CHP’li Kadınlar Seçilmek Ve Yönetmek İstiyor

admin

CHP Edirne Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, kadınlar olarak seçmenin artık kendilerine yetmediğini, seçilmek ve yönetmek istediklerini belirterek, bu konuda siyasi partilere çağrıda bulundu.
Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 78’inci yıldönümü Edirne’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk Anıtı’nda toplanan Edirneli kadınlar, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okudu.
Törene; CHP’li kadınların yanı sıra bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı. Kadınlar adına bir konuşma yapan CHP Edirne Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin Avrupa’da birçok ülkeden önce Türkiye’de uygulanmaya başlandığını belirtti. Türkiye’nin ilk kadın milletvekilinin 1935 yılında CHP çatısı altında TBMM’ye girdiğini hatırlatan Gegeoğlu, Atatürk Anıtı önünde yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Aradan geçen 78 yıllık süreçte biz kadınların kazanımlarının daha da ileriye taşınması beklenirken bugün itibariyle gelinen nokta hiç de iç açıcı değil. 12 Haziran Genel Seçimlerinde TBMM’deki 550 milletvekilinden sadece 78’i, hükümetteki 26 bakandan sadece 1’i kadındır. Ülkemizde yerel yönetimlerde kadın oranı ise yüzde 2,5’tir. 2 bin 924 belediye başkanının 26’sı, 34 bin 210 muhtarın 65’i kadın. 2012 yılında karar alma süreçlerine katılım durumuna bakıldığında da karışımıza aynı kötü tablo çıkıyor. 81 valinin 1’i, 103 rektörün 5’i, 428 vali yardımcısının 7’si, 795 kaymakamın 22’si, 80 müsteşar yardımcısının 3’ü kadın. 26 müsteşar arasında ise hiç kadın bürokrat yok. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği gibi sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurullarında da hiç kadın yer almıyor.
Biz kadınlar olarak yüzde 50, yani eşit hak sistemini savunuyoruz. Eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında, karar alma mekanizmalarında, kısacası hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz. Bizler de CHP olarak eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve toplumda, kadınların erkeklerle eşit, özgür ve dayanışma içinde yaşayabileceği bir Türkiye yaratmak ve Cumhuriyetle kazanılmış hakların korunarak yaşatılması için mücadele ediyoruz. Kadın-erkek eşitliğini demokrasinin ve tüm toplumun güçlenmesi için olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görüyoruz.”
Gegoğlu’nun açıklamasının ardından CHP İl Kadın Kolları, Cumhuriyetçi Kadınlar Edirne Derneği ve Türk Üniversiteli Kadınlar Birliği Edirne Şubesi Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunumu sonrası kadınlar Talatpaşa Asfaltı üzerinde bulunan Zübeyde Hanım büstüne yürüyerek giderek büste çiçek sundu.

 305 total views,  2 views today

Next Post

Vali Duruer’den Komşuya Günübirlik Ziyaret

Edirne Valisi Hasan Duruer, Bulgaristan’nın Yambol kentine günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Vali Duruer, Yambol Valisi Dimitır İvanov’u ziyaretinde Edirne’de bulunan iki Bulgar kilisesinin restore edildiğini belirterek Bulgaristan’da bulunan Türk eserlerinin restorasyonu konusunda yardım istedi. Edirne Valisi Hasan Duruer, Dışişleri Bakanlığı Ediren Temsilcisi Metin Kılıç, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp