Çocuklar sokak oyunlarında yarıştılar

admin

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu uygulama etkinlikleri çerçevesinde oluşturulan organizasyonda çocuklar sokak oyunlarında yarıştılar.

Alper Yazoğlu İlköğretim Okulu sokak oyunları kulübü öğrencilerininçember çevirme, çift ipte atlama, güvercin taklası, beş taş oyunu,  gösterileri ile dün (17 Mart Salı) saat 14:00’da etkinlik başladı.

Çocuklar sokak oyunlarında yarıştılar (4)

 

 

 

 

 

 

 

MargiOutlet AVM Kapalı Otopark’ında devam eden çalışmadaKırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu ile Yüksel Yeşil İlköğretim Okulu öğrencileri bilye, topaç çevirme, mendil kapmaca,müzikli sandalye kapmaca ve sek sek oyunlarında oynadılar.

Edirne Geleneksel Çocuk Oyunları Gençlik Kulübü Derneği Başkanı olan aynı zamanda da Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu öğretmeni Sadrettin Alıcı yaptığı konuşmada derneklerinin 14 Şubat’ta 1.yaşını doldurduğunu ve güzel projeler gerçekleştireceklerini belirterek ‘’Bizler çocukluğumuzdaçamurlara bulandık. Yeni pantolonu yırttık, evde azarını işittik.Son yıllarda bir şey hepimizin dikkatini çekiyor.Bilgisayar ve akıllı telefonlar yaşantımızın büyük bölümünü kapsamakta.Özellikle çocuklarımız zamanlarının büyük kısmını bilgisayar başında geçiriyor. Hareketsiz olarak sanal zorbalığa maruz kalıyorlar.Oyunlarını orda oynuyorlar, sokak oyunlarını yeniden gündeme getiren Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım öğrencileri ve idarecilerine teşekkür ederim’’ dedi.

Çocuklar sokak oyunlarında yarıştılar (2)

 

 

 

 

 

 

 

Emekli öğretmenler Şükriye Gürsel, Selmin Gözet, Halil İbrahim Çetin, Turgay Bilgin, İsmail Yalçınbaş çocuklara oyunların nasıl oynanacağını anlatıp, hakemlik yaptılar.Oyunlar sonunda misket oyununda birinci olan Pelin Yıldız, Sinan Kaan Yıldız, topaç oyununda birinci olan Kader Kıyo, seksek oyununda birinci olan Zeynep Sıla Yaman, Ekin Şen, sandalye kapmaca oyununda birinci olan Bora Yılmaz, Kaan Şirmen, mendil kapmaca oyununda birinci olan Yaren Akbulut, Zeynep Sılan Yaman, Zehra Karakılıç, Selin Eren, Arda Pala, Irmak Pamar, Seçil Eren, Efe Katı, Çağla Köseoğlu, Barkın İduk, Kaan Şirmen adlı öğrencilere Tay Oyun Dünyası tarafından oynanmak üzere jeton hediye edildi.

Çocuklar sokak oyunlarında yarıştılar (3)

 

 

 

 

 

 

 

Proje sorumlusu Nurşin Demir uzmanların sokakta oynanan geleneksel oyunların evde kapalı ortamda oynanan bilgisayar ve diğer teknolojik oyunlardan daha geliştirici olduğunu, çocuklarının artık sokakta oynamadıklarını ve bu oyunları bilmediğini belirtip, sokak oyunlarını çocuklara öğretmek amacıyla bu etkinliği düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.

Ayrıca etkinlik sonunda katılan tüm çocuklara MargiOutlet AVM sponsorluğunda kuru pasta, meyve suyu, Cüneyt Bıçak ve Şennur Bıçak tarafından hazırlanan pamuk şeker veOsmanlı macunu ikram edildi. Ardından topaç armağan edildi.

Çocuklar sokak oyunlarında yarıştılar (1)

 8 total views,  2 views today

Next Post

Yaşlılar Haftası

18-24 Mart tarihleri arasında Yaşlılar Haftası yurdumuzun her yöresinde  kutlanıyor. İnsanlar doğuyor çocukluk devresi daha sonra ömrünün elverdiğince hayat mücadelesi ile geçen zaman ömrünün son yıllarında ise erken bir ecelle karşılaşmadığı takdirde yaşlılık yılları ve sonunda her insanın akıbeti gibi ölüm ile yaşam noktalanıyor. Böylece insanlar yaşamları sürece dünya’da misafir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp