CIRIT, Halk Eğitimi Merkezi ile Mesleki Eğitim Merkezi’nde incelemelerde bulundu

admin

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Kurs Binası ile Edirne Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İlk ziyaretini Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulunun Sabuni Mahallesi Eski İstanbul Yolunda bulunan kurs binasına gerçekleştiren İl Millî Eğitim Müdürü, Halk Eğitimi Merkezi yöneticilerinden kurslar ve kursiyer durumu hakkında bilgiler alarak, binada incelemelerde bulundu.

Kurs Merkezinde bulunan derslikleri ziyaret eden İl Millî Eğitim Müdürü, kursiyerlerle sohbet ederek, yapmış oldukları ürünleri inceledi.

Halk Eğitimi Merkezlerinin, toplumun ihtiyaçları doğrultusunda eğitici-öğretici kurslar açtığını söyleyen İl Millî Eğitim Müdürü, okuma-yazma kursları ile bölgemizin okur-yazar oranı en üst seviyelere çekilirken, mesleki ve teknik kurslarla da vatandaşlarımız istedikleri bir meslek dalında eğitim görme imkânı elde etmekteler dedi. Kurs bitiminde başarılı olan kursiyerlerin sertifika almaya hak kazandığını belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz, kursu başarıyla bitiren kursiyerlerimizin, almış oldukları sertifikaları ile iş hayatına atıldıklarını ve bununun da toplumsal kalkınmaya katkı sunduğunu söyledi.

Halk Eğitimi Merkezlerinin bir diğer amacının, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri, sanatları yeniden canlandırmak olduğunu ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü, “Edirne Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açmış olduğumuz Mis Sabun Üretimi, Edirnekâri gibi Edirne’mize özgü mesleki ve sanatsal kurslarla değerlerimizi gelecek kuşaklara taşıyoruz” dedi.

Yağlı Boya Resim, Üç Boyutlu Şekillendirme, Dekoratif Ev Aksesuarları, Ahşap Boyama gibi sanatsal kurslar ile vatandaşlarımızın güzel sanatlara olan ilgisini teşvik edici çalışmalar yapıldığını ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü, “güzel sanatlarda kabiliyetli olan kursiyerlerimiz, yeteneklerini usta öğreticilerimizden öğrendikleri teknikler ile harmanlayarak çok güzel eserler üretmekteler. Kursların ardından burada öğrendikleri tekniklerle sanatlarını icra etmeye devam eden kursiyerlerimiz, kendi ürettikleri ürünlerini satarak aile bütçelerine katkı sağlamaktadırlar.” dedi.

Halk Eğitimi Merkezlerinin yılsonlarında sergiler düzenlediğini belirten İl Millî Eğitim Müdürü, “bu sergilerimizde, kursiyerlerimiz tarafından yıl boyunca el emeği göz nuru ile yapılan ürünler vatandaşlarımızın beğenisine sunulmaktadır. Bu sergilerimizi ziyaret ettiğinizde Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde ne derecede önemli çalışmalar yapıldığını daha iyi anlıyorsunuz.” dedi.

Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Okulu yönetici, öğretmen ve kursiyerlerini çalışmalarından dolayı tebrik eden İl Millî Eğitim Müdürü, başarılı çalışmalarının devamını diledi.

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Edirne Mesleki Eğitim Merkezine gerçekleştirmiş olduğu ziyaretinde, yöneticilerden kurslar hakkında bilgi alarak, merkezin fiziki durumunu yerinde inceledi.

Merkezde bulunan derslikleri ve mesleki eğitim sınıflarını inceleyen İl Millî Eğitim Müdürü, Mesleki Eğitim Merkezlerinin iş hayatında ki önemine dikkat çekerek, “Mesleki Eğitim Merkezlerimiz, çıraklık eğitimi sistemiyle, hızlı bir sanayileşme süreci içerisinde bulunan ülkemizde, ihtiyaç duyulan vasıflı ara insan gücünün süratli, ekonomik ve etkin bir şekilde karşılanmasına önemli katkı sağlamaktadır.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan CIRIT, Mesleki Eğitim Merkezlerinin amacının, çeşitli sebeplerden dolayı örgün eğitimin dışında kalmış olan gençlerimize kendilerine uygun mesleği seçmelerinde rehberlik yapmak ve temel meslek eğitimi vermek olduğunu söyleyerek, Mesleki Eğitim Merkezlerimizde, 14-18 yaş grubunda olup, geleceğini bir işyerinde çalışarak kurmaya çalışan gençlerimize çıraklık sistemi yoluyla meslek eğitimi vermekteyiz. Bunun yanında, iş hayatı içinde bulunup 14-18 yaş grubunda olan gençlerimizi eğitim süresince sosyal güvenlik şemsiyesi altına alıyoruz. Gençlerimiz, işyerlerinde öğrenemedikleri iş ve işlemleri ders araç ve gereçleriyle zenginleştirilmiş laboratuvar – atölyelerimizde öğrenme imkânı buluyorlar.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürün Hakan Cırıt, Mesleki Eğitim Merkezi yöneticilerini çalışmalarından dolayı tebrik ederek, başarılar diledi.

 

 

 

 

 45 total views,  2 views today

Next Post

“Allah Mehmetçiklerimizin yardımcısı olsun”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’deki harekâtının devam ettiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Türkiye Cumhuriyeti hem vatanının bölünmez bütünlüğü hem de toprak bütünlüğü için; milletinin birliğini ve bütünlüğünü sağlamak için kahramanca çarpışıyor. Allah Mehmetçiklerimizin yardımcısı olsun” dedi. Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB), 2018 yılının ilk toplantısını Edirne Belediye Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp