CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE HAZIRLANAN KİTABA, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN KATKI

admin

Trakya Üniversitesi öğretim elemanlarının editör ve yazarları arasında yer aldığı, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde basılan “Türkiye Mantarları Listesi” (The Checklist of Fungi of Turkey) adlı kitap yayımlandı. Kitabın editör ve yazarları arasında bulunan Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Asan, Türkiye’deki tüm mantar türlerini ilk kez bir arada ve Türkçe adlarıyla sunan kitabı Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na takdim etti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı mantar003-trakya-universitesi-erhan-tabakoglu-rektor-3.jpeg

Prof. Dr. Ahmet Asan’ın yanı sıra Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burhan Şen, Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Suzan Ökten ile Arda Meslek Yüksekokulu’nda görevli Dr. Öğr. Üyesi Halide Erdoğdu’nun da bölüm yazarı olduğu “Türkiye Mantarları Listesi” kitabı, Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG) ürünlerinden biri olarak kısa süre önce araştırmacıların ve okuyucuların ilgisine sunuldu.
Kitabın bir örneğini Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na takdim eden Prof. Dr. Ahmet Asan, yayımlanan eserde araştırmacıların Türkiye’deki mantar türlerini Türkçe isimleriyle bulabileceğini belirterek, “Çalışmanın, ülkemizde yayılış gösteren mantar türlerinin kolayca tanınmasına, yöresel mantarların tanıtımına ve bu yöndeki yeni gelişmelere katkı sunmasını bekliyoruz. Eserin hazırlanmasına katkı sunan tüm yazarlar ve uzmanlar ile Türkçe isimlendirme konusunda görev yapan ekibe teşekkürlerimi sunuyor, külliyat niteliğindeki çalışmanın ülkemize, bilim ve kültür dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da kendisine takdim edilen eseri oldukça değerli bulduğunu belirterek, kitapların hazırlanmasında emeği geçen tüm yazarlara özverili çalışmalarından ötürü teşekkür etti.
İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB) Müdürü Prof. Dr. Adil Güner’in de katkı sunduğu kitabın editörlüklerini Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Asan’ın yanı sıra Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Sesli ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı’ndan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Selçuk yaparken 40 yazara 42 kişilik uzman bir ekip de destek verdi. Kitap, Türkiye’de yayılış gösteren mantarlar konusunda şimdiye dek hazırlanmış en geniş kapsamlı kaynak olarak da dikkat çekiyor.

 2,379 total views,  68 views today

Next Post

ÜREKAD Ödülleri Sahiplerini Buldu

Edirne Valiliği tarafından kurulan Kadın Girişimcileri Üretim ve İşletme Kooperatifleri, il genelinde faaliyet gösteren diğer üretim ve işletme kooperatifleri ile yine ilimizde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda eğitim alan üretim ve istihdama katılan kadınların başarılarının onurlandırılması amacıyla ülkemizde ilki gerçekleştirilen Üretimde Kadın Girişimciler (ÜREKAD) ödülleri sahiplerini buldu. Edirne Ticaret ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp