Çiftçiler Günü Kutlaması

admin

Çiftçilik dünyanın her yöresinde toprakla geçimini sağlayan torağa hizmet verip ürün alıp nafakasını çıkaran meslek olarak tanımlanır.  Ürünün toprağa atıp hasat zamanı geldiğinde elde ettiği ürünü ile yaşamın devam ettiren topraktan çalışarak ekmeğini, geçimini sağlamak ülkemizin ve dünyanın en eski mesleklerinden biridir çiftçilik.

Toprak ana hiçbir karşılık beklemeden insanlarımızın nafakasını sağlar adeta bir ananın yavrusunu besler gibi insanları besler, yaşamasını sağlar.

Ülkemizde her yıl 14 Mayıs günü çiftçi bayramı “Dünya Çiftçiler  Günü”  olarak kutlanır. Çiftçi kuruluş yetkililerince o günde bilinen nutuklar atılır. Bunun dışında bir etkinliğin yapıldığı bugüne kadar görülmedi.

Ne yazık ki,  çiftçi bayramı her yıl göstermelik törenlerin ötesine geçmiyor. O gün geldiğinde bürokratlardan oda yöneticilerinden ve az sayıda çiftçiden oluşan bir gurup Atatürk anıtına gelerek çelenk koyup bayramı kutlamış olur.

Bugün ülkemizde tarım kemsinin çözümlenmeyen bir dizi sorunu olduğu, toprağa emek harcayanların çiftçilerimizin suni teneffüsle, göstermelik desteklerle yaşatılmak istendiğini çiftçilerimiz ifade ediyor. Böyle sorunlar yumağı olan ülkemizin vazgeçilmez gelir kaynağı tarım kesiminin sorunlarına bugün yeterince sahip çıkılmamaktadır.

Bu kurumun tepesinde görevli olan Ziraat Odaları Genel Başkanı ancak seçim dönemlerinde sesini yükseltir. Diğer zamanlarında sesini duyamazsınız. Başkan seçim arifesinde Ziraat Odalarını ziyaret ederek aklı sıra çiftçilerin sorunlarına sahip çıkmış görünür.

Ülkemiz dünyada yiyecek tarım ürünleri ihtiyacı kendi kendine yeterli olan az sayıda ülkelerden biridir.

Bugün olduğu gibi hasat zamanında ürün ithalatı devam ederse, insanlarımız tarımdan uzaklaşacak, ürününü ekemez hale gelecek.

Türkiye tarım ürünü ithal eden bir ülke haline gelecek, bizim çiftçimizden esirgenen haklar başka ülkelerin çiftçilerine gidecek.

Böyle kutlama günlerinde çiftçilerimiz ve temsilcilerinin kendi sorunlarını gündeme taşıyacakları bir gün olmalı. Böyle kutlama günleri çiftçilerimizin sorunlarını gündeme getirmek için fırsata dönüşmeli.

Bugüne kadar bu fırsat değerlendirilemedi. Ziraat Odalarımız diğer tarım kuruluşlarımız daha etkin duruma gelmeli seslerini daha yüksek sesle duyurmalı. Sorunlarını tüm fırsatları değerlendirip halka iletmeli. Bu sağlanmadığı ve Çiftçi Bayramları böyle sıradan törenler olarak kutlanması durumunda çiftçilerimizin sorunları katlanarak devam eder.

Halk arasında yaygın bir söz vardır “ağlamayan çocuğa meme verilmez” denir. Çiftçi temsilcilerimiz her alanda her platformda seslerini duyurmalı haklarını almak için yetkilileri uyarmalı.

Çiftçi temsilcilerimiz sıradan bir kurum görüntüsünden kurtulmalı. Tabanını aydınlatmak bilinçlendirmek için tüm imkânlarını seferber etmeli. Bunun için imkânımız yok demek inandırıcı olmaz.

Özellikle bölgemizde halkın büyük kesiminin toprakla bağlantısı vardır. Halkımız toprağından kopmak istemez. Borç nedeniyle satılan tarlalarımız çiftçi kurumlarımızın gerçek gündemi olmalı. Bunu hatırlatır Çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler gününü en içten duygularla kutlar  bereketli  bir yıl dilerim .

FIKRA

Mahallenin ünlü kılıbıklarından biri olan Ahmet Bey kendisine kızan eşi Havva Hanımdan birkaç maşa darbesi yemesi sonucu soluğu kahvede alır.

Bu sırada kahve arkadaşları Ahmet Beyi telaşlı görünce laf atarak “Bugün hava çok sert “derler. Hava sözcüğünü duyup bunu kendi eşi Havva Hanım sanan Ahmet Bey arkadaşlarına  “sert olsa ne olur vurduğu sadece 3- 4 maşa” diye cevap verir.

 136 total views,  2 views today

Next Post

Havsa’da Dünya Çiftçiler Günü Kutlandı

14 mayıs  Dünya Çiftçikler günü  Havsa’da da törenle kutlandı.  İlçe Ziraat  Odasında yapılan törene Ziraat Odası Başkan ve Yöneticileri ile çiftçiler katıldı. Dünya Çiftçiler günün nedeniyle yazılı bir  açıklama yapan  Havsa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Şimşek, tarımsal üretimin  büyük ölçüde  doğa koşullarına bağlı olduğunu belirterek şunları kaydetti” Bu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp