Edirne Valisi Ekrem CANALP ve eşi Dr. Ayten CANALP, Edirne Valiliği girişimi ve İl Özel İdaresi katkısıyla İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan “Cumhur Deniz UYSAL Kanser Destek Merkezi”nin açılışını il protokolünün katılımıyla yaptılar. Kanserle mücadele eden hasta ve yakınlarına psikolojik destek verilmesinin amaçlandığı Cumhur Deniz UYSAL Kanser Destek Merkezi’nin ilimize kazandırılması büyük önem taşıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 79532792_10157890997469382_6413945671258210304_n.jpg

Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi’nde düzenlenen törene Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp, 4 Ocak’ta kanserden yaşamını yitiren Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Cumhur Deniz Uysal’ın annesi Aynur ve babası Alpaslan Uysal, Edirne Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Selçuk Çakır, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin iba, Özel İdare Genel Sekreteri Alaaddin Uğur, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan,Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, STK ve Oda yöneticileri katıldı.

Kanserin dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olduğunu söyleyen Edirne Valisi Ekrem Canalp 04 Ocak’ta yaşamını yitiren Cumhur Deniz Uysal’ın adının burada yaşamasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Canalp konuşmasında, “Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada; “Bu yaygın hastalıktan Ülkemizde her yıl 164.000 kişi kanser teşhisi alıyor. Kanserle mücadelede erken teşhis çok önemli. Bu merkezin açılışı sadece kurumlar arası belli bir ilişkinin bağlılığını ortaya koymuyor, aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarıyla beraber yürüteceğimiz etkinlik olması dolayısıyla da kıymetli ve değerlidir. Biz bunu sadece devlet projesi değil, kanser teşhisi almış, kanserden yakınlarını kaybetmiş kişilerle beraber yürütmeye çalışacağımız, onlarla omuz omuza vermek suretiyle bir proje olarak ortaya koyuyoruz.”dedi. Merhum Cumhur Deniz Uysal’ın annesi ve babasının göz yaşlarına hakim olamadığı ve duygulu anlar yaşadığı törende, Uysal ailesi oğullarının adının böylesine önemli bir merkezde yaşatılacak olmasından dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti. Açılışın ardından törene katılanlar Merkezi gezdi.