Çiftçi, tarım ve hayvancılıktan uzaklaşıyor

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, et ve tarım ürünlerinin ithalatının önünün açılmasının üreticiyi tarım ve hayvancılıktan uzaklaştırdığını iddia etti. Tarım ve hayvancılıkta yaşanan gelişmeler, kuraklık gibi sorunların 2018 yılı hasat dönemi için olumsuz sinyaller verdiğini belirten Ergin, çiftçinin zor günler geçirdiğini söyledi. Uygulanan tarım ve hayvancılık politikalarının çiftçiyi memnun etmediğini savunan Ergin, “Hükumet, gıda fiyatlarını düşürmek için kırmızı et, hububat, bakliyat gibi birçok üründe gümrük vergilerini düşürdü veya sıfırladı. İthalatın kolaylaştırılması çiftçileri üretimden uzaklaştırırken, 2018’de beklenen şiddetli kuraklık, ramazan ayının hasat öncesine denk gelmesi özellikle yılın ilk yarısında gıda fiyatlarının artmasına neden olacak” dedi. Bazı tarım ürünlerinin fiyatında artış yaşanmaya başladığını aktaran Ergin, “Bu günlerde “2018 ürün yılında üretim az olacak” beklentisi ile bazı ürünlerde stok yapılıyor. Özellikle Türkiye’nin geleneksek tarım ürünleri ihracatında önemli bir yer tutan fındık, kuru kayısı ve kuru üzümde ise fiyatlar artmaya başladı. Konuştuğumuz ihracatçılar, kuru üzümün kilogram fiyatının son 20 günde 4 liradan 5,5 liraya kadar çıktığını, kuru kayısının kilosunun ise 7 liradan 12 liraya çıktığını söylüyor. Bu yıl hasat döneminde fiyatı düştüğü için TMO tarafından müdahale alımları yapılan fındıkta da ihracat fiyatı artıyor. İç fındığın toptan kilosu 20 liradan 23 liraya yükseldi” şeklinde konuştu.

“Yağışların az olması düşündürüyor”

Mevsimsel değişikliklerin de tarımı etkilediğini vurgulayan Ergin, şöyle devam etti: “Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye 2017 yılında son 44 yılın en düşük yağışını aldı. 2017 ve 2018’in ilk günlerinde beklenen yağışların olmaması üreticiyi endişelendiriyor. Özellikle kar yağışının birçok bölgede olmaması, yağmurun ise azalması 2018’in kurak geçeceği endişesini doğuruyor. Uzmanlara göre, yağışların azalması ile ortaya çıkacak su sorunu tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek. Mevsimsel değişiklik nedeniyle bazı ürünler için don riski de artıyor. Aralık-Ocak döneminde olmayan kar yağışının Şubat-Mart dönemine kayması ve bu dönemde hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi durumunda kayısı, badem ve diğer bazı ürünlerin çiçeklenme döneminde donması nedeniyle üretimin azalma riski var. Kuraklık ve don riski nedeniyle ürününün az olacağı beklentisi içinde olanlar stok yapıyor. Ya da elindeki ürünleri bekletiyor. Bu nedenle ürün fiyatları artıyor.

“Fiyat artışının üreticiye yararı yok”

Gıda fiyatlarındaki artışın çiftçiye bir yararı yok. Genel olarak çiftçiler ürününü hasat ettikten sonra satarak borçlarını kapatır. Gelecek yılın üretimi için hazırlık yapar. Çiftçiler hasat döneminde ürünü hızlı bir biçimde piyasaya sunduğu için fiyat düşük olur. Ürün çiftçinin elinden çıktıktan sonra ürün arzı kontrollü olduğu için fiyat yükselir. Bu dönemdeki fiyat artışının çiftçiye bir yararı yok.” Dedi.

 110 total views,  2 views today

Next Post

Edirne İnşaat ve sanatkarlar Odası seçiminde Tezcan Liznak’a destek büyük

Edirne İnşaat ve sanatkarlar Odası’nın 3 Şubat 2018 Cumartesi günü gerçekleşecek olan Olağan Kongresinde Oda başkanlığına Tezcan Liznak aday olduğunu açıkladı. Yaklaşık olarak 20 yıldır Oda Başkanlığını yürüten Mehmet Özkan’ın  Geçtiğimiz Kasım ayında açıklama yaparak “Görevimi bırakmaya karar verdim. Yeni Dönemde aday olmayacağım” demesinin ardından boşalan  Edirne İnşaat ve sanatkarlar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp