Çok anlamlı bir dayanışma

admin

fikri_yalin_kose          Edirne Belediyesi tarafından, yerli karpuz üreticilerimize destek amacıyla başlatılan” Bir Karpuz da Sen Al” kampanyası Edirne’de dalga dalga yayılıyor. Edirne Belediyesinin ardından tüm meslek odaları, demokratik kurumlarımız, işyerlerimiz, vatandaşlarımız bu kampanyaya destek verdiler. “Bizim de bu çorbada tuzumuz olsun” dediler.

            Edirne Tava Ciğerci esnalarını temsilen açıklama yapan Dernek Başkanı Bahri Dinar ‘ biz işyerimizde müşterilerimize bedava karpuz ikram edeceğiz’ diye konuyu bir adım ileri götürdü.

            Yıllardır özlem duyduğumuz, böyle güzel bir dayanışma örneğinin sergilenmesi hepimizi mutlu etti. Gönül ister ki, bu destek böyle bir dayanışma Edirne’nin diğer ürünlerine de yansır destek artarak devam eder.

Edirne Belediyesi ve kitle örgütleri, bölge halkı, böylece bir kez daha farklılığını ortaya koydu.  Daha önceleri Aydın Belediyesinin bölgede yetişen, para etmeyen portakala sahip çıkmasından sonra Edirne’de de bir sosyal demokrat belediyenin üreticiye destek anlayışı sergilendi.

            Öyle sanıyorum ki,  kitle örgütlerimizin konuyu bu kadar sahiplenmesinden sonra halkımız da yerli ürün karpuza sahip çıkar ve ihtiyacını yerli üründen karşılar. Bunun sağlanmasıyla Edirne halkının üreticilerimize desteği ile bu kampanya daha etkili olur.

Ülkemizde bir zamanlar “ Yerli Malı Haftası” düzenlenir, ülkemizde üretilen ürünlerin önemi vurgulanırdı.

Bu konu ile ilgili okullarda konuşmalar yapılır, yerli malı ile ilgili şiirler okunurdu.

            Daha sonraları bu kutlamalar unutuldu. Bırakınız yerli ürün özendirmeyi kendi ürünlerimiz ilgisizlik sonucu üvey evlat muamelesi gördü. Tezgâhlarda yerli malı ürünlerimizin yerini Avrupa ve diğer ülke malları ile doldu. Bu yabancı mal özentisi özlü sözlerimize kadar işlemiştir, buna örnek olarak “ Asılırsan İngiliz sicimi ile asıl” diye bir sözcük türetilmiştir.

Ülkemizde ve bölgemizde Yeniden yerli mallarının özendirilmesi bölge üreticilerinin ürünlerine sahip çıkma eğiliminin filizlenmesi çok önemli bir gelişmedir.

Dileğimiz o ki, bu destek sadece karpuz üreticilerinin desteklenmesi ile kalmaz, daha da yaygınlaşır. Böylece üreticilerimizin emeğinin karşılanmasına bir nebze de olsa katkı sağlanır.

VAR MISINIZ YOK MUSUNUZ?

            Edirne’nin üç ilçesindeki TREDAŞ şubeleri kaldırılıyormuş. Gerekçe olarak da bu kurumun bu ilçelerde kurumun zarar etmesi gösteriliyor. Elektrik tahsilâtının %100’e varan oranda tahsil edildiği bir bölgede halkı bu hizmetlerden mahrum etmek hangi aklın ürünüdür anlamak mümkün değil.

Borcunu düzenli ödeyen, faaliyet gösterdiği yer için dahi bu kurumdan kira parası alınmayan belediyelerin her fırsatta yardıma koşup destek verdiği bir kurum nasıl olur da zarar eder.

            Üstelik TREDAŞ’ın kalkacağı bu yörede bir de organize sanayi bölgesi bulunuyor. Sen bu bölgeden TREDAŞ’ı kaldıracak elektrik işlemleriniz için  “beni ilgilendirmez gidip işinizi vilayette halledin” diyeceksin. Elektrikler kesildiğinde beyefendilerin merkezinden gelecek elemanların keyfini bekleyeceksin.

Bu uygulama da gösteriyor ki. Bir zamanlar özelleştirmenin hizmette kalite getireceğini halkın bundan daha çok yararlanacağı beklentisinde olanlar bu örnekleri görerek utanmasını biliyorlarsa utanmalıdırlar.

Devletimizin en önemli kurumu halka hizmette ne duruma geldi yazıklar olsun…

SENDİKACILAR NE DİYOR

Bu kurumlarda yetkili sendika Türk İş’in en büyük sendikası olan TES- İş sendikasında bakıyorum. Bu gelişmeler olurken,  sendikalarımızdan ses seda yok.

            Zaten son yıllarda bu sendikanın varlığı ile yokluğu belirsiz duruma geldi. Bu tesislerin devlet kurumu olduğu zamanlar mangalda kül bırakmayan, rahatlıkla saltanatlarını sürdüren sendikacılarımız devlet kurumlarının özelleştirilmesinden, bazılarında taşeron firmalarının yetkili olmasından sonra işleri zora girdiği, eski rahatları kaçtığı için seslerini duyamıyoruz.

Gönül isterdi ki, böyle bir karar aşamasında muhterem sendikacılarımız da lütfedip  “siz bu ilçelerden TREDAŞ şubelerini kaldıramazsınız” diye fikir beyan etsinler. Halkın sorununa destek versinler.

            Aslında sendikacıların en önemli görevlerinden, halka güven vermelerinin yollarından biri böyle konularda halka destek olmaları değil midir?

            Elektrikte En yüksek tahsilâtın yapıldığı,  hiç bir sorunun yaşanmadığı, bu kuruluşlara mahalli yöneticilerin büyük destek sağladığı bilinirken.

            Bu ilçelerdeki halkı hizmetten yoksun kalmasını engellemek için tüm vatandaşlarımıza, özel ve resmi kurumlarımıza önemli görevler düşmektedir. Halka bu eziyeti çektirmeye kimsenin hakkı yoktur.

 116 total views,  2 views today

Next Post

Akgün "Edirneliler üreticilerine sahip çıkmalı”

İl Genel Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili Erdal Akgün, üreticilere karpuz desteği ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında, milletvekilimiz Erdin Bircan’ın dile getirdiği üreticilerimizin karpuzu pazarlayamayıp ellerinde kalma tehlikesine dikkat çeken açıklaması gerçekten çok yerinde bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımla üreticilerimize yeterince yararı olmamış olabilir. Fakat önümüzdeki yıl için biz İl Genel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp