CHP’de birik beraberlik arayışı

admin

 fikri_yalin_kose           Ana Muhalefet Partisi  CHP’de  yönetimler ile onlara karşı olanlar arasında mutabakat birlik ve beraberlik  henüz sağlanmış değil.

Bakıyoruz yönetim kurulunda olanlar her fırsatta muhalefete duydukları sıkıntılarını yersiz eleştirilerini dile getiriyor.

Bu nedenle CHP’nin iktidara karşı muhalefeti, halka güveni istenilen düzeye bir türlü ulaşamıyor.

Ana Muhalefet Partisinin bugüne kadar olduğu gibi bugün de en büyük sıkıntısı partililerin gereksiz yer ve zamanda birbiri ile dalaşması söz düellosuna girmeleri.

Partililer bu sorunlarla cebelleşirken iktidar partisi ile mücadeleye gereken zamanı ayıramıyor. 

Ülke şartları muhalefet partisinin yararlanabileceği büyük fırsatlar yaratıyor. Bugün gerek iç gerekse dış politikada hükümetin uyguladığı politikalar konusunda muhalefet partililer açısından sayısız  politik   fırsatlar yaratıyor.

Ne yazık ki CHP bu imkânları yetirince değerlendiremiyor. Partililerin yerli yersiz polemikleri bunların iktidar partisi ve onu savunan medya tarafından gündeme getirilmesi CHP’nin istenilen düzeyde muhalefet yapmasını engelliyor.

Bakıyoruz bugünkü yapılarıyla HDP ve MHP’nin durumu ortada birinin parti içi muhalefet, diğerinin ise terör örgütü ile başı dertte.

Böyle bir sorunu bulunmayan CHP’nin ise en büyük handikabı iç çekişmeler.

Bir türlü bu soruna ortak çözüm bulunamıyor. Parti içinde görüşülmesi ve sadece partililerin bilmeleri gereken konular bakıyoruz partililerin dahi haberi olmadan piyasaya çıkmış sosyal medyada tartışılıyor.

            CHP bu çok başlılığa çözüm bulamaz, muhalefet kanatla ortak noktada buluşmadığı takdirde, Ana Muhalefet Partisinde bu iç çekişmeler son bulacak gibi görünmüyor. 

Partinin halka yansıyan görüntüsü böyle olması nedeniyle bu partiye oy verenler veya diğer partilerdeki istikrarsızlık ve güvensizlik nedeniyle CHP’ye oy vermek isteyenler CHP’ye güven duymuyorlar, partililerin bunu iyice kafalarına sokmaları gerekir.

            Parti yönetim kademesinde olanlar halk arasında yapacakları bir araştırmada bunun böyle olduğunu daha iyi anlayacaklardır.

İktidar partisi ne kadar siyasi hata yaparsa yapsın, halk muhalefet partilerine yeterince güven duymadığı için siyasetini benimsemese dahi gidip oyunu o partiye veriyor.

            Ne acıdır ki Ana Muhalefet Partisi uzun yıllardan beri parti içi sürtüşmeleri bir yana bırakıp halka güven yaratma sorununa çare bulamadı.  Böyle gederse bulacak gibi de görünmüyorlar.

CHP’nin Ramazan Bayramının ikinci günü yapılan bayramlaşma programına katıldım. Partinin mahalli yöneticileri, milletvekilleri de bu bayramlaşma töreninde bulunmaların parti içi barış açısından önemli bir adım olarak düşünülebilir.

            Hal böyleyken gerek CHP’nin İl başkanı gerekse daha önceki il başkanı, ve  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Milletvekilleri  bayram nedeniyle yapıştıkları konuşmalarında  partililer arasındaki  sürtüşmeye partideki  muhalefete değinmeden edemediler.

            Bu konuşmaları dinledikten sonra aklımıza şu geliyor. Bizim bildiğimiz veya bilmediğimiz birçok alanda parti yönetimine karşı muhalefet farklı yaklaşımlar devam ediyor demek.

O anda bayramlaşma törenini izleyen partililer bundan rahatsız.  Partililere aralarındaki konuşmalarında ona değinerek CHP’nin bugün her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu dile getirdiler.

            Bu konuşmaları parti binası önünde toplanan yüzlerce partili dinledi. Bir bayram gününde başka konulardan bahsedilmesi ve yapılan siyasi çalışmaların duyurulmasını bekleyen vatandaşlar her zaman duydukları muhalefet konuşmalarını duyunca bu konuşmaların bir bayram konuşması olmadığını sadece partililer arası eleştiriye dönüştüğüne tanık olarak parti içinde gereken  beraberliğin sağlanamamasından üzüntü duyduklarını ifade ettiler.

Farklı beklendi, özlem içinde bayram gününde buraya gelen partililer bu konuşmaların ardından kafalarındaki soru işaretleri daha da artarak evlerine döndüler.  CHP bu kısır çekişmelerden kur- tul- mak.!  Zorunda; yoksa “eski hamam eski tas” yine böyle devam ederse ilerde bu günleri de arar hale gelebilir.

            Ana Muhalefet Partisi kendisine adeta ikram edilen olaylara rağmen çok faydalanabileceği iktidar partisine karşı beklenen muhalefeti bir türlü gerçekleştiremiyor. Bakıyoruz partide bir elin parmakları kadar sayıda insan sesini duyurduğu halde diğerlerini ara ki bulasın. Muhalefet görevi hiçbir sonuç alınamayacağı bilinen soru önergesi verilerek çözülemiyor. Ülke genelinde ses getirecek politikalar üretilmesi gerekir.

Bunun için “ Bizim sesimizi medya duyuramıyor ne yapalım” mazeretine sığınamazlar. Millet onları bu koşullarda muhalefet görevi yapmaları için her türlü tepkiyi göze alarak seçti.

            Onlar  “oyun bilmeyen gelin” gibi yerim dar diye işin içinden çıkmak mazeret üretmek isterlerle işte böyle iç çekişmelerle boğulurlar.

Bu görüntüleri ile de halka güven değil güvensizlik yaratırlar. Siz bakmayın Edirne’de oyumuz %60’ı aştı söylemlerine gidip sağlıklı bir araştırma yapın da görün oyunuz hangi düzeyde.

            Sadece partililerle görüşüp oy oranı belirlenmez. Bir de karşı olanlarla görüşmek gerekir.  Bundan daha da önemlisi partililer arısındaki bu ikili görüntü yersiz sürtüşmeler ve onların kamuoyuna olumsuz yansımaları son bulmadığı takdirde CHP’de bu ikili yapı devam eder.

Kimse kendini aldatmasın. Partililer en alt kademesinden en üst kademesine kadar bir araya gelip “ Acaba nerede yanlış yapıyoruz eksiğimiz ne “ diye kendileri de bugünkü politikalarını gözden geçirsinler. Herkesi parti karşıtı CHP’ye zarar veren kişiler olarak görmemeleri gerekir.

            Kısaca belirtmek gerekirse, CHP bu kronik hastalığından kurtulmalı. Bu tartışmalar bayram kutlama törenlerine dahi yansıdığına göre demek ki bu sorun gereğinden daha büyük boyuta ulaşmış durumda.

Bayram kutlama töreninde yansıyan ve partilileri de endişelendiren manzara bu. Partililer bu konularla zaman tüketileceklerine Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlunun konuşmalarında sık sık vurguladığı gibi,  halkın arasına girip sorunlarını birinci ağızdan dinleyip her kesimdeki halkla bütünleşseler bugün yönetim kadrolarını tüm kesimlere yaysalar, bugün toplantılarda sürekli gördüğümüz kadroları daha da artırsalar o zaman partiler arasındaki sürtüşmeler politik açmazlar kendiliğinden son bulur.

Ne demişler yöneticilerin görevlerini yeterice yapılmadığı yerde dedikodu ortamı oluşur. CHP’de gördüğün manzara bu …

 127 total views,  2 views today

Next Post

SANIŞ “terör korkusu ekonomiyi de etkiledi”

Alipaşa Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sanış Ramazan Bayramından esnafların yeterince yararlanamadığını belirterek, “ İlk olarak herkesin geçmiş bayramının mübarek olmasını dilerim. Ramazanın başında ve ortasına doğru İstanbul’da hem veznecilerde hem de hava limanında olan terör olayı insanlarımızı tedirgin etti. Bu huzursuzluk direkt olarak ekonomiye yansıyor. Bundan da en fazla […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp