‘Çiftçi borç ekti, haciz biçiyor’

admin

Tarım kredi kooperatiflerine borcu olan çiftçi, çıkan yasa ile borcunu 5 yıl boyunca yılda 1 kez olmak üzere 5 eşit taksitte ödeme imkanı ile yapılandırmadan yararlanmıştı. Yapılandırmanın büyük bir sevinçle karşılandığını ve çiftçiye önemli bir nefes aldırdığını ifade eden üreticiler, yapılandırma sürecinden önce Tarım kredi Kooperatifine olan borcu nedeniyle, tüm taşınmazlarına (Tarla, ev) Tarım Kredi kooperatifi tarafından haciz konulduğunu, yapılandırma için dilekçe verip yapılandırmadan yararlanmalarına rağmen hacizlerin kalkmaması nedeniyle zor durumda olduklarını ifade ettiler.

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan İpsalalı üreticiler, Biz İpsala ilçesi İbriktepe Tarım Kredi Kooperatifi’nin üyesiyiz. Yıllardır kooperatifimizle çalışıyoruz. Tarım kredi kooperatifine 20 bin lira civarında borcum var. Oraya ipotek olarak 25 dönüm tarla vermiştim. Tarlanın değeri 350 – 400 bin lira civarında. Ancak geçen yıl zor şartlardan ve imkansızlıklardan dolayı borcumuzu ödeyemedik. Tarım Kredi Kooperatifi tüm tarlalarımıza, hatta evimizin tapusuna avukat kanalı ile haciz koymuş. Yeni çıkan yasa ile Devletimiz borcumuzu yapılandırdı. 5 yıl boyunca yılda bir kez, 5 eşit taksitte borcumuzu ödeyeceğiz. Bizim ricamız, Tarım kredi kooperatifi, onlara ipotek olarak verdiğimiz tarlayı borcumuz bitene kadar elinde tutsun. Ama diğer tarlalarımızı ve evimizin tapusunu haciz etmekten vazgeçsin. Biz de çiftçilik yapıyoruz. Kredi çekmek ve işlerimizi çevirmek istiyoruz. Bakın ekim zamanı geldi. Tohum ve gübre almamız lazım. Gidip kredi çekelim diyoruz. Tarım kredinin her şeye koyduğu haciz karşımıza çıkıyor. Her yerde karşımıza Tarım Kredinin bütün taşınmazlarımıza koyduğu haciz çıkıyor. Devletimiz bu yapılandırmayı çiftçimiz rahat bir nefes alsın diye yaptı. 5 sene boyunca, bu taksitler bitene kadar her şeyimiz hacizli. Konuyla ilgili Tarım Kredi Kooperatifinin Avukatını aradık. Kendisine de durumu anlattık. Oda bize borçlar kanununa göre böyle bir şeyin imkansız olduğunu söyledi. Buradan devletimize ve Tarım Bakanımıza sesleniyoruz. Borcumuz ne kadarsa o değerde olan bir tarlamızı ipotek yapsın. Zaten onlarda ipotekli olan tarlamız var. Ama, Evimizin hacizli olması, bütün tarlalarımızın tarım kredi kooperatifi tarafından hacizli olması Çiftçimizi bitirir.” Dedi.

 228 total views,  2 views today

Next Post

Gürkan, Yaşlılar Gününü kutladı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçmişle bugün arasında köprü kuran yaşlıların Türk Milleti’nin en büyük hazinesi olduğunu söyledi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, “Toplumumuzun temel direği olan yaşlılarımız geçmişle bugün arasında bizlere ışık tutan birer kaynaktır. Ömrünün büyük bir kısmını hayırlı evlatlar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp