Cumhuriyet Bayramı Coşku İle Kutlandı

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Cumhuriyet Bayramının 90. Yıldönümü coşku ile kutlandı. Talatpaşa caddesindeki Bayram alanı çevresini dolduran vatandaşlar törenleri sonuna kadar izledi. Geçit törenine katılan gençleri alkışlayarak milli bayramlara sevgi ve desteğini sürdürdü.

 

Bayramdan bir gün önce yapılan çelenk törenin ardından saat 09.30 da Edirne Valisi Hasan Duruer makamında tebrikleri kabul etti. Daha sonra kutlamalara tören alanında devam edildi. Edirne Valisi Hasan Duruer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı ve Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi askeri araca binerek, törene katılanların bayramını kutladı. Daha sonra şeref tribünde yerlerini aldı. Törene Edirne milletvekili Recep Gürkan T.Ü Rektörü Yener Yörük daire müdürleri ve diğer protokol mensupları katıldı. Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal marşı söylendi göndere bayrak çekildi.

Daha sonra kürsüye gelen Edirne Valisi Duruer, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “ bugün Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin Türk milletine en kıymetli armağanlarıdır. Birliğimizin, dirliğimizin ve göz bebeğimiz olan Cumhuriyet Bayramımızı 90 kez barış ve huzur içinde kutlamanın gururu içindeyiz.

Türkiye için sadece yönetim şekli değil, aynı zamanda en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasi hayatımız görülmemiş bir sinerji kazanmıştır.

Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvet, milletin kendisidir. Türk Milleti devralınan değerli mirası ayni yüksek ve şuurla her geçen gün daha da güçlenerek, gelecek nesillere taşımaya devam edecektir Cumhuriyetimizin temel hedefi görevi yerine getirirken, hakları kullanırken özgüveni gelişmiş bireyleri topluma kazandırmak olmuştur. Bu ülkede yaşayan herkes hürdür ve birinci sınıf vatandaştır. Temel hak ve özgürlükler, kanunlarla çerçevesi çizilen bir sistem içersinde özgürce kullanılmaktadır.

Herkes aynı geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşmaktadır. Herkes tasada, kederde ve kıvançta ortaktır. Büyük önderin ortaya koyduğu “ Egemenlik Kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi devletin temelini oluşturmaktadır. Devlet halkın devletidir. Üstün irade ve her türlü yönetimin kaynağı millet iradesidir. Bütün bunların teminatı ise Cumhuriyet’tir. Bugün Türkiye’deki Cumhuriyet sayesinde demokrasisinin ve millet iradesinden güç alarak uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynamış “ Yurtta sulh cihanda sulh” düsturu ile iç ve dış tehditleri bertaraf etmesini bilmiştir. Medeniyet yolunda hızlı ve kararlı adımlarla ilerleyen yüz yaşında, dünyanın en gelişmiş ülkesi haline gelmeyi hedeflemiştir. Türkiye büyük ve istikrarlı bir ülke olmanın yanında AB ile ilişkileri geliştirme yolunda kararlılıkla ilerlerken siyasi, sosyal ve ekonomik alanda gerçekleştirilen değişimler vatandaşlara hak ve özgürlükler alanında önemli kazanımlar sağlanmıştır.

TÜRKİYE BÖLGESİNDE, HUZUR ADASIDIR

Bugün dünyada barış, istikrar ve refahın yolu demokratik değerler ve insan hakları standartlarının yükseltilmesinden geçmektedir. Türkiye’nin hukukun üstünlüğüne dayalı hak ve özgürlüklerle ilgili sıkıntıların ortadan kalktığı bireyin temel alındığı birinci sınıf demokrasi olması en büyük hedefimizdir. Cumhuriyet güneşinin aydınlattığı muasır medeniyet yolunda yürüyen milletimiz sorunlarla boğuşan şiddetin pençesinde kıvranan bir yörede adeta bir huzur adası olmayı başarmıştır. Gençler Atatürk’ün deyimi ile geleceğin ümidisiniz. Atatürk’ün “bu eseri onlara bırakacağım gözüm arkada kalmayacak” diye işaret ettiği ve cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz. Taşıdığınız bu emanetin sorumluluğunun bilincinde olduğunuza inanıyor ve güveniyoruz. Unutmayınız ki, geleceğimize yön verecek sizlersiniz. Bu ülke sizlerin çabası ile dünyada saygın yerini alacaktır. Bizlere bu günleri bahşeden büyüklerimizi şehit ve gazilerimizi saygı ile anıyor tüm Edirnelilerin Cumhuriyet bayramını kutluyorum” dedi.

 752 total views,  2 views today

Next Post

KANSERE ERKEN TEŞHİS PROGRAMI DÜZENLENDİ

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Kanser,Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezinde görevli Dr.Seher Çimen Özgen ile ayni kurumda görevli Ebe sevda Kanpolat,Radyo Su’da canlı olarak yayınlanan “Kanser’e Erken Teşhis konusunda açıklamalarda bulundu.Kanpolat’ın konu ile ilgili sorularını yanıtlayan Dr.Özgen, Bayanlarda meme kanserinin memedeki […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp