CHP’nin 91. Kutlama Yılı

admin

fikri_yalin_koseCHP’nin 91. Kuruluş yıldönümü,  Ana Muhalefet Partisinin seçmen sayısının yüksek olduğu bir ilde böyle yüz partilinin katılımı ile kutlanması çok düşündürücü.

Kurulduğundan bu yana bir asra yakın zaman geçmiş köklü bir Sosyal Demokrat Partinin Türkiye’nin Cumhuriyetle yaşıt partisinin kuruluş yıldönümü kutlaması böyle sönük, ilgisiz az katılımlı törenle kutlanmamalıydı.

Kurultayı yeni yapılmış partiye yeni heyecanın ve beklentilerin olduğu bir dönemde partinin kuruluş yıldönümündeki bu ilgisizliğin sebebi nedir? Partilerin bilbordlarla  halka  duyuru yapmaları ve partililere   sms atmalarına, haber konusu  yapmalarına  karşın bu  sönük törenin sebebi nedir ? CHP yöneticileri bunun muhasebesini çok iyi yapmaları gerekir.

On binlerce partilinin bulunduğu bir ilde kuruluş yıldönümü kutlamasını yüz kişilik bir topluluk katılıyorsa, bu CHP’ye halkın ilgisinin azaldığını ifade etmez mi?

Cumhuriyet Halk Parti yöneticileri Cumhuriyeti kuran parti olarak övünürler. Ve bunu her fırsatta dile getirirler. Cumhuriyetin, Atatürk İlkelerinin bazılarınca tartışılır hale geldiği bir dönemde Cumhuriyetin en eski ve köklü partisi CHP’nin böyle önemli zamanda Büyük katılımla kuruluş yıldönümü kutlaması gerektiği halde cılız toplulukla bu günü kutlaması neyi ifade ediyor. Bunun partililerin kendi siyasi örgütüne sahip çıkmama, onun köklü geçmişine ve Cumhuriyet ilkelerini kucaklayan bir siyasi parti hüviyetini kaybetme noktasına geleceği endişesini gündeme getirmez mi?

Belediye önünden başlayan törene baktım bir heyecan coşku yoktu Zoraki yapılan bir sıradan töreni andırıyordu. Bu arada çevrede biriken partililerle görüştüm onlarda bu ilgisizlik nedeniyle endişelerini dile getirdiler. Günler önce duyurulan kuruluş yıldönümü töreni böyle sönük geçmesine bir anlam veremediklerini ifade ettiler.

Bunlar parti örgütlerinin etkisizliğini, partilileri kendi çatısı altında toplama başarısını yeterince göstermediğinin yansıması olmuyor mu?

150 bin nüfuslu Edirne’de ilde seçimlerde en çok oy alan partisinin kuruluş yıldönümünün yüz kişi civarında katılımla yapılması partililerin ortak duygularda ilgisizliğini önem vermediklerini yansıtır.

CHP bunu çok iyi değerlendirip nedenlerini iyice araştırmalı partilileri bu tür örgütün gövde gösterisi yapabileceği toplantılarda daha çok katılımı sağlama yolunu bulmalıdır.  Kuruluş yıldönümü töreni sırasında vatandaşlar bu neyin töreni diye sorduklarında CHP 91. Yıldönümünü kutluyor. Bu o tören dediğimizde bu insanlar CHP kurtuluş yıldönümü bu kadar insanla mı kutlanıyor? Diye sordular. Gerçekten CHP açısından acı bir tablo. Sıradan bir kuruluş böyle bir tören yapsa her halde daha çok katılım sağlardı. Atatürk’ün adının kullanıldığı ve kurucu olduğu bir partide her halde Mustafa Kemal Atatürk mezarından çıksa kendi partisinin bu hale gelmesinden üzüntü duyar” partimi bu hale mi getirdiniz” diye kahrolurdu. Yapılan Kurultay sonrası CHP’de farklı bir politika beklentisinde olan partililer buradaki töreni görünce politikalarını yeniden gözden geçirmeleri gerekecek. Seçime 8 aylık bir süre kaldı. Yöneticiler bu süreyi çok iyi değerlendirmeli eksiklikler masaya yatırılmalı. Bu ve benzeri görüntüler bu partiye oy veren partilileri de umutsuzluğa itebilir. Edirne halkı ne şartlar altında olursa olsun CHP’yi destekler mantığı geçerliliğini yitirmektedir. Geçmişte yapılan seçimler bunun sinyallerini verdi.  Parti yöneticileri verilen oyların kendi çabaları ile verildiğini sanmasın halk onlara rağmen CHP’de umudunu koruduğunu gösterdi. CHP kendine çeki düzen vermezse bu seçimde beklediğini bulamaz. CHP yönetiminin hangi kademesinde olursa olsun bir toplantıya gittiklerinde partili olduklarını unutmamalı. Öyle protokol masasına geçerek, düğün derneklerde” Ben protokolüm buraya içki istiyorum gibi hava atmaları bu partiyi büyültmez daha da küçültür. Oralarda farklı partilerden insanlar var. Bu sözleri duyan insanlar CHP hakkında ne düşünürler. Kısaca belirtmek gerekirse bunu şöyle özetleyebiliriz “ deveye boynun neden eğri demişler. O da nerem doğru demiş” Ana Muhalefet Partisi seçime kadar tüm eksiklerini gözden geçirmek zorunda, yoksa alarm zilleri çalışıyor. Haberleri olsun. Son pişmanlık fayda etmez.

 17 total views,  2 views today

Next Post

Güncellemeler Başladı

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın yaptığı açıklamada, Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üye işletmelerde güncellemeler başladığını belirterek açıklamasında daha sonra şunları kaydetti. “2014 yılı Anaç Sığır ve Buzağı Desteklemelerinden yararlanmak isteyen Birlik Üyeleri işletmelerindeki tüm hayvanların kulak numaralarını yazarak, en yakın İlçe İrtibat Bürolarına […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp