Çok Kutsal Bir Görev Üstlendiler

admin

fikri_yalin_kose

Edirne Şehit Aileleri Derneğinde yapılan basın toplantısında, Edirne’miz için çok kutsal  ve onur verici  bir hizmet için işbirliği sağlandı. Bugüne kadar neden bu konu gündeme gelmedi diye hayıflanmamak elde değil.

Edirne çöplüğü yakınında bulunan Askeri Hastane Şehitliği, Edirne Belediyesi Şehit Aileleri Derneği, Türk Şehitleri İmar Vakfı’nın büyük katkıları ile Osmanlı Devletinin son dönemlerinde çeşitli cephelerde insanlarımızın 7 cephede savaştıkları dönemde savaş meydanında yaralanarak,  Edirne Askeri Hastanesine nakledilen, burada şehit olan ecdadımızın mezarları ortaya çıkarılacak. Şehit Aileleri Derneği özverili çalışması ile bu mezarlıkta yatan 5003 şehidimizin adını, doğum tarihini ve memleketini belirlemiş. Bu şehitlikte bugün sınırlarımız dışında kalan yerlerden olan şehitlerimiz de var. Belirlenen adreslere göre, Makedonya’dan Bulgaristan’dan Filistin’den, Yemen’den savaşa katılarak, bu topraklar uğruna şehit olanlara tanık oldum.

Belirlenen adreslerdeki köy muhtarlarına belediye başkanlarına Edirne Belediyesinin katkıları ile mektuplar gönderilecek. Adı geçen şehitlerimizin yakınlarının olup olmadığı sorulacak. Yakınları belirlenen şehit yakınlarının Edirne’ye gelerek akrabalarının mezarı başında dua etmeleri sağlanacak. Aradan uzun yıllar geçmiş. Atasının nerede şehit olduğunu bilmeyenler için bu çok önemli bir hizmet. Burada vatanı için canını feda edenlerin torunları “Benim atam dedem burada şehit oldu” diye hem gururlanacak hem de hüzünlenecek.

Edirne böyle tarihi dönemlere tanıklık etmiş bir il. Burada yapılan açıklamaya göre bir mezarlıkta 5003 şehit bulunuyor.  Edirne Mehmetçik Şehitliği Ülkemizde Çanakkale şehitliğinin ardından ikinci büyük şehitlik oluyor. Bu da Edirne’miz açısından çok önemli bir konum. Şehitlerimizin büyük bölümünün yakınlarının adresleri belirlenecek. Onlar da tereddütsüz olarak yakınlarının mezarlarını ziyarete gelip dua edecekler. Gelenlerden bir bölümü belki de ilk kez Edirne’yi ziyaret etmiş olacak. Bu duygulu anlar sırasında kentimizin güzelliklerini de görmüş olacak. Burada şehitlerin anısına yapılacak abideyi ziyaret ederek, Şehitlerimizin mezarlarını ortaya çıkaranları da anmış olacaklar.

Bu görevi yerine getirmekle Edirne Şehit Aileleri Derneği ve Belediyemiz çok önemli bir görevi yerine getirmiş olacak. Bu eser aynı zamanda Edirne’de turizmin gelişmesine de katkı sağlayacak. Buradaki vahşi çöplük alanın kaldırılması ile ilerdeki tarihlerde Askeri Hastanenin de yapılması ile buradaki tarihi doku tüm görkemi ile ortaya çıkacak. Edirne’ye hakim bir tepede yapılacak bu anıt, bugün şehirden uzak kır görünümünde olan bir yerin gelişmesini, bazı işyerlerinin açılmasını da sağlayacak. Bundan önemli hizmet olur mu?

Onun için Bu iki güzide kuruluşumuzun başlattıkları bu kutsal hizmete herkesin destek vermesi, katkı yapması gerekir. Bu konuda yapılan basın toplantısını izlediğim sırada teröre kurban giden çok sevdiğim bir arkadaşımın resmini gördüm. Öğretmen Okulunu bitirmiş, uzun süre tayini çıkmadığı için geçimini sağlamak için kahvehanede garsonluk yapmıştı. Tayini, terörün yoğun olduğu bölgeye çıktığı zaman hiç tereddüt etmeden bana “ülkenin neresi olursa olsun gidip görevimi yapacağım ağabey, bu ülke bizim, oralardaki çocukların da eğitilmesi gerekir” demişti. Böyle vatanına aşık bir insan ne yazık ki teröre kurban gitti. İdeali için gittiği vatan görevinden şehit cenazesi geldi. Bu vatanı için canını feda eden Adnan Tunca öğretmenimin resmini görünce, Onu katledenleri bir kez daha lanetledim. Öyle vatanını seven görevi için koşa koşa giden insana kıyılır mı diye üzüntü duydum. Buçuktepe mezarlığına gittiğimde rahmetli kardeşimin mezarını ziyaret ederim. Aslında hepimizin gideceği yer toprak fakat gencecik hayatının en güzel yıllarında, böyle haince katledilmesi hazmedilecek gibi değil.

Onun için ülkemizin birlik ve bütünlüğü konusunda herkesin duyarlı olması gerekir. Son günlerde tekrar başlayan terör olaylarının hepimizi endişelendirdiğini görüyoruz. Allah bir daha o kötü günleri göstermesin. Bakıyoruz. Her köyümüzde terör şehidi var. Bunların tamamı gariban halkın çocukları. Onların ailelerinin yürekleri yandı. Bir de Türk askerini ilk şehit eden teröristin heykelinin dikilmesi burada evlatlarını kaybeden şehit analarını iyice kahretti. Vatanı uğruna görev için giden askerimizi şehit eden birini onurlandırmak,  bu ülkenin birlik ve beraberliğine yapılacak en büyük kötülüktür.

 183 total views,  2 views today

Next Post

Sezen “Ak Parti İle Türkiye Dünya’da Saygın Ülke Oldu”

Parti İl merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan AK parti Edirne İl Başkanı Rafet Sezen, Milletin partisi, birliğin adresi olan AK Partinin 27 Ağustos’ta Ankara’da 1. Olağanüstü Büyük Kongresi’ni yapacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “. Partimiz bu kongreyle yeni genel başkanını seçecektir. Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Ağustos günü açıkladığı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp