Edirne Ziraat Odası önderliğinde Kent Ormanında gerçekleşen basın toplantısına Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı,  DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Erkin, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Denizbank Lalapaşa Şube Müdürü İsmail Bilen ve köy muhtarları katıldı.

Düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan  Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Lalapaşa ilçesi yakınlarında 56 bin dönümlük araziyi sulamak için planlanan Çömlek köy Barajı’nın bir an önce başlayıp  yapılması  ve sürdürülebilir tarımın devam etmesi gerektiğini söyledi.

“Nehirlerimiz akar Türk bakar misali olmayalım”

Arabacı açıklamasında; “Nehirlerimiz akar Türk bakar misali olmayalım. Artık biz emek verelim. Sadece Allah verirse olur demeyelim ve bölgemizde şu an için bu baraj bittiği takdirde 56 bin dönüm arazi sulanabilir tarım arazisi olacaktır. Bunun 20 bin dönüm kısmı açık kanal sistemi, 36 bin dönümü de kapalı sistem basınçlı sulama sistemi ile olacak. Bu baraj bittiğinde 11 tane  köyümüz sulanabilir bir alan içine alınacak ve bu barajın yapılması için yaklaşık olarak 35 yıl önce Çömlek köy muhtarımız bir dilekçe verdi. Fakat bugüne kadar Suakacağı barajının yapılma süresi ve çalışmaları olduğundan dolayı sürekli ertelendi. Suakacağı barajının artık olma ihtimali yok gibi Bizde B Planı olarak Çömlek köy barajının bir an önce gündeme gelip yapılmasını istiyoruz. Biz sadece yağmur yağarsa iyi verim değil, biz devamlı iyi verim alan, arazimizi sulayıp, kurak bir dönem yaşamak istemiyoruz. Bu baraj yapıldığında, arazimi sulamaya başladığımız andan itibaren dönüme en az 350 kg/ 400 kg Ayçiçeği alma şansımız var.  O yüzden bu barajın bir ana önce yapılmasını ve sürdürülebilir tarımın devam etmesi için bölge çiftçilerimiz ve muhtarlarımız olarak bir araya geldik. “dedi.

Bölgede kuru tarım olduğu için bir çok üreticinin Hayvancılıkla uğraştığını belirten Arabacı; “Hayvancılıkta yonca, slajlık mısır ve yoncasını ekmek gerekiyor. Fakat sulanabilir bir arazimiz olmadığı için bu konuda mağdur oluyor. Bu da maliyetleri arttırıyor.” Dedi.   


Yeni nesil bir Ziraat Odası Başkanlığı sunacaklarını vurgulayan Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk; “Edirne’nin gelişmesi için siyasiler 3T’den (Ticaret, Tarım, Turizm)  hep bahseder. Ticaret ve Oda başkanlarının bugüne kadar bir şeyler yaptıklarını gördük. Ziraat odaları da çeşitli sebeplerden dolayı eksik kaldı. Bizde ilk olarak Çömlek köy barajının bir ana önce yapılmasını istiyoruz. Bu arazinin en büyük özelliği çok verimli bir arazi olmasıdır. Geri dönüşümün yani Baraja yapılan paranın çok kısa bir zaman sonra geri dönüşüm sağlayacağını göreceksiniz. Türkiye’nin en büyük eksikliği olan Yağlık Ayçiçek ve pirinç tarımına çok elverişli bir arazi.  Bunun için bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.” Dedi.

 Daha sonra konuşan DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Erkin, “Artık tren kaçıyor. Biz bu nimetlerden oldukça fazla yararlanabilme imkânına sahip olmalıyız. Bunu daha önce de sizinle de paylaştık. Çömlekköy barajının yaklaşık olarak 33 yıllık bir geçmişi var. Su akacağı barajının zaman zaman gündeme getirilmesi nedeniyle bu proje rafa kaldırıldı. Çömlekköy projesi yeniden ihale edilebilir. 2019 yatırım programında da mevcuttur. Ziraat Odası Başkanlarımız Hüseyin bey ve Taner beyin bu güzel girişimleri bölgeye örnek olacaktır.  Bu proje hızlanacak kanaatindeyim. Bende teknik olarak her türlü desteği vermeye hazırım. Bu projenin en güzel avantajı ise,  Bu projeye biz enerji katkısı yapmak için 2019 yılında Uzunbayır ve Donbay köyü’nün yüksek kesimlerinde rüzgar ölçümü yaptırdık. 12 Megawattlık  bir rüzgar ölçümü var. Çömlekköy barajına Tunca nehrinden su transferi yapılacak. Bu pompaların enerjisi de rüzgar santrali ile sağlanacaktır. Dolayısıyla daha ekonomik ve ucuz bir sulama sistemi mevcuttur.” Dedi.

 “Meriç, Arda ve Tunca nehirlerinden akan suyun 6’da 1’inden yararlanabiliyoruz”

 Edirne’nin su imkanının çok fazla olduğuna dikkat çeken Erkin; “Meriç, Arda ve Tunca nehirlerinin toplam yıllık debisi 6 milyar m3 üzerindedir. Biz bu debiden sadece 1 Milyar m3’ünü ancak kullanabiliyoruz. Edirne’nin tarımsal anlamda sulanabilir arazilerinin topoğrafyası da çok uygun değil. Biraz yüksek yerler var. Bunu bir pompa enerjisi ile yapmak lazım. Yaklaşık  4 Milyon 180 bin dönümlük arazilerimizin şu anda sadece 1 Milyon 180.000 dönümünü sulayabiliyoruz. Bunun 800 bin dönümlük kısmını DSİ’nin yarattığı imkanlarla sulayabiliyoruz. 300 bin dönümlük kısmını da vatandaşlar kendi imkanları ile sulamaktadır. Kısacası Tarımsal sulama anlamında Edirne bölgesi maalesef diğer birçok sulama imkanı olan illere göre çok çok geride kaldı.” Dedi.