Çocuk Sitesi’nde yeni bir birimin temeli atıldı

admin

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde Edirne Kız Çocuk Koruma, İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimi Hizmet Binası temeli törenle atıldı. Törene Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Jandarma Alay Komutanı Jan. Alb. Kamuran Ersan,Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü  Bilgin Özbaş ,Daire Müdürleri Şehit Aileleri  Derneği Başkanı Ali Nermin Vardar, Muharip  Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Çalış Huzurevi sakinleri  katıldı. Çocuk sitesinde kalan öğrencilerden oluşan folklor gösterisinden sonra,

Çocuk Sitesi'nde yeni bir birimin temeli atıldı (5)

 

 

 

 

 

 

 

Törende ilk olarak söz alan hayırsever vatandaş Melahat Datenin, Beyinin bu yardımı yapmak istediğini, fakat yapamadığını vefat ettiğini söyleyerek Ben bu hayrı yerine getirdim Allah cümlemize kabul etsin ve hayırlı olsun” diye konuştu.

Çocuk Sitesi'nde yeni bir birimin temeli atıldı (4)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Çocuk yetiştirmede en ideal ortamın çocuğun kendi ailesi yanında bakılması olduğunu belirterek şunları söyledi; “ Bazı hallerde doğal afetler boşanmalar kazalar çocukları ailelerinden koparır çocuğun ailede bakılamayacağı hallerde çocuklar koruma altına alınır.

Çocuk Sitesi'nde yeni bir birimin temeli atıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Çocuğun yetiştirilmesinde bakanlığımızın il tercihi aile ortamında yetiştirilmesidir. Eğer bu mümkün değilse yakınları tarafından bakılmasıdır. Bu yönde bakanlığımızca her türlü destek sağlanmaktadır. İlimizde bu anlamda 610 aileye ekonomik olarak ekonomik destek sağlanmaktadır. Kendi yakınları tarafından bakılamayacak durumda olan çocuklar koruyucu ailelere verilmektedir. Son iki yıl içinde yapılan çalışmalarla koruyucu aileler yanındaki çocuk sayımız ikiden 54’e yükselmiştir. Bu arada sırada bekleyen 16 ailemiz vardır.

Çocuk Sitesi'nde yeni bir birimin temeli atıldı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Koruyucu ailelerin yanına yerleştirilmeyen çocuklar çocuk evlerinde bakılmaktadır. Bu çocuklar yaşıtları veya kardeşleri ile kalmaktadırlar. Şu anda 14 çocuk evinde 82 çocuk bakılmaktadır. Bakanlığımızda eskiden olduğu gibi koğuş sistemi yurtlar bulunmamaktadır.2015 yılına kadar yetiştirme yurdu hizmet modelimizi sonlandırmak. Bugün burada temelini atacağımız 32 kapasiteli ilk kabul ve müdahale biriminde burada çocukların bir ay süre ile bakılacakları mekân olacaktır. Burada çocukların hangi birime gideceğinin belirleneceği geçici barınma merkezidir. Buraya gelecek sorunlu çocuklar hizmet alacakları yerlere yönlendirileceklerdir. Bizler öyle bir toplumdan geliyoruz ki insanlara değil kuşlara dahi yuva yapman toplumun bireyleriyiz. Dinimiz dahi insanların birbirine yardımı emreder. Temelini atacağımız binanı hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

Çocuk Sitesi'nde yeni bir birimin temeli atıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, bugün kendisi için hem hüzün hem de sevinç günü olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir saat önce yeni yapılan şehitliğimizi ziyaret ettim. Orada yapılan 5005 şehidin yattığı şehitliği ziyarette bulundum.Bu şehitlik Çanakkale’den sonra en büyük şehitliğimiz. Şehit ailelerimizin katkısı ile gerçekleşecek şehitliği 22 Mayısta hizmete açacağız. Bu açılışa Cumhurbaşkanımızı da davet ettik. Orada yatan şehitlerimiz olmasaydı bizler burada olabilir miydik? Bugün ilimizde 7 şehitlik bulunmaktadır. 93 harbi sonrası Edirne’de şehit olanların sayısı 2600 çevre ilçeleri de kattığımızda 3000 şehidimiz bulunmaktadır. Cumhuriyet sonrası da 117 şehidimiz bulunmaktadır. Biz onların sayesinde mutlu olarak yaşıyoruz.

DEVLET GARİP GUREBANIN YANINDADIR.

Burada bakılan çocuklarımız en iyi ortamda yaşamlarını sürdürüyor. Burada yetişen çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Çocuklarımızın aileleri olması da onları bağrına basan koruyucu ailelerimiz var. Bu şefkatli anneler olduğu sürece bu çocuklarımızın geleceği güvence altında olacaktır. Onlar için burada temel atıyoruz. Bu tesis onlar için trafik polisi görevi yapacak” dedi.

Daha sonra İl Müftüsü Emrullah Üzüm’ün duasından sonra temel atma töreni gerçekleşti. Vali Şahin törende kurban kesilmesine izin vermedi.

Çocuk Sitesi'nde yeni bir birimin temeli atıldı (6)

 5 total views,  2 views today

Next Post

TAPDK süre uzatımı

Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, 2015 Yılı Tütün Mamülü ve Alkollü içki Satış Ruhsatlarının Harç bedellerinin yatırılması ve Gıda Tarım İl Müdürlüklerinde Süre Uzatım İşlemlerinin yapılması için 31 Mart 2015 Salı günü mesai bitimin de son bulduğu belirtilerek şunları kaydetti; “. İl merkezlerindeki üyelerimizin Ziraat Bankası […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp