Çok yararlı bir kültürel faaliyet

admin

fikri_yalin_kose        Edirne Valiliği tarafından Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı fon desteği ile gerçekleştirilen Balkanlarda fikir sanat atölyesi Akademi Rumeli 3-Projesi törenle açıldı.

Çeşitli kültürel etkinliklerde uzmanlar bu kültürel faaliyette yer alacak. Bunlar arasında şairler, ünlü tiyatro sanatçıları, edebiyatçılar, müzik ustaları, düşünce kuruluş temsilcileri, tarih kültür önderleri bulunuyor.

            Bir ilde özlem duyduğumuz kültür ve sanatın gelişmesi için böyle fırsat olamaz. Edirne valimizi bu etkinlikte önderlik ettiği için kutluyorum. Özellikle bizim kuşak ülkemizde kültür ve sanata ilginin azalmasından huzursuz.

Bu türde sanatsal etkinlikler bir süredir ülkemizde ne yazık ki  “tu kaka” diyerek geri plana itiliyor.  Edebiyat güzel sanatlar, sinema ve tiyatroya gereken değeri vermeyen gençlerini bu konuda eğitmeyen toplumların ne medeni olarak hangi düzeyde olduklarını kendimiz de dahil dünyadaki diğer ülkelerdeki örneklerinde görüyoruz. Edirne’de böyle Türkiyeli gençlerin yanında yurtdışı akraba toplulukları da kapsayan bir faaliyetin gerçekleşmesi çok önem taşıyor.

            Bu etkinliklerin sayısının artması ile ülkemiz ile Balkanlardaki soydaş topluluklar arasındaki kültürel bağlar daha kalıcı hale gelecek. Bundan birkaç gün önce yine akraba topluluklardan beş balkan ülkesinden Türkçe öğretmenlerinin katılımı ile bir hafta süre ile bir Türkçe semineri yapıldı.

Soydaş Balkan ülkelerdeki eğitimciler Edirne’ye gelerek Türkçeyi daha iyi kullanabilmek ve eğitimdeki yenilikleri izlemek için şehrimize geldiler. Eğitim alarak ülkelerine döndüler.

Komşu ülkelerle bağları güçlendirecek bu tür etkinlikleri daha sık olarak yapmak zorundayız. Bu tür faaliyetlerle de büyük oranda zedelenen kültürel bağlar güçlenerek kalıcı hale gelir.

Özellikle Akademi Rumeli sanatsal etkinliğine dokuz akraba topluluğundan 150 öğrencinin katılması bu ülkeler arasında kültürel bağları güçlendirecektir. 17-25 yaş gurubunu kapsayan hedef gurubun bu etkinliğe katılmasıyla Türkçenin daha aktif ve düzenli kullanımına imkan yaratılmış olacak.

            Bu projede görev alan akademisyen ve sanatçılara bakıyorum her biri dalında başarılı olan kimseler.

Edirne’de gerçekleştirilen Fikir Sanat Atölyeleri kanalıyla gençlerin kişisel vizyonlarının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Yine akraba topluluklar gençler arasında sanat aracılığıyla işbirliği ve dayanışma zemini oluşturularak, sosyal ve kültürel gelişmeleri desteklemek, Türk dili ve kültürünün etkinliğini Balkan coğrafyasında yaşayan soydaşlar arasında yayınlaşmasını sağlamak amaçlanıyor.

            Bu proje kapsamında 9 ülkeden 150 genç Türkiye’nin 31 sanatçısıyla 5 gün süreyle atölye çalışması yapıyor. Bu proje kapsamında Edebiyat( şiir, hikaye, roman, biyografi) düşünce dalında ( deneme, sosyoloji, psikoloji, felsefe, iletişim) Güzel Sanatlarda ( resim, fotoğraf, karikatür, hat, ebru) tiyatro alanında ise ( rol, sahne, dekor, kostüm, yönetmelik) atölyelerinin yanında Müzik, Tarih, Kültür atölyeleri yer alıyor.

Edirne’de gerek mahalli yöneticilerin kültür ve sanata olumlu yaklaşımı gerekse Edirne Valiliğinin bu yönde desteği ile Edirne’de özlenen kültür ve sanat atılımı gerçekleşmiş olacaktır. Bunun emarelerini görüyor ve mutluluk duyuyoruz.

Öyle sanıyorum ki,  önümüzdeki birkaç yıl içinde bölgemizde edebiyat, kültür ve sanat alanında göreceğimiz atılımlar Edirne’de özlem duyduğumuz müzik guruplarının artmasına tiyatroların açılmasına şair ve romancıların sayılarının artışına neden olabilecektir. Bunlar çağdaş bir ilde olması gereken faaliyetler.

            Ne yazık ki bugüne kadar Edirne’mizde kültür ve sanat faaliyetleri istenilen oranda gelişmedi. Edirne’de bir tiyatronun olması ve kültürel etkinlikler daha sık aralıklarla yapılması gerekirdi.

Özellikle sosyal demokrat partilerin bu alanlarda daha aktif olduğunu dikkate aldığımızda. Edirne’nin Bu yönde yeterli mesafe alamadığını görüyoruz.

            İnşallah mahalli mülki yetkililerin kültür ve sanata olumlu yaklaşımları ve gayreti sonucunda özlenen kültürel ve sanatsal gelişmeler sağlanabilir.

 129 total views,  2 views today

Next Post

Akademi Rumeli 3. çalışmaları devam ediyor

            Akademi Rumeli 3. Etkinlikleri devam ediyor. Çalışmalara Yunanistan’dan katılan Koordinatör Öğretmen Erhan Hüseyin Ali, çalışmalarla ilgili olarak yaptığı açıklamasında., “ Akademi Rumeli 3.etkinliğine katılmak için Yunanistan’dan geldim. 12 öğrenci ile Edirne’ye geldik. 7 kız 5 erkek öğrencimiz var. Üniversite düzeyinde Edirne’de okuyan öğrencilerimiz ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp