ÇİFTÇİLER ÜRETTİKLERİ İLE GEÇİNEMİYOR

admin

Tarım girdilerinin her geçen gün artış göstermesi, ürün fiyatlarının yerinde saymasıyla tarımda çalışanların geçimi her geçen gün daha da zorlaşıyor.

Toprağı ile geçimini sağlayamayan zarar eden köylüler sonunda evlerini barklarını terk ederek sanayi bölgelerine göç ediyor. Sınıf değiştirip yaşamlarının daha sonraki bölümünü işçi olarak sürdürüyorlar.

      Bu göçler sonunda köylere baktığımızda iyice boşaldığını görüyoruz. Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu Edirne ilçelerini adım adım dolaşarak köylülerin sorunlarını dile getiriyor. Bu toplantılara üreticilerimiz büyük ilgi gösteriyor, sorunlarını hocaya iletiyor.

Gaytancıoğlu Bu tanıtım görevini üstlenmesi, sorunları halka duyurması gereken milletvekillerinden daha çok çaba harcıyor.

   Son aylarda yine yollara düşen Gaytancıoğlu çiftçilerin zor durumda olduğunu bir kez daha gündeme taşıyor. Çiftçilerin bu yıl açıklanan buğday fiyatlarının çok altında fiyatla ürünlerini satmak zorunda kaldığını açıklayan Gaytancıoğlu “ çiftçinin kara gün dostu olan TMO’nun randevu sistemiyle çalışması nedeniyle borçlu olan çiftçilerin malını tüccara ucuza satmalarına neden oluyor. Buğday fiyatlarının yerinde saymasına karşın akaryakıt ve diğer girdi fiyatlarındaki artış ise devam ediyor.

Buğdayın düşük fiyatının yanında verim düşüklüğü de var. Buğdayın olgunlaştığı dönemde lodostan esen sıcak rüzgar danelerin gelişmesini engellediği, bu nedenle rekoltenin düşmüş oluyor.

. 2006 yılında çıkarılan yasa ile Çiftçileri GSMH’dan  %1 oranında tarımsal bütçeye pay ayrılmasının kararlaştırılmasına rağmen, bu uygulama gerçekleşmedi yasa bunu emrettiği halde tarım kesimine bunun ancak yarısı kadar destek sağlandı. Türkiye tarımına destek olmayı  üreticilerin kalkınmasını hedefleyen bu yasa uygulanmadı .

Üreticiler girdilerini ancak borçlanarak sağlamaktadır. Bir süre öncesine kadar kendi kendine yeterli tarım ülkesi olan ülkemiz ihmal sonucu tarım ürünü ithal eden ülke durumuna düşmüştür.  TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de kişi başına düşen gelir 10761 dolar olduğu halde tarım kesiminin geliri ise 3566 dolarda kalmıştır”

      Gaytancıoğlunun her toplantıda vurguladığı gibi bölgemizde tarım kesiminin ekonomik durumu hiç de anlatıldığı gibi değil. Abartılarak kamuoyuna duyurulan destekler de üreticilerin dertlerine deva olmuyor.

Bu arada Hayvancılıkta da kredi ile satın alınan ekonomilerine katkı sağlamadığı gerekçesi ile hayvanlarını satmaları durumunda ise ancak aldıklarının yarı fiyatına satmak zorunda kalarak borç altına girdikleri,  ürecilerimize bir çare olarak sunulan hayvancılığın da çiftçilerimiz için çözüm olamayacağı anlaşılmaktadır.

KIRKPINAR HAFTASINA GİRDİK

652. Kırkpanar etkinlikleri başladı. Bir hafta süre ile başta belediye yetkilileri olmak üzere Edirneliler fahri turizmci gibi çalışarak kentimizin gelen konuklara tanıtımında önderlik etmek zorundayız.

Edirnelilerin dostu olduğu kadar bu etkinliğin başarısız olmasına destek veren düşmanlarımızın da olduğunu göz ardı edemeyiz. Edirne’nin bir dünya kültür mirası olmasından sonra bu başarıyı hazmedemeyenler olacaktır.

Tüm Edirneliler olarak  kentimizin imajını zedelemek isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Bu etkinliğin en güzel şekilde sonuçlanması için yetkililere desteğimizi esirgememeliyiz.

    Bu konuda başarı hepimizin olacaktır. Bunun yanında olabilecek olumsuzluklar da herkese mal edilecektir.   

 187 total views,  2 views today

Next Post

DERE KENARINDAKİ BARAKADA ÇİLELİ YAŞAM

Adı Apti Yıldız. Bulgaristan Kırcaali doğumlu.66 yaşında1996 yılında Türkiye ye gelmiş. Kendi ifadesine göre Ziraat teknikeri. Bulgaristan’da çok çile çekmiş Todor Jivkov döneminde işkence görmüş  hapse atılmış, sonunda Bulgarlar tarafından sınır dışı edilmiş. Çileli yaşamı ondan sonra başlamış.66 yaşında olmasına rağmen  yardım için kimseye mihnet etmemiş. Kentin dışında Ticaret Lisesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp