Tarihi Ciğerci Bahri bey ve Edirne Arslanzade firmasının sahibi Ezmeci Arif Meriç Selimiye meydanında 5 bin kase aşure dağıttı. Muharem ayı nedeniyle Selimiye meydanında Aşure Dağıtan Ciğerci Bahri bey ve Arif Meriç bu etkinliği geleneksel olarak her yıl yaptıklarını ifade ettiler.

Tarihi Ciğerci Bahri bey ve Edirne Arslanzade firmasının sahibi Ezmeci Arif Meriç Selimiye meydanında 5 bin kase aşure dağıttı. Muharem ayı nedeniyle Selimiye meydanında Aşure Dağıtan Ciğerci Bahri bey ve Arif Meriç bu etkinliği geleneksel olarak her yıl yaptıklarını ifade ettiler. Aşure ikramına vatandaşın da ilgisi büyük oldu. Arif Meriç yaptığı açıklamada; “Bu dünya çok kısa gelen gitmiş. Giden geri gelmemiş. Öyle bir tatlı hazine bize bırakmışlar ki. Sizde yolcusunuz. O zaman tatlı yiyelim, tatlı konuşalım. Aşure ile de bütün Dünyayı tatlandıralım diyoruz.İşte Huzur, İşte Lezzet. kâinatın neticesi tatlı. Edirne’den de, Muhteşem Selimiye ve Eski Camiden de güzelliklerin daim olmasını istiyoruz. Bugün burada lezzet var.Aşurenin anlamını zaten herkes biliyor. Dikkat ederseniz birçok hadise yaşanıyor yer yüzünde sonuçta tatlıya bağlanıyor. Aşure de tatlı bir lezzet yani birçok nimetin biraraya gelmesiyle oluşuyor. Yani diyor ki mazi; “Bu dünya çok kısa, gelen gitmiş, giden geri gelmemiş”. Öyle tatlı bir hazine bırakmışlar ki bize siz de yolcusunuz, o zaman tatlı yiyelim, tatlı konuşalım, aşure ile de bütün dünyayı tatlandıralım diyoruz”dedi.


Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı olan Bahri Dinar, Muharrem Ayı’nın bolluk ve bereket getirmesini diledi. Dinar; “Aylardan Muharrem ayı, biz de geleneksel olarak bu ayda aşure yaptık Edirneli esnaf olarak vatandaşlarımıza dağıtmak için. Aşure ayı bolluk, bereket ve barış getirsin diyoruz, çünkü aynı zamanda bolluk ve bereket ayı da derler. Kardeşlik, barış, bolluk, bereket getirsin ülkemize bu ay. Aşağı yukarı 5 bin kutu dağıtıyoruz bugün” diye konuştu.