“Çimentaş Trakya” Bölgenin gururu olmaya devam ediyor

admin

 

Bölgeye önemli istihdam sağlayan Çimentaş Trakya Fabrikasında İş Sağlığı ve güvenliği hakkında basın toplantısı düzenlendi. Buradaki toplantıya Çimentaş Trakya Fabrika Müdürü Mehmet Kızılbulut,  Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Dr. H.Serdar Şardan, Çimse İş Sendikası Şube Başkanı Hasan Emer, Türkiye Çimse-İş Sendikası İstanbul Avrupa Şubesi Başkanı Ali Rıza ATICI, Fabrika yöneticileri ve basın mensupları katıldı.

Düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Çimentaş Trakya Fabrika Müdürü Mehmet Kızılbulut, 28 Nisan Dünya iş Sağlığı ve İş Güvenliği gününü kutlayan ender sektörlerden biri olduklarını belirterek konuşmasına şöyle devam etti; “28 Nisan Dünya iş Sağlığı ve İş Güvenliği günü Fabrikamızda mutlaka kutlanır ve her sene önem sırasına göre bir konu seçilip ona göre etkinlik yapılır. Bu etkinlikler Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası öncülüğünde ve onların tavsiyesiyle düzenlenmektedir.” Dedi.

Fabrikada çıkan katı atıkların durumu ile ilgili açıklama yapan Kızılbulut, “Fabrikamızdaki çıkan Katı atıkları yakıt olarak kullanıyoruz. Mesela Şubat ayında kullandığımız ısının % 37’si atıktan sağlandı. Buda çevreye katkı demektir. Katı atıklar çevreye ve buradaki tarıma zarar vermiyor.” Dedi.

“Fabrikamızın Bacalarından çıkan duman “Su Buharı”dır”

Bir gazetecinin “Çimentaş Trakya Fabrikası’nın bacalarından çıkan dumanın çevreye zarar verip vermediğini sorusu üzerine konuyla ilgili açıklama yapan Kızılbulut; “Bugün sizlerinde görmüş olduğu gibi bacalarımızdan çıkan dumanın % 100’ü su buharıdır. Çünkü bizim kullandığımız kil-kalker kilin % 20-25’i “SU” dur. Mevcut elektro filtremizin şu anda iyi çalışıyor olmasına rağmen, onu torbalıya çeviriyoruz. Yani enerji kesintileri ve dalgalanmalarından kaynaklanan sebepten ötürü elektro filtremiz kısa süreli devre dışı kalıyor. Bunu tamamen ortadan kaldırmak için   15 Nisan – 15 Mayıs arasında elektro filtremizi torbalı Filtreye çeviriyoruz. Dolayısıyla o kısa süreli olumsuzluk elektrik kesintilerinde bile artık yaşanmayacak.” dedi.

“400’e yakın çalışan ile yıllık 2 Milyon ton üretim kapasitesi”

Çimentaş Trakya Fabrikasında kadrolu eleman olarak 113 personelin görev yaptığını belirten Fabrika Müdürü Mehmet Kızılbulut, Taşeron arkadaşlarımızla birlikte fabrikamızda bugün itibarıyla 180 kişi çalışmaktadır. Bunun yanında kamyon şoförlerimiz ve Nakliye firmalarımız var. Onlarla bütün olarak düşündüğünüzde 300-400 kişi civarındadır.”dedi.

Fabrikanın üretim kapasitesi hakkında da bilgi veren Kızılbulut; “Yıllık, 1 Milyon ton klinker, çimento olarak ta 2 milyon ton kapasitenin olduğunu söyledi.

“İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine yaklaşık olarak 145 Milyon lira yatırım”

Çimento sektörünün iş sağlığı ve güvenliği yatırımlarını anlatan Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Dr. H.Serdar Şardan Hedef “Sıfır iş kazası” diyerek konuşmasına şöyle devam etti; “İş sağlığı ve güvenliğinde lider ve örnek olmayı hedefleyen Türk çimento sektörü, yasal gerekliliklerin de üzerinde çaba sarf ederek, sektörün “Sıfır iş kazası” hedefine ulaşması için aralıksız olarak yaptığı yatırım ve faaliyetleri hızlandırdı. Sektör olarak İş sağlığı ve güvenliği konusunda son derece hassas olduklarının altını çizen ÇİES Genel Sekreteri Dr. H. Serdar ŞARDAN, “Bizim için her şeyden önce insan gelir.Yürüttüğümüz tüm iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine de bu gözle bakıyoruz. Son 10 yılda sektör olarak iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine yaklaşık olarak 145 Milyon lira yatırım yaptık. Sadece ÇEİS olarak son 10 yılda yaptığımız yatırım ise 6 Milyon TL’ye ulaştı” dedi.

33 üye şirket ve bu şirketlere bağlı 64 tesisle Türk Çimento sektörünün % 95’ini temsil eden Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), 17 bin 500 kişiye istihdam sağlayan sektörün, iş sağlığı ve güvenliği denildiğinde akla ilk gelen sektör olmayı hedeflediğini açıkladı.

Kaza sıklık ve ağırlık oranlarındaki düşüşü de paylaşan Dr. Şardan; “Son 10 yıla baktığımızda, klinker üretim kapasitemizin % 90, sektörümüzdeki çalışan sayımızın yaklaşık olarak % 40 artmış olmasına rağmen, iş kazalarına ilişkin uluslar arası kıyaslamalarda kullanılan kaza sıklık oranında % 20, kaza ağırlık oranında ise yaklaşık olarak % 70’lik bir düşüş sağladığımızı görebiliyoruz” dedi.

“Sektördeki her çalışan Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olacak”

Nitelikli çalışanların çimento sektörüne kazandırılması için son 10 yılda sektör olarak oldukça önemli adımlar attıklarını ve eğitime 30 Milyon TL’nin üzerinde harcama yaptıklarını belirten Şardan; “Mesleki Eğitim sistemimizde çimento üretim teknolojisi ile doğrudan ilgili bir alan/dal ne yazık ki yok. Dolayısıyla fabrikalarımızda özellikle üretim birimlerinde çalışan işçilerimiz deyim yerindeyse “alaylı” kişiler. Hem nitelikli çalışan sayısını arttırarak sektörümüzün gelişimine katkıda bulunmak, hem de mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme sistemini oluşturmak için 1 Milyon TL yatırımla ÇEİS Sınav ve Belgelendirme merkezi’ni (ÇESBEM) faaliyete geçirdik. Bu merkezimizle, çalışanlarımızın işbaşında edindikleri bilgi ve tecrübe sayesinde “Mesleki Yeterlilik Belgeli” çalışanlar olmalarını sağlayacağız.” dedi.

“BİZE Bİ’ŞEY OLDU ABİ!” Tiyatro gösterisi oynandı.

İş Sağlığı Güvenliğinde eğitim haricinde etkili yöntemlerden biri olan Tiyatro gösteriminin de çalışanlara izlettirildiği ve oyun içine dahil edildiğine de dikkat çeken ÇİES Genel Sekreteri Dr. H. Serdar ŞARDAN;  İlk tiyatro oyunumuz olan “BİZE BİŞEY OLMAZ ABİ!” bütün sektördeki fabrikalarda 110 kez sergilendi.  ikinci oyun olarak “BİZE Bİ’ŞEY OLDU ABİ!” oyunuyla da şu anda 90’a ulaştık. Bazı Fabrikalarımızda ailelerle birlikte izlendi. Buda çok etkili bir yöntem oldu. Önümüzdeki süreçte de bu tür etkinliklerimiz devam edecektir” dedi.

Daha sonra Fabrika yöneticileri çalışanlarla birlikte  “BİZE Bİ’ŞEY OLDU ABİ!” tiyatrosunu izledi.

 356 total views,  2 views today

Next Post

Mehmet ÖZCAN’dan KADINLAR GÜNÜ Mesajı

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Özcan, mesajında, kadınların üretken ve yaratıcı güçleriyle kamusal alana, üretime, yönetime ve yaşamın tüm alanlarına katılma olanağına kavuştuğunu ifade etti. Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, mesajında şunları kaydetti:“Kadın hakları alanındaki ilerlemelere […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp