı?

Siyasette tutarlılık önemli olmalı, günübirlik politikalar veya onun bunun arkasına sığınarak belli yerlere gelmeyi beklemek CHP’ye bir şey kazandırmaz. Bundan önce seçilen milletvekilleri arasında çıkan çatlak seslerden parti üst yönetimlerinin ders çıkarmaları gerekir. Partiyi basamak olarak kullanmak isteyenler, parti ilkelerine kesin bağı olmayanların aday olmaları halinde CHP istikrarlı bir yapıya kavuşamaz.

Bugünkü durumunu arar hale gelir. Bugün bakıyorum bazı kişiler yine aynı taktiğin arayışı içinde. Bugüne kadar, kenara çekilmiş yer yer parti aleyhinde çalışmaları olan kişiler, milletvekili adaylığı için nabız yokluyorlar. Cenazelere ve dernek toplantılarına katılarak akıllarınca ” Ben buradayım, adayım” demek istiyorlar. Bugün CHP’nin destekçisi gibi görünen kadroların partiyi ne hale getirdiği ortada.CHP’ye yeni kan gerekir. Bugüne kadar göz ardı edilen buna rağmen partiye olan bağlılığını yitirmeyen, kökleri derin, hiçbir beklentisi, şahsi çıkarı olmadan, partilerinden dışlansalar dahi her koşulda partisine bağlılığını gösteren, ilkelerinden sapmayan kadroların deneyiminden yararlanılmalı.

Bu kalıcı kadrolar bugünlerde, parti ilkelerinin yok sayıldığı dönemde ön plana çıkarılmalı. Biz gazeteciler her kesimle görüşme imkânı buluyoruz. Partilerde kimlerin parti ilkelerine ne oranda bağlı olduğunu ne amaçla siyaset yaptıklarını, partilerine ne oranda yararı olduğunu biliyoruz.

Parti disiplinini bir yana bırakıp kafasına göre siyaset yapanlar ve devşirme kadrolarla CHP’nin başarılı olamayacağı iyice anlaşılmıştır. Aynı yolda ısrarcı olmamak gerekir.  Partisini ve ilkelerini her koşulda savunan, pazara kadar değil mezara kadar partili olabilen kadroların deneyimi CHP’nin yeni yol haritası olmalı.

Bugün böyle bir ışık var mı bilmiyoruz. Önümüzdeki aylarda CHP yönetimi tamam mı devam mı kararı aşamasına gelecektir.

Parti yönetimi bugünkü sağlıksız yapısında ısrar ederse.CHP’nin geleceği bugünü arar hale gelebilir. Partiye yeni bir heyecan ve atılım gerekir. Parti ilkelerine benimseyen her koşulda bu ilkelerden taviz vermeyen insanlar olmadığı durumda partinin geldiği nokta ortada. CHP böyle bir yol ayrımında.

ÖZLÜ SÖZLER

-Tavşan korktuğu için kaçmaz kaçtığı için korkar.

-Seçimle senet günleri çabuk gelir.

-Kaybın olsun fakat ayıbın olmasın

-Bilgi aşağıdakileri yükseltir. Bilgisizlik ise yukarıdakileri alçaltır

-İşaret parmağınız birini suçlarken diğer üç parmağınız kendinize dönük olur.

Hint Atasözü

KARAGÜMRÜK ADI

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u aldığı zaman İstanbul farklı etnik guruplandan oluşuyordu. Padişah Fatih Sultan Mehmet, Bugün Karagümrük semtinde oturan halktan gümrük bedelini almak için “ Kara Mahmut”  adında bir komutanı görevlendirir. O dönemde görev alan bu kişinin adı nedeniyle Bu semtin adı “ Karagümrük” olur.

 

 11 total views,  2 views today

Next Post

ÜSTEV “ Edirne’nin sorunları elbirliği ile çözülür”

Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifi Yönetim  Kurulu   Başkanı Fikret Üstev, Edirne’nin çözümlenmeyen sorunlarının tüm demokratik kuruluşların el ele vermesiyle çözümleneceğini belirterek şunları söyledi, “ Başta nehirlerde taşkınlar olmak üzere, Edirne’deki bütün toplum kuruluşları bir araya gelerek  sorunlarımız çözülebilir. Bu işin çözümlenmesi için gerek hükümete gerekse Belediye Başkanı veya Devlet Su İşlerini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp