Çocuklarda uyku sorunu

admin

Çocuklarda uyku sorunu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Basın İletişim Birimince yapılan açıklamada, “Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Durankuş, çocuklardaki uyku sorunu hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.

Çocuklarda uyku sorunu

Bebeklik, erken çocukluk, okul çağı ve ergenlik dönemlerinin tümünde uyku sorunlarına sık rastlanılmaktadır. Okul öncesi çocukların yaklaşık %25-50 sinde çeşitli uyku sorunları tanımlanırken okul çağı çocuklarının ve ergenlerin yaklaşık %20-30 unda uyku bozukluğu denilebilecek düzeyde sorun yaşadığı bildirilmektedir. Sağlam çocuk kontrollerinde, çocuk doktorlarının bu yaş grubunda en çok karşılaştıkları problemdir.

Uykunun çocukların büyüme ve gelişiminde önemli etkisinin olduğu bilinmektedir. Tedavi edilmediğinde uyku sorunları yıllarca sürmekte, yeterli uyku düzenini sağlayamamış bu çocuklar ruhsal bilişsel ve sosyal becerilerinde zorlanmalar yaşamaktadır.

İyi Uykuya Yönelik Öneriler

Bebeğin uyku döngüleri, süresi ve kendi kendine uyumasının önemi ve yöntemi; bebeğin giyeceklerinin, yatak ve battaniyesinin yünden yapılmış olması, yatağının korunaklı olması, bebeğin yatağına uyur uyanık halde bırakılması ve kendi kendine uyumayı öğrenmesinin sağlanması, bebeğin sallanma, emme gibi bir aracı kullanmadan uyumayı öğrenmesi, uyuduktan sonra yerinin değiştirilmemesi, bebek yatağa bırakılırken sevdiği bir nesne (ayıcık, bebek, tülbent, battaniye gibi) ile beraber uyumasına izin verilmesi, uyku saatlerinin aile tarafından belirlenmesi ve ödün verilmemesi, uyku saatleri konusunda ailenin kararlı olması ve çocuklara uygun sınırlar koyması, uykudan önce sakin ve aile ile beraberce zaman geçirilebilecek etkinlikler, uyku törenleri (masal anlatmak, ninni söylemek gibi) düzenlenmesi, yatağa aç olarak yatırılmaması, hafif ve onu tok tutacak yiyecek veya içecek verilmesi, gece uyarıcı özelliği olan besinlerden uzak tutulması (kahve, çay, çikolata), odasının çok karanlık olmamasına, ortamın nem ve ısısının (18˚C) yeterli olması, odanın havalandırılmasına ve evin içinde sigara içilmemesine özen gösterilmesi, bebek yatağında elektrikli battaniye veya sıcak su torbası kullanılmaması, direkt güneş ışığı altında veya ateş ya da ısıtıcı yanında uyutulmaması önerilebilir.

Davranış Tedavisi

Genellikle gece uyanmaları sırasında bebeğin ağlamasına yanıt olarak, anne-babanın çocuğun yanında bulunması onun endişesini azaltır. Çocuğun ağlamasına yanıt olarak, onun yanında bulunma süresinin gittikçe uzatılması önerilmektedir (Duyarsızlaştırma). Uyku öncesi yaşantıyı düzenlemeye yönelik uyku öncesi ilişkilerin değiştirilmesi amaçlanır. Okuma, şarkı söyleme, sakin olarak oyun oynama gibi bireyselleştirilmiş yatak alışkanlıkları önerilir. Anne-baba, çocuk uyandığında yatakta kalmasını teşvik etmelidir. Bunu anne-baba çocuğun yatağının yanında oturarak, ona dokunarak veya yanına uzanarak yapabilir. Yatma zamanında ayrılık sorunu çözülürse, geceleri uyanma sorunu da büyük olasılıkla kaybolacaktır.

 

 74 total views,  2 views today

Next Post

TEKİN, "bunalımın maliyeti vatandaşa çıkıyor"

                CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin  parti ile merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Buradaki basın toplantısına  Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ,Merkez İlçe Başkanı Fevziye Kirezcı katıldı. Toplantıda ilk olarak söz alan İl Başkanı Pekcanlı 1 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp