CHP’yi 2019 yolunda Kimse yıpratamaz

admin

CHP Edirne İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Kadın Kolları İl Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, Gençlik Kolları il Başkanı Kutay Özköse Katıldı.

“CHP’yi 2019 yolunda Kimse yıpratamaz”

Burada bir açıklama yapan İl Başkanı Fevzi Pekcanlı; “Geçtiğimiz hafta sonu itibarıyla CHP’nin 36. Olağan kurultayını bitirmiş bulunmaktayız. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında açıklanan program çerçevesinde İlk önce mahalle delege seçimleri hemen ardından ilçe kongreleri, İl kongreleri, Kurultay delegelerinin seçimi ve seçilen kurultay delegeleri ile Ankara’da 36. Olağan Kurultayını gerçekleştirerek süreci tamamladık. CHP’nin bütün kongreleri her zaman heyecanlı geçer ve basında geniş yer alır. Geçtiğimiz hafta sonu renkli bir kurultay yaşadık.

“Seçilmiş olan 52 kişilik Parti Meclisi de bizim ana kademe yönetimimizdir”

Son yılların en hareketli kurultaylarından birisi oldu. CHP’ye yakışan bir kurultay oldu. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tekrar genel başkanlığa seçildi. Bu basın toplantısını yapmamızın en büyük amacımız bu yarıştan sonra her iki kişiye de,  Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ve Diğer aday Yalova Milletvekilimiz Muharrem İnce’ye de sosyal medya ile basın yoluyla herhangi bir şekilde 2019 yolunda yapılan haksız eleştirilerin bi son bulmasıdır. Bu iki değerli insan da CHP’nin değeridir. Bunu bütün partililerimizin bilmesini istiyorum. Seçilmiş olan 52 kişilik Parti Meclisi de bizim ana kademe yönetimimizdir. Özellikle buradan CHP’li üyelere sesleniyorum. Bundan sonra Sosyal medya üzerinden olumsuz bir propaganda yapılmasını istemiyoruz. 52 kişilik bir Parti Meclisi seçildi ve 52 kişilik PM’den MYK seçilecek.  Şu an bu süreci yaşayacağız. Biz Trakya  olarak 3 il  (Edirne-Kırklareli-Tekirdağ) beraber hareket ettik. PM’ne Trakya’dan Tekirdağ Milletvekilimiz Faik Öztırak girdi. Edirne’den de kimse giremedi. Sebebi de 24 delegenin olmasından kaynaklanan bir sıkıntı. Anadolu’da herhangi bir şehirde 24 delege var. Trakya’da ise sadece 3 ilin toplamında 24 delege var. Yapı böyle olunca PM’sine Faik Öztrak’tan başka Trakya’dan giren olamadı. Bundan sonraki süreci hep beraber izleyeceğiz.

“Kutay Özköse’den büyük başarı”

Edirne İl Gençlik Kolları Başkanımız Kutay Özköse geçtiğimiz hafta çok güzel bir başarı elde etti. CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı oldu ve böylece direk MYK üyesi oldu. Herkes kurultaya odaklanmışken bunu kimse görmedi. Ben buradan Kutay kardeşimizi tebrik ediyorum” dedi.

Gürkan; “Kurultay delegesi seçiminin o ilin aldığı oy oranına göre düzenlenmesi Gerekli”

Daha sonra konuşma yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan Delege yapısı hakkında bilgi vererek, her siyasi partinin bir tüzüğü var ve Kendi iç işleyişi de bu tüzüğe göre düzenlenir. Ama siyasi partiler tüzüklerini de Siyasi Partiler kanunlarına göre yapmak zorundadırlar. Siyasi partiler kanunu bütün partilere 2 türlü üst organ delegesini (Kurultay delegesi) seçerken bu Siyasi partiler kanununa ve tüzüğüne uygun olarak seçmek zorundadır. Siyasi partiler kanunu bütün partilere diyor ki; Ülkedeki toplam milletvekili sayısının 2 katı kadar seçilmiş kurultay delegen olacak. Yani şu anda toplam milletvekili sayısı 550. Her siyasi parti kurultayını büyük kongresini 1100 seçilmiş delege ile yapmak zorundadır. Bunun nasıl seçileceğini ise Siyasi partiler kanunu partilere bırakıyor. Mesela CHP’de bu olay kanunda ki şekliyle o ilde kaç milletvekili varsa 2 katı kadar seçilmiş kurultay delegesi kadrosu vererek CHP’nin tüzüğü düzenlenir. Yani, bizim gibi 3 milletvekiliniz varsa 6 tane kurultay delegeniz oluyor.

Şimdi bizim öteden beri CHP’liler olarak genel merkezimize Kurultay delegesi seçiminin o ilin aldığı oy oranına göre düzenlenmesi talebimiz var.  Mesela ben milletvekili iken

2012 de bir tüzük kurultayı yapılmıştı. Ben o zaman Genel Başkanımıza bunu önermiştim. Ama takdir edilmeli ki bu  tüzük değişikliğini oylayacak olanlarda yine bu delegelerdir. Şimdi bizim Parti içerisinde Bizim de bir çok ilinde rahatsız olduğu konu delege sisteminde şu; “Biz diyoruz ki seçimle gelecek kurultay delegeleri 1.100 delege, şimdi bu yeni anayasaya göre 2019 seçimlerinde 600 milletvekiline çıkıyor.  Edirne 4 olacak, dolayısıyla kurultay delege sayısı 8’e çıkacak. Toplamda da 1100’den 1200’e çıkacak. Bizim önerimiz şu oldu. Sayın Genel Başkan’a 2012’de dedim ki; Son Genel seçimde (2011 seçimleri) partimiz ne kadar oy almışsa, seçilmiş delege sayısını buna bölerek bir anahtar rakam çıkarırız. Döneriz illerin aldığı oylara. İllerin aldığı oyları da bu anahtar rakama böleriz ve delege sayısı ortaya çıkar.  2011’de CHP Türkiye genelinde 11 milyon oy almıştı. 1100 delege seçeceğiz. 11 milyon/1100= 10.000 yapar. Biz 2011’de Edirne’de parti olarak 134 bin oy almıştık. Bunu böldüğünüzde 13,4 yani 13 tane çıkar. Genel başkanımız bu teklifimizi güzel buldu ama bunu delegelere nasıl kabul ettireceğiz dedi.?

Türkiye genelinde artık herkes Mayıs ayında gerçekleşecek olan Tüzük kurultayında delege seçim sisteminin Partimizde değişmesi konusunda hemfikir.  Trakya olarak toplam 12 milletvekilimiz var. Kurultay delegesi sayımız 24. Ama sadece Urfa’nın aldığı % 1 oyla 24 tane kurultay delegesi var. Siyasi partilerde ilin gücü ve ağırlığı temsil edildiğiniz delege sayısı ile orantılıdır. Çünkü burada herkes özellikle CHP’de seçimle geliyor. Bundan dolayı da bir sıkıntı var. Bizde çoğu zaman birlikte hareket etmemiş Trakya’yı bu seçimlerde, bu kurultayda birlikte hareket ettirebilme adına il başkanımız bir girişim yaptı. Diğer iki ilin (Tekirdağ-Kırklareli) İL Başkanları ile toplantılar yaptı ve sonuç olarak her ilden kurultayda birer aday çıkarma kararı alındı. Tekirdağ’dan Faik Öztrak, Edirne’den Çiğdem Gegeoğu, Kırklareli’den Emrah Aslan. Tekirdağ’dan Faik Öztrak Genel Başkanın anahtar listesine alındı ve seçildi. Yine Kırklareli’den Yüksek Disiplin Kurulu Adayı Olan Emrah Arslan kardeşimiz Yüksek Disiplin Kurulu anahtar listesine girdi. Edirne’den Çiğdem kardeşimiz Genel Başkanımızın anahtar listesine giremedi. Ama buna rağmen çalışıldı ve 142 oy aldı. Dedi.

“Herkesin aday olma hakkı vardır”

Edirne’den CHP Genel Başkanı yanında danışman olarak bir milletvekili var, diğer milletvekilimiz de varken niye 3. Bir aday çıkardınız? gibi Kamu oyunda yapılan spekülasyonlara da cevap veren Gürkan; “Herkesin aday olma hakkı vardır. PM üyeliği başvuruları başladığında 2 milletvekilimiz ve Çiğdem kardeşimiz yani üçü de PM üyeliği adaylığı için başvurularını yaptılar.  Bunun ardından Cumartesi günü yapılan başkanlık seçiminde Muharrem İnce arkadaşımız seçilemediği için Erdin Bircan arkadaşımız adaylık başvurusunu geri çekti ve ben Okan arkadaşımız destekliyorum dedi. Biz Okan arkadaşımızın Genel Başkanımızın 2,5 yıldan bu yana baş danışmanlığını yürütüyor olması nedeniyle ciddi bir şekilde Genel Başkanın anahtar listesinde yer alacağını bekliyorduk. Bakın Biz Okan arkadaşımıza bir karşıtlık olayı anlaşılmasın diye bir bayan arkadaşımızı Edirne’den aday olarak çıkardık. Yoksa başka bir erkek arkadaşımız da aday gösterilebilirdi. Biz burada çok hassas davrandık. Çünkü PM’de kadınların ve 30 yaşını doldurmamış gençlerin ve erkeklerin oyları ayrı değerlendirilir ve ayrı ayrı sayılır. Bakın Hem Okan Gaytancıoğlu hem de Çiğdem Gegeoğlu PM’ne aday oldular. Çiğdem hanım 142 oy aldı. Okan bey 140 oy aldı. İkisinin de aldığı oyların birbirine etkisi sıfırdır. Çünkü Okan bey orada erkek adaylarla yarışmaktadır. Çiğdem hanımda kadın adaylarla yarışmaktadır. Bu yüzden efendim şunun için yada bunun için aday çıkarıldı gibi saçma sapan iddialara gerek yok. Kimse boşa yorum yapmasın. Biri % 33’lük cinsiyet kotasından, diğeri de geriye kan kalan % 57 kotadan PM’ne girecekti. Yani ayrı ayrı kulvarlarda yarıştılar. Birbirini kesinlikle etkilemediler.” Dedi.

 

 139 total views,  2 views today

Next Post

Zeytindalı yürüyüşüne Büyük destek

Afrin’de devam eden Zeytin dalı harekatında görev yapan Mehmetçiklere ve tüm askerlerimize destek için, 657. Tarihi Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin’in önderliğinde, Edirne’de Selimiye Meydanından Askerlik şubesine kadar yürüyüş düzenlendi. Başta Selimiye Cami ve Edirne’deki camilerde Cuma namazını kılan vatandaşlar namazın ardından Selimiye Camii yanında toplandı. Yürüyüşe Rektör  Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp