CHP’lİ Değirmendereli’den Hollanda Parlamentosu Ve Ab Görüşmeleri

admin

Edirne Milletvekilimiz Değirmendereli 20-23 Mayıs 2013 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Avrupa Birliği ile ortaklaşa yürütmekte olduğu Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog projesi kapsamında Hollanda’ya resmi ziyarette bulunmuştu. Daha önce de Uyum Komisyonu Başkanı Sn. Mehmet Tekelioğlu ile Hatay, İstanbul ve Edirne’de bu proje kapsamında çalışmalara katılan Milletvekilimiz, öncelikle Hollanda ParlamentosuDış İşleri Komisyonunu ziyaret ettiler. Burada Hollanda Parlamentosu’nun Türk Milletvekilleri ile de bir araya gelme imkanı bulan milletvekilimiz şunları söyledi; “ Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde AKP Hükümetinin gereken iradeyi ortaya koymadığı, AB’nin de Türkiye’nin katılım sürecine samimi yaklaşmadığını düşündüğümüzü ifade ettim. Ayrıca Parlamentolar arası diyaloğun bu sürece katkı koyması için daha sıkı işbirliği gerektiği hususunun da altını çizdim.”

Ertesi gün Dış İşleri Bakanlığı ile müzakere süreci, ikili ilişkiler konularında görüşmeler yapan heyette yer alan Değirmendereli bu görüşmeleri şöyle özetledi; “Dışişleri yetkilisinin barış süreci ve Anayasaya ilişkin soruları üzerine de barış sürecinin bu haliyle hukuki bir zemin üzerinde yürütülmediğini ve bu gibi önemli kararların konuların TBMM çatısı altısında değerlendirilip kararlaştırılması gerektiğini görüşümüzü ifade ettim. Ayrıca  Anayasa sürecinin ise Başkanlık Sistemi ile ilişkilendirildiğini, iktidar partisinin kendi Anayasa teklifini Meclis’e sunmasının Anayasa gibi toplumsal uzlaşıyla oluşması gereken metinden uzak olacağı düşüncemizi paylaştım”.

Ziyaretin bir sonraki gününde ise sivil toplum örgütleri ile bir araya gelen Değirmendereli Rotterdam Başkonsolosluğu’nda düzenlenen toplantıda, AB projesi kapsamında düzenlenen bu toplantılarla Türk toplumunun yaşadığı sorun ve isteklerini dinlediklerini, bu sorunları hem Türkiye hem de Hollanda‘daki ilgili kurumlarla takip edilmesi gerektiğini sonucunun doğduğunu paylaştı.

Hollanda’daki Türk varlığının iki ülke arasındaki ilişkinin geliştirilmesi bakımından önemli bir zenginlik oluşturduğunu anlatan CHP Edirne Milletvekili Değirmendereli Türk dili, kültürü, örf ve geleneklerinin yeni kuşaklarda erozyona uğradığını ifade edip,  bunun önüne geçilmesi gerektiği üzerinde durduğunu paylaştı.Toplantıda STK temsilcilerine “Bunun durdurulması, Türk dili ve kültürünün yeni kuşaklar üzerinde geliştirilmesiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti devletine de önemli görevler düştüğünü görüyorum ” dedi. Ayrıca Hollanda’da askerlik çağı gelmiş gençleri  Türk vatandaşlığından uzaklaştırmamak için paralı askerlik bedelinin düşürülmesi gerektiğini, bu konuda CHP olarak yeni bir yasa teklifi verdiklerini sözlerine ekledi.

Parti olarak yurtdışındaki Türklere önem verdiklerini anlatan Değirmendereli, son 1 yıldır Avrupa ve Balkanlardaki Türk varlığıyla ilgili etkin çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Değirmendereli program dahilinde bir de Hollanda’nın resmi haber ve spor yayın organı NOS Televizyonunu ziyaret etmiş, bu medya kurumu üst düzey yetkilileriyle görüşmesinde Hollanda’daki iktidarın yayın organlarının politikalarına müdahil olup olmadığı sordu. Değirmendereli kurumun devlet bütçesi tarafından finanse edilmesine rağmen yayın politikalarına herhangi bir yönlendirmenin söz konusu olmadığı cevabını aldığını bizlerle paylaştı.

AB Projesi kapsamında ziyaretleri tamamlayan Değirmendereli Hollanda’da demokrasinin kurum ve kuruluşlarıyla köklü bir işleyişinin olduğunu, sivil toplum örgütlerinin dinamizminin de hükümet politikaları üzerinde önemli etkiler yarattığını gözlemlediğini ifade etti. Ayrıca Milletvekilimiz; projenin bu faaliyetinin de tıpkı diğerleri gibi parlamentolar arası iletişim ve işbirliğine önemli faydalarının olacağının ancak bu ilişkilerin geliştirilmesi için proje dışında da faaliyetler düzenlenmesinin projenin sürdürülebilirliğine de fayda sağlayacağının altını çizdi.984314_466329223450900_1655697323_n

 74 total views,  2 views today

Next Post

Lösev Çocuklarından Edirne Belediyesine Ziyaret

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne’de ki lösemi hastası çocuk ve ailelerini meclis salonunda ağırladı.             LÖSEV İstanbul Bölgesi Sosyal Hizmet Sorumlusu Ayşenur Sözeri ve Edirne’de yaşayan lösemi hastası çocuklar ve aileleri Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla Edirne Belediyesi’ni ziyaret etti. Lösemi hastası çocuklar ve aileleri meclis salonunda ağırlayan Belediye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp