Cumhuriyet Bayramı Kutlaması Yağmur Engeline Takıldı

admin

Talatpaşa Caddesinde kutlanması gereken Cumhuriyet Bayramı Yağmur nedeniyle Mimar Sinan Salonunda kutlandı. Kutlama törenine Muhalefet partileri katılmadı. Salonda yapılan toplantıda askerlerin kutlama sırasında Türk Bayrağı ve Atatürk posteri açmaları halktan büyük alkış aldı.
Cumhuriyet Bayramı için ilk tören, Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı.28 Ekim Pazar günü yapılan törene Edirne Valisi Hasan Uluer,54. Mekanize Tugay Kom.Tuğ Gen.Cengiz Demirci, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi,siyasi parti temsilcileri ile öğrenciler katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası buradaki tören son buldu.
29 Ekim günü ilk tören Edirne Valisi Hasan Uluerin makamında protokol mensuplarının tebriklerini kabul etmesi ile başladı. Buradaki törene de Muhalefet Parti yetkilileri katılmadı.Daha sonra Talatpaşa Caddesinde yapılması gereken tören yağmur nedeniyle Mimar Sinan Salonunda yapıldı. Buradaki terene de Edirne Valisi Garnizon Komutanı Belediye Başkanı bazı daire müdürleri öğretmen ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından söz alan Edirne Valisi Duruer yaptığı konuşmada, cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvetin milletin kendisi olduğunu söyledi.Türk milletinin cumhuriyeti benimseyerek değerlerine sımsıkı sarıldığını belirten Duruer, “Cumhuriyetimizin temel hedefi görevlerini yerine getiren, haklarını kullanabilen, öz güveni gelişmiş, üretken bireyleri topluma kazandırmak olmuştur” diye konuştu.Türkiye’de yaşayan herkesin hür ve birinci sınıf vatandaş olduğunu ifade eden Duruer, şunları ‘dile getirdi:”Büyük Atatürk’ün ortaya koyduğu ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir “ilkesi, milletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. Devlet, halkın devletidir. Üstün irade ve her türlü denetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Bütün bunların teminatıysa cumhuriyettir. Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde Türkiye, uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynamış, yurtta ve dünyada barış düsturuyla iç ve dış tehditleri bertaraf etmesini bilmiştir.”dedi.
Vali Duruerin konuşmasının ardından Belediye Folklor ekibi gösteri sundu. 29 ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılan Resim,Şiir,Kompozisyon Yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri verildi. Kompozisyon dalında üçüncü olan Edirne Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Özgür Girgin, şiir üçüncüsü Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım İ.Ö Okulundan Yusuf Ziya Sayıldı ile Resim dalı üçüncüsü Bahçeşehir Koleji öğrencisi Zehra Bulut’a ödülleri Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi verdi.
Kompozisyon dalında ikinci olan Edirne Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Merve Çaptugman, Şiir dalında Bahçeşihir Kolejinden Nermin Naz Balkan ile resim dalında ikinci olan Karaağaç Y.B O’dan Neslihan Elmas’a ödüllerini 54. Mekanize Tugay Komutanı. Tuğ.Gen Cengiz Demirci sundu.Yarışmada kompozisyon dalında birinciliği kazanan Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Yağmur Zincir, Şiir birincisi Merkez İnönü Orta Okulundan İlkyaz Doğanay,ile resim dalı birincisi Şükrüpaşa İlkokulundan Elif Nur Baş’a ödüllerini Edirne Valisi Hasan Duruer verdi. Öğrencilerin şiir okuması ile devam eden törende daha sonra okul flamaları ile öğrencilerin geçit töreni yapıldı.Askeri birliğin geçit tören sırasında askerlerin Ellerine Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri ile törende geçişleri ile halkın elinde Türk Bayrakları ile 10. Yıl marşı izleyicilerden büyük alkış aldı.Mimar Sinan Salonundaki tören geçit resmi ile son buldu.

 520 total views,  5 views today

Next Post

CHP'den Alternatif Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

Saat 13.00 de Edirne Belediyesi önünde bir araya gelen,CHP il ve ilçe örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin  de destek verdiği alternatif Cumhuriyet Bayramı  kutlama  törenine katılanlar Ellerinde Türk bayrakları  korteji bando eşliğinde çilingirler caddesinden Saraçlar caddesini takip ederek  Atatürk Anıtı önüne geldi.  Törene katılanla sık sık “Türkiye laiktir laik kalacak” […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp