CHP’de yine aynı yöntem

admin

   fikri_yalin_kose         CHP’de delege seçim çalışmaları sürüyor. Bu çalışmalar süresinde yine bu konuda beklentisi olanlar bilinen numaralarına devam ediyor. Her zaman olduğu gibi yapılacak delege seçimlerinde de parti ilkelerinden çok kişilerin onun bunun adamı olma ön plana çıkacak gibi görülüyor.

Bakıyoruz delege kulislerinde malum kişiler parti üyelerini yanlarına çekmek, kendilerine destek sağlamak için kulislerine devam ediyor. Bunlardan bazıları Taban Hareketi adı altında CHP ilkeleri ön planda görülse de taraftarlarını incelediğinizde yine bunların arkasında belli gurupların olduğunu görüyorsunuz.

            Bu çalışmalar konusunda görüşlerini açıklayan partililerin de ifade ettiği gibi, CHP siyasi gelişmelerden ders almışa benzemiyor. Delege seçimlerinde yine kafa kol oyunları sürüyor.

Bir süre sonra belirlenecek delege seçimlerinde yapacağı işe göre, parti ilkelerine bağlılığı bu konuda birikimi yerine belli gurupların adamı olarak parti delegeleri belirlenecek, görüntüsü var. Bu mantık CHP’yi bir adım ileri götürmeyeceğini partililer bildiği halde, yine eski numaralar sürdürülüyor.

            Şu anda CHP üyesi olanların isim listeleri parti merkezlerine asıldı.  Bunların arasından mahalle delegeleri seçilecek. Bu delegelerle ilçe ve merkez ilçe seçimi gündeme gelecek. İl delegeleri sonunda İl Başkanını, kurultay delegelerini seçmiş olacaklar.

CHP şu günlerde bu seçim atmosferine girdi. Partililer il ilçe teşkilatlarında kan değişimi yapılmasına taraftar bunun zorunlu olduğuna inanıyor. CHP’nin oyunun artması için bunu yapmak zorunda.

            Özellikle CHP’nin gençlere yönelik politikasını yeniden gözden geçirmesi gerekir. Gençlerin politik beklentilerini dikkate alarak uygulanacak bir yeni siyaset, CHP’nin oylarını artırabilir. Zira gençler yaşlılar gibi siyasete düz mantıkla bakmıyorlar.

Geleceklerini düşünmek zorundalar. Onların geleceklerini dikkate alan genç nesillerin taleplerine yakın olan partiler gelecek seçimde karlı çıkabilir.

Seçim sonuçlarını gençlerin belirleyeceği dikkate alındığında yapılacak olan zamanında veya erken seçimde en büyük tartışma gençler üzerinde yapılacak.

CHP bu konuda şanslı olabilecek partilerden biri. Son yıllarda izlediği dengeli politikasını sürdürür, tüm kesimlere özellikle gençlere yaklaşımda tutarlı politikasını devam ettirip gençlerin gelecekleri konusunda tutarlı politika izlerse seçimden başarılı olarak çıkabilir.

            Bunun için de gençlerin talepleri ve bu konuda izlenecek parti politikasını çok iyi bilen genç kadrolara donanımlı yöneticilere ihtiyaç var.

Bu dikkate alınır ona göre yönetimler oluşturulursa CHP’ye heyecan gelecektir. Siyasi partilerde günümüz şartlarında beylik sözlerle politika yapma dönemi sona ermiştir.

            Halk boş laflardan ziyade,  sorunlarını çözeceğine inandığı, bu konuda kişiliği ile güven veren, yıllardır bildikleri politikacıların dışında genç ve topluma heyecan veren politikacılara ilgi duyacaktır. Bunun için Yunanistan örneğini verebiliriz. Yamalı bohçadan farksız,  çok farklı siyasi görüşte insanları bir araya getirip iktidar olan ekonomik zorluklara göğüs geren Aleksis Çipras benzeri olayları kendi partisi dışında geniş açıdan değerlendiren politikacıların söz sahibi olması o partilere artı getirecektir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus delege seçimlerinde ve daha sonra yapılacak ilçe ve il seçimlerinde oy vereceklerin onun bunun adamı olmak yerine parti ilkeleri doğrultusunda tavır almalarıdır bu CHP’deki kısır tartışmaları büyük oranda azaltacak, partililerin hedefi tek noktada odaklanacaktır.

Bunun yapılıp yapılmadığını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Şu anda görünen manzara olumlu olmadığı görüntüsü veriyor, dilerim bu konuda yanılmış olurum.

Bu arada parti üyeliği için başvuran aralarında CHP’de uzun yıllar hizmet veren eski İl Başkanı ve milletvekili adayı Av Metin Kıray’ın da aralarında bulunduğu bazı başvuru dilekçelerinin altı aydır partide bekletildiği, Genel Merkeze gönderilmediği duyumunu aldık. Böylece karar merciinin genel merkez değil, parti il merkezleri gibi gösterilmek istenmesi ne derece doğru.

            Bir taraftan CHP lideri Kılıçdaroğlu partiyi büyütme daha geniş kitleleri kucaklama çabasında olurken,  bazıları ise “ küçük olsun bizden olsun”  görüşündeler. Bu anlayış partiyi nerelere götürür. Herkesin kafasına göre kural koyma mantığı ile Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda büyük etken olan parti ne kadar başarılı olabilir. Bazı partililer ülke siyasetini dikkate almadan, beylik sözlerle siyaset yaparak halkı yanlarına çekeceklerini düşünüyorlarsa aldanıyorlar. CHP’nin bir arpa boyu yol alamamasının en büyük nedeni böyle sorunlara düz mantıkla siyaset yaparak partinin büyümesinin, herkesi kucaklamasının önüne geçen fosilleşmiş partililerdir.

CHP’nin yeni kadroları artık bu anlayışa dur demelidir. Türkiye koşullarını dikkate alarak, günün siyasi şartlarına uygun politika ve politikacılara öncelik vermelidir. Bu olmadığı takdirde CHP tabanı yine eski şarkıları dinlemeye devam eder. Bu kez bırakınız iktidar olmayı, ana muhalefet olma dahi tehlikeye girebilir.

 137 total views,  2 views today

Next Post

Ormankıran; “TREDAŞ’ın ilçemizden gitmesini istemiyoruz”

Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran TREDAŞ’ın Edirne’nin üç ilçesi Lalapaşa, Süloğlu ve Havsa’dan bürolarının kaldırılacağı yönündeki kararına tepki göstererek şunları söyledi; “ Daha önce de belirttim. Bizim ilçemiz Toprak Mahsulleri Ofisinin ilçeden ayrılmasının mağduriyetini yaşadı. İnsanlarımız bu kurumun kalkması ile mahsullerini teslimde zora girdi. TMO kalktıktan sonra Lalapaşa ve Havsa […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp