Trakya Üniversitesi, akademinin gücünü şimdi de çocuklar için kullanıyor. Trakya Üniversitesi, geleceğin mimarı olan çocuklara bilimi ve sanatı sevdirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Edirne’deki özel okullar ile iş birliği geliştirmeye devam ediyor. Edirne’deki çocukların bilim, teknoloji ve sanat alanlarındaki yetkinliklerinin en üst düzeye çıkarılmasını desteklemek amacıyla Edirne Safir Koleji ile “Safir Çocuk Üniversitesi” iş birliği protokolü imzalandı. Bu kapsamda çocuklara, bilim, teknoloji ve sanat gibi alanlarda nitelikli eğitimler verilmesi hedefleniyor. Protokol kapsamında Safir Koleji, Edirne’de ilk kez bir Çocuk Üniversitesi’ni hayata geçirirken, Trakya Üniversitesi de çocuklar için hayata geçirilen bu programa destek oluyor. Edirne Safir Koleji ile imzalanan anlaşma ayrıca Trakya Üniversitesi çalışanlarına, Edirne Safir Koleji’nin eğitim ücretlerinde indirim olanağı sunuyor. İmzalanan protokolle Trakya Üniversitesi’nde görev yapan akademik ve idari çalışanların çocukları, Edirne Safir Koleji’nde %25 indirimle eğitim görebiliyor. 
Trakya Üniversitesi ile Edirne Safir Koleji arasında, iki yıl boyunca geçerli olacak protokol kapsamında her iki kurum eğitim-öğretim, ders dışı etkinlikler ve atölye çalışmalarında iş birliği içerisinde olacak. Protokol; anaokulu, ilkokul ve ortaokula devam eden öğrencilerin, Safir Çocuk Üniversitesi bünyesinde yer alan programlar doğrultusunda, Trakya Üniversitesi tarafından desteklenmesini amaçlıyor. Böylece, öğrenciler hem öğretmenlerden hem de Trakya Üniversitesi akademisyenlerinden eğitim alabiliyor, Trakya Üniversitesi’ne ait fiziki mekânlardan, laboratuvar ve araştırma merkezlerinden yararlanabiliyor. Çocuk Üniversitesi’nde yer alan atölye çalışmaları; fen-teknoloji, bilişim sistemleri, sanat, drama, matematik, robotik, web tasarımı gibi farklı alanlarda gerçekleştirilecek pek çok çalışmayı kapsıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı safir-koleji-çocuk-üniversitesi-edirne-ajans-4.jpg

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirilen protokolün imza törenine, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Safir Koleji Edirne Kampüs Müdürü Bahattin Erel, Müdür Yardımcıları Eren Aksöyek ve Meltem Erdoğan ile Edirne Safir Koleji temsilcileri katıldı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, iş birliğinin her iki kurum için hayırlı olmasını dilerken, “Her iki kurumun da amacı Edirne’ye hizmet etmek ve Edirne’ye nitelikli eğitim imkânı kazandırmak. İnsan yaşamı için çok önemli olan okul öncesi, ilkokul ve ortaokul eğitiminde aileler ve çocuklara fırsatlar hazırlamak tüm eğitim kurumlarının sorumlulukları arasında. Geleceğimizi oluşturacak olan çocuklarımızı; ulusal ve evrensel değerleri benimsemiş, üretici, girişimci, doğaya ve çevreye duyarlı bireyler olarak yetişmeleri için erken yaşta üniversite ile tanıştırmak, imkânlarımızı onlarla da buluşturmak istiyoruz. Üniversitemizdeki akademik bilginin, donanımın, sahip olunan teknik ve teknolojik altyapının talep eden kurumlar, çocuklar, gençlerle buluşması bizim için mutluluk verici. Bu sayede, kendi yeteneklerinin farkında varıp ne istediğini bilen ve geleceğine yön veren bireyler yetişecek. Bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da eğitimin niteliğini daha yukarı taşımak, eğitim hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak için var gücümüzle çalışmaya, bu örnekte olduğu gibi Edirne’nin farklı kurumları ile iş birliği içerisinde olmaya devam edeceğiz. Üniversitemizin imkân ve olanaklarını bu tür iş birlikleri için paylaşmaya hazırız. Edirne Safir Koleji’nin değerli temsilcileri başta olmak üzere, bu çalışmanın hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Safir Koleji Çocuk Üniversitesi’nin vizyonu, misyonu ve faaliyetleri hakkında bilgiler vererek konuşmasına başlayan Safir Koleji Edirne Kampüs Müdürü Bahattin Erel, öğrencileri geleceğe güvenle hazırlayacak çalışmalara imza attıklarını belirterek, “Eğitim, akademik, sportif ve sosyal başarılarının yanı sıra geliştirdiği yenilikçi eğitim modeli ile ülkemizdeki eğitim sektörüne katkıda bulunan, sunduğu yüksek standartlardaki hizmet kalitesi ile öğrencilerine, çalışanlarına ve topluma değer katan Safir Koleji, geleceğimiz olan çocuklara yaşayarak ve eğlenerek, keşfetme mutluluğu veren bir ortam hazırlıyor. Çocuk Üniversitesi ile değerlerine bağlı, okuyan, düşünen, üreten, tarihini ve medeniyetini tanıyan bireyler yetiştirmeyi amaçlayan okulumuz, çocuklarımızı Trakya Üniversitesi’nin değerli akademisyenlerle bir araya getirerek, yetenek ve becerilerine katkıda bulunacak, bilim ve sanat alanındaki birikimlerini artıracak. Safir Koleji, öğrencilerin daha donanımlı yetişmeleri adına üniversite ve kent etkileşiminde atılabilecek her türlü adımı önemsiyor. Kurumumuz ile üniversiteler arasındaki birlikteliğin ilk örneği Düzce’de yaşanmıştı. Hedefimiz, Trakya bölgesinde de bu tür örnek çalışmalara imza atarak öğrencilerimize sunulan imkân ve kabiliyetleri artırmak. Edirne’ye akademik, kültürel ve sanatsal anlamda sunulabilecek güzel bir birlikteliğe imza attığımıza inanıyorum. Bölgemiz ve Balkanların yüz akı Trakya Üniversitemize bu projedeki katkıları için teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.