CHP’den Alternatif Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

admin

Saat 13.00 de Edirne Belediyesi önünde bir araya gelen,CHP il ve ilçe örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin  de destek verdiği alternatif Cumhuriyet Bayramı  kutlama  törenine katılanlar Ellerinde Türk bayrakları  korteji bando eşliğinde çilingirler caddesinden Saraçlar caddesini takip ederek  Atatürk Anıtı önüne geldi.  Törene katılanla sık sık “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganı attı.

 

Edirne’deki Alternatif 29 Ekim kutlama törenine Edirne Milletvekili Recep Gürkan,Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi,CHP İl Başkanı Teoman Özdöl Merkez İlçe Başkanı Harika Türkay, parti il merkez ilçe yöneticileri, demokratik kitle örgüt temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Edirne Belediyesi önünden Slogan atarak çilingirler caddesini takip ederek Saraçlar Caddesine gelen yaklaşık iki bin kişi Atatürk Anıtı önüne geldi.
Burada saygı duruşu ve bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu.Edirne Milletvekili, Belediye Başkanı, CHP İl ve Merkez ilçe Başkanı birlikte Atatürk Anıtına parti çelengini koydu.
Burada konuşan İl Başkanı Özdöl, Cumhuriyet Bayramının kanla,canla kazanılan bir savaşın sonucu olduğunu belirterek şunları kaydetti” Ülkemizde Ulusal Kurtuluş Savaşı 19 Mayıs 1919’da Mustafa kemal ve arkadaşlarının Samsun’a çıkışı ile başladı.29 Ekim1922 tarihinde Cumhuriyetin ilan Edilmesi ile noktalandı. Bugün bu önemli bayramı yasakladılar. Türkiye Cumhuriyetinin kurtuluş bayramı dahi yasaklanıyorsa, bunu herkesin çok iyi sorgulaması gerekir.
CHP’nin düzenlediği Fener alayı ise akşam Saat 18.00 de Şükrüpaşa İlköğretim Okulu önünden başlayıp Talatpaşa asfaltından devam ederek Atatürk Anıtında son buldu.

 660 total views,  2 views today

Next Post

Duruer “Cumhuriyetimizi Kurtuluş Savaşı İle Kurduk”

Cumhuriyetin kuruluşunun 89.yıl dönümü nedeniyle tarihi Ekmekçizade Ahmetpaşa kervansarayında bir  Resepsiyonu düzenlendi. Cumhuriyetin kuruluşunun 89. yıl dönümü dolayısıyla Edirne‘de Cumhuriyet Resepsiyonu düzenlendi. Edirne Valisi Hasan Duruer, Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı’nda düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, iki bayramı birlikte kutladıklarını söyledi. CUMHURİYETİN KIYMETİNİ BİLELİM Cumhuriyetin kolay kurulmadığını, büyük mücadeleler sonunda  bu sınırlara kavuşulduğunu bunu unutmamak gerektiğini  ifade eden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp