Göreve geldiği ilk günden bu yana Edirne’yi Turizm kenti yapma konusunda önemli çalışmalara imza atan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a, Edirne’nin ünlü tava ciğer ustalarından teşekkür ziyareti gerçekleşti.

2014 yılında 2 Milyon civarında olan Edirne’ye gelen Yerli ve yabancı turist sayısını 2018 yılında 5 Milyona çıkaran Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ilimizin tanıtımı için yaptığı girişimler başta Edirneliler olmak üzere kamuoyunun da büyük takdirini topladı.

Hürriyet, Milliyet, Posta yazarlarının kentte ağırlanıp Ulusal Basında İlimizin tanıtımı anlamında büyük ses getirmesi, Dünyanın en büyük tavasında Ciğer pişirilmesi, Bando ve Ciğer Festivali, Kakava Hıdrellez Festivali gibi birçok etkinlik Edirne’nin ekonomisine güç katmaya devam etti.

“Ciğerciler’den  Başkana Teşekkür”

Edirne Belediye Başkanlığı’nca “Edirne’ye gel ciğerimi ye” temasıyla ilimizde düzenlenen 9.Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nde gerçekleşen organizasyona büyük destek veren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a Ünlü Ciğer Ustalarından Teşekkür ziyareti gerçekleşti.

Ziyarette Gürkan’a sürpriz bir hediye takdim edildi.  Edirne’li ciğerciler,  Ciğer Tavasına, Gürkan’ın Ciğerci Önlüğüyle çekilmiş usta kıyafetli fotoğrafını basarak üzerine  “RECEP USTA’YA TEŞEKKÜLERİMİZLE”  yazan Ciğer Tavası’nı günün anısına Başkana hediye ettiler.  Bu sürpriz hediyeden büyük memnuniyet duyan Gürkan, Edirneli ciğer ustalarına teşekkür etti.

Gürkan burada yaptığı konuşmada;  “Edirne’mizin markası olan ”Tava Ciğerimizi” hep birlikte tanıtmaya ve daha iyi yerlere taşımaya devam edeceğiz. Şehirler  artık ürettikleri değerler, ürettikleri markalar ile birbirini geçme çabasında. 8 bin 300 yıllık tarihe sahip Edirne gibi bir kentin bu yarıştan kopması mümkün değil. Tarihi, doğası, kültürü ama onun ötesinde farklı farklı medeniyetlerle binlerce yıldır beslenerek gelmiş; özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmanlı gibi bir cihan imparatorluğuna başkentlik yapmış; Edirne’de 2 saray kurmuş; saray mutfaklarıyla gastronomisini çok geliştirmiş bir kentin kuşkusuz, bu alanda da söyleyeceği çok sözler; yazacağı çok hikayeler olması lazım. İşte dünyada sadece Edirne’de yapılan Edirne Tava Ciğerinin öyküsü de burada, bu noktada başlıyor. Hafta sonları Edirne’ye geldiğinizde bütün ciğerci esnafının dükkanlarının dolu olduğunu görürsünüz. Kuşkusuz burada ciğerci ustalarımızın, esnaflarımızın maharetli elleriyle, duygularını katarak pişirdikleri ciğerin çok büyük etkisi var. Edirne’yi esnafıyla, iş insanı ile, çalışmayanıyla, emeklisiyle, evde yaşayanla beraber yöneteceğiz.” Dedi. Daha sonra Gürkan, Günün anısına Edirneli ciğercilerle fotoğraf çekildi.