Çocuklarda İdrar Yolu Taş Hastalıkları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

admin

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Akdere, dün “Çocuklarda İdrar Yolu Taş Hastalığı” konulu bilgilendirme toplantısında erişkin grup taş hastalığının daha çok erkeklerde görülmesine karşın, çocuk taş grubunda kız ve erkek çocukların eşit oranda etkilendiklerini söyledi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Akdere, “Çocuklarda İdrar Yolu Taş Hastalığı” konulu bilgilendirme toplantısını Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimlik toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.

Yrd. Doç. Dr. Akdere, çocukluk çağı taş hastalığının, endemik bir bölge olan ülkemizde çocuk ürolojisi pratiğinin önemli klinik sorunlarından birisi olduğunu ve ülkemiz taş hastalıklarında çocukların %5-10  olduğunu söyledi ve konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Metabolik bozukluklar, idrar yolları anomaliler gibi kolaylaştırıcı nedenlerin sıklıkla bulunması taşların tekrarlama olasılığının yüksek olmasını da beraberinde getirir. Bunun yanında çocuk taş hastalarının başvuru semptomları da erişkinlerden oldukça farklılıklar içerir. Çocukluk çağı taş hastalığı pediyatrist, pediatrik nefrolog ve pediatrik ürologları içeren multidisipliner bir değerlendirmeyi gerektirir.

“Mesane taşları az gelişmiş ülkelerin önemli problemlerinden”

Erişkin grupta daha çok erkeklerde görülmesine karşın, çocuk yaş grubunda kız ve erkek çocuklar eşit oranda etkilenir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde taşların büyük bir çoğunluğu üst üriner sistem yerleşimlidir. Mesane taşları halen az gelişmiş ülkelerin önemli bir problemidir.  Sıklıkla diyetle ilişkili olduğu bilinen amonyum asit ürat ve ürik asit taşları görülür.”

Türkiye’de taş hastalıkları içerisinde çocuklar %5-10 oranında

Çocuklarda taş sıklığı ve karakteristiklerinin geniş bir coğrafi farklılık gösterdiğini söyleyen Akdere, “Ülkemizde taş hastalıkları içerisinde çocuklar %5-10 oranında yer almaktadır. Pakistan, bazı Ortadoğu, Güney Asya ve Afrika ülkeleri ile birlikte Türkiye endemik taş kuşağını oluşturmaktadır.” dedi.

“Bira yerine su tüketin”

Akdere, yetişkin taş hastalığının erkeklerde kadınlara göre 3 misli fazla görüldüğünü ancak çocukluk döneminde (0-16 yaş arası) erkek kız oranının eşit olduğunu söyledi ve açıklamasını şu sözlerle devam ettirdi:

“Siyah ırk ve Amerikan yerlilerinde az görülen taş hastalığı, Eskimolarda görülmemektedir. Sıcak iklim kuşağında fazla olan hastalık, ağırlıklı olarak protein, karbonhidrat ya da oksalattan zengin gıdaların tüketimi ve ailesel yatkınlık hastalığın görülme sıklığını etkiler. İdrar yolu taş hastalığının tedavisinde, bol su içilmelidir. Biranın taş düşürmek amacıyla tüketimi doğru değildir, bira yerine su tüketilmesi daha faydalıdır. Biranın içindeki bazı maddeler, yeni taş oluşumuna etki edebilecek niteliktedir. Özellikle çilek, patlıcan, pırasa, bamya, badem, kakao, çikolata, çay ve kahvenin fazla tüketimi de taş oluşumuna neden olur.”

Ultrasonografinin böbrek taşlarının belirlenmesinde oldukça etkili bir yöntem olduğunu kaydeden Akdere, ilaçla tedavinin yetişkinlere göre çocuklarda etkili olduğunu ve tedavide başarı oranının daha yüksek olduğunu söyledi.

 237 total views,  2 views today

Next Post

Havsa Canlı Hayvan Pazarı Cumartesi Günü Açılacak

Havsa Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Edirne Hayvan Zabıtası Komisyonu’nun kararıyla geçici bir süre kapatılan hayvan pazarının, 15 Aralık Cumartesi günü tekrar açılacağı belirtildi. Trakya’nın En  büyük hayvan pazarına sahip olan Tavsa  pazarı her geçen yı daha da önem kazanıyor. Trakya’nın Şaptan “Ari” bölge olması nedeniyle ülkenin dört bir yöresinden hayvan ticareti  Trakya7dan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp