Çoğal, “Halkımız Siyasi Partilerden Çözüm Bekliyor

admin

Çoğal,” siyasi partilerimiz önyargılarını bir kenara bırakıp  ülkenin acil sorunlarını çözmek zorundadır. Bu görev  iktidar partisine karşı %60 oya sahip üç partimize düşmektedir. Bu partilerimiz asgari müştereklerde birleşip ülkemizin demokrasi ile ilgili sorunlarını  çözmeli  halka verdikleri sözleri yerine getirmelidir”

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Özlük ve TİS Sekreteri  Engin Çoğal 7 haziran’da yapılan milletvekili seçimleri ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede önce yapılan milletvekili seçimlerinin ülke açısından yararlı olması gerektiğini belirten Çoğal; “biz daha önceki söylemlerimizde yapılacak  seçimlerde halkımız AKP iktidarına olur diyebilirse 7 Hazirandan sonra  bu iktidarın devam etmesiyle ülkenin büyük kaybı  olacağını ifade etmiştik. Ülkemizde genel kanı da bu doğrultuda idi. Yapılan milletvekili seçimlerinde halkımız büyük bir özveriyle yaklaşıp AKP iktidarına dur diyerek, demokrasi. Özgürlük ve emekten yana tavrını oyları  ile ortaya koymuştur. Seçimin ardından tüm siyasi partilerimiz bu durumu çok iyi değerlendirmeleri gerekir. Hiçbir partinin ön yargı ile hareket etme lüksü yoktur. Halkımız siyasi partilerden vaatlerini  gerçekleştirmesini bekliyor.

Çoğal, “Halkımız Siyasi Partilerden Çözüm Bekliyor (1)

 

 

 

 

 

 

 

O nedenle bu seçimlerde siyasi partilerimiz  özellikle muhalefette bulunan ve %60 oy  alan üç parti asgari müştereklerde  birleşip  halka verdikleri  sözleri,vaatleri yerine getirmek zorundadır.  Bu taahhütler nedir, daha fazla demokrasi, emekten yana tavır, emeklilere  dini bayramlarda birer maaş ikramiye, asgari ücretten vergi alınmaması, asgari ücretin arttırılması bu vaatlerin yerine getirilmesi gerekir.

SEÇİM SONUÇLARI SİYASİ PARTİLERCE İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Eğer  mevcut siyasi partilerimiz  bu seçim sonuçlarını iyi okuyamaz AKP ile işbirliği yaparak bir koalisyon kurarsa, bu parti halka verdiği sözleri yerine getirememesi ülkenin de özlem duyulan özgürlüklere kavuşamaması demektir. Bu anlamda bizlerin beklentisi iktidar partisine  karşı olan%60 oya sahip  siyasi partilerimizin önyargılarını bir yana bırakarak, aralarında anlaşarak ama koalisyon ama azınlık en aızından iki yıllık bir geçiş süresini sağlayacak Türkiye’yi ferahlatacak,demokrasimizi rayına oturtacak yargının bağımsızlığını sağlayacak, emeğin kayıplarını giderecek, bir hükümetin kurulmasıdır. Öyle sanıyorum ki kamuoyumuzun  büyük bölümünün beklentisi de bu doğrultudadır. Çevremizde dolaşıyorum  halkımızda  büyük bir rahatlama var.

İKİ YIL GÖREV YAPACAK SEÇİM HÜKÜMETİ KURULMALI

halkımızın bu huzurunu , beklentisini  yok etmeye  bu partilerimizin hakkı yoktur. Kısaca iki yıllık bir hükümetin kurulması gerekir. Bu koalisyon ve azınlık hükümeti olabilir “ diyen Çoğal, sendika olarak  bugüne kadar rahatsızlık yaşadıklarını   biz eğitimci, Bileşik Kamu iş olarak her zaman sendikaların  siyasi partilere karşı  bağımsız olmalarını savunduk. Bizim işyerimiz  devlettir .Biz hakkımızı aramak için iktidarda kim olursa olsun onunla   mücadele ederek çalışanların hakkını savunacağız. Ülkemizde 2002 yılından bugüne kadar yapılan  sendikacılıkta  sendikalarımız çalışanların haklarını savunma yerine tayin yeri  olarak görülmüş  baskı uygulayarak üye yapma yoluna gitmişlerdir. Biz bu uygulamaya karşıyız. Şu anda dahi yandaş sendikadan çözülmelerin olduğu duyumunu alıyoruz.  Dileriz ki sendikalar alanlara çekilir. Asli görevleri olan çalışanların haklarını  savunur.

YANDAŞ SENDİKALARA ÖNCELİK TANINDI

Biz  bu amacı güdüyoruz. Bizler için en önemli kıstas ülkemizde özgürlük ve demokrasidir. Bunların olduğu yerde bizler çalışanlarımızın hakkını daha rahat savunuruz. Bundan basınımız da yararlanacak  bu özgürlük ortamından yararlanıp halkın gerçek sesi haline gelecektir. Bu ortamı sağlayacak olan AKP’ye karşı muhalefet eden partilerin bu aşamada birleşip özgürlük alanında Türkiye’nin önünü aşması, yolsuzlukların önüne geçilmesi 17-25 aralığın çözüme kavuşması, adı yolsuzluğa karıştığı söylenen bakanların yargılanması olmalıdır. Temiz toplum özlemi çekenlerin bunları acilen gündeme getirmeleri gerekir” dedi.

 

 

 193 total views,  2 views today

Next Post

Akgün; "Siyasi Partiler Halkın Mesajını Almalı”

İl Genel Meclis üyesi ve Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün 7 Haziran tarihinde,  yapılan milletvekili seçimlerinde elde edilen sonuçlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının halkın iradesinin sandığa yansıması olduğunu belirterek, şunları kaydetti; “mevcut siyasi  partilerimizin halkın bu kararını çok iyi değerlendirmeleri gerekir. Partilerimizin vakit geçirmeden hükümet kurma […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp