CHP’li Değirmendereli: iktidarın ayağı suya yeni erdi

admin

Edirne’deki taşkınları yerinde inceledikten sonra konuyu ivedilikle Meclis gündemine taşıyan Edirne Milletvekilimiz Değirmendereli Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda söz aldı. Değirmendereli yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Edirne’mizin yıllardır süren, bugün için çok daha yakıcı bir problemi yaşamaktayız. Sizlerin de haberlerden, televizyonlardan, gazetelerden izlediği gibi, Edirne’miz üç günden beri büyük bir taşkın felaketiyle boğuşmaktadır ve Edirne’de aradan üç gün geçmesine rağmen, 5 bin yurttaşımız hâlâ mahsur durumdadır.

Bu niye böyle oldu? Evet, normalde 370 metreküp/saniye civarında olan Meriç’in debisi 2.149 metreküplere çıktı; bugün öğlen itibarıyla 1.564’lere düştü, bir azalma var.

Değerli milletvekilleri, ama Edirne’miz bu sorunu son yıllarda sık sık yaşamaktadır, kronikleşmiş hâle gelmiştir; bu konuda yeterli önlemlerin alındığını söylememiz zor.

kemal değirmendereli

 

 

 

 

 

 

 

Biraz önce, gündem dışı konuşmalardan sonra Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız bir konuşma yaptılar, keşke o da burada olsaydı şu an.

Evet, Bulgaristan’la, Yunanistan’la birtakım problemlerimiz oluyor, onlar barajlardaki kapakları açıyorlar, yoğun bir su transferine neden oluyorlar, ama bu, bundan sonra da böyle olacak, bizim almamız gereken önlemler var, yani biz bu önlemleri maalesef almadık. Bulgaristan’dan gelen suyu önleyecek, Tunca Nehri üstünde kurulacak olan, elli yıldan beri üstünde durulan Suakacağı Barajı’nın yapılamayacağı aşikâr, ortada. Buna önlem, buna paralel olarak planlanmış olan Çömlekköy Barajı… Sayın Bakan da “B planı” diyor, “B planı” diyor, ama sekiz yıldan beri “B planı” olarak öngörülen Çömlekköy Barajı’yla ilgili herhangi bir adım atılmış değil.

Burada AKP Hükûmeti ne diyor? Ballandıra ballandıra anlatıyor arkadaşlar: “İstanbul’a kanal yapacağız, Kanal İstanbul yapacağız.” Kanal İstanbul’u bırakalım, Meriç Nehri 220 kilometre, bunun temizlenmesi gerekiyor, öncelikle bu hazır kanalı temizleyip, buradaki 10 binlerce insanın mağduriyetini gidermemiz gerekiyor. Yani, bu konuda Hükûmeti daha iradeli davranmaya, hızlı adımlar atmaya davet ediyorum.

Bir diğer önemli konu ise daha önceki sellerle birlikte 16 Temmuzda yaşadığımız sel felaketiyle on binlerce insanımız zarar gördü fakat bu zararlar tazmin edilmedi.

Sayın Ramazan Can Bey, siz buradan “Bunları torba kanun kapsamında halledeceğiz.” dediniz. Size, ikinci kez, üçüncü kez gene söylüyorum, hâlen hallolmadı. Lütfen, bir yetkiniz, buna bir katkınız olacaksa bu konuda sayın bakanları -söz verdik- siz de uyarın, o 25 bin insanın mağduriyetini giderelim.

Yani, hep Sayın Bakanlar tatlı tatlı konuşuyorlar burada, iyi şeyler söylüyorlar, iş yapmaya gelince yalnız aynı iradeyi maalesef görmüyoruz değerli arkadaşlar.

Bir diğer önemli konu da Arda Nehri’nden Meriç Nehri’ne baypas kanalının yapılmasıdır. Karaağaç bölgesinde 12 kilometrelik bir baypas kanalının yapılması bizim teknik heyetten aldığımız bilgiye göre pekâlâ mümkün.

Çok çok önemli bir konu değerli milletvekilleri, Edirne Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünde, AKP iktidarından önce, yirmi yedi yılda 4 tane bölge müdürü değişmiş, bakın, yirmi yedi yılda 4 tane bölge müdürü değişmiş, son dokuz yılda yine 4 tane bölge müdürü değişmiş, son dokuz yılda yine 13 tane bölge müdür yardımcısı değişmiş. Böyle, yılda bir bölge müdürü, yılda bir bölge müdür yardımcısı değiştirirsek tabii gelen insanların buradaki suyu yönetmesi mümkün olmayacaktır. Yani, Hükûmetin, Edirne’nin bu yaşanan problemlerine, önerilerimizi dikkate alıp hızlı, ivedilikli bir çözüm üretmesi gerekmektedir.”

Değirmendereli ayrıca şu görüşlerini bizlerle paylaştı; 

“Bu gibi doğal afetlerde iktidarı muhalefeti ilgili kurumlar mutlaka ki bir arada olmalıdır ancak geleceği belli önlemlere tedbir almayıp demagoji yaparak ne Edirne ne Trakya ne de Türkiye’nin bir kazancı olacaktır.

Ancak bu gibi sürekliliği olan ve beklenen afetlerle mücadele için bunların çözümlerinde bir araya gelip çözüm üretmek afet anı bir arada olmaktan daha kıymetlidir ki bir daha böyle bir üzüntüde değil, çözümünün kutlamalarında bir araya gelinsin.

Ve öyle görüyoruz ki iktidar da yaptığımız konuşmadan bir ders çıkarabilmiş ve bugün medyadan takip ettiğimiz kadarıyla bizim önerdiğimiz Karağaçby-pass kanalını Kanal Edirne olarak hayata geçirmek üzere adım atmaktadır.

Taşkında evi, işyeri, tarım arazileri, hayvanları zarar gören tüm hemşehrilerime geçmiş olsun diliyor daha çok düşünüp, daha doğru kararlarda birleşerek hareket edebileceğimiz adil güçlü eşitlikçi ve huzurlu bir Türkiye ümidiyle diyorum”

 

 

 

 173 total views,  6 views today

Next Post

Kılıçdaroğlu’ndan geçmiş olsun mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’de yaşanan su taşkının ardından, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a gönderdiği mesajda Edirne Halkı’na geçmiş olsun dileklerini iletti.               Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a gönderdiği mesajında Edirne’deki su taşkınlarını önleme konusundaki projelerin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp