CUMHURİYET BAYRAMIMIZ

admin

Cumhuriyetimizin temelinin atılmasından bu yana bir asra yakın süre, tam 90 yıl geçmiş. O günleri gören nesillerin dedelerimizin aramızdan ayrıldığı bir zamana ulaştık.

fikri_yalin_kose

Hepimiz okullarımızda Cumhuriyet sevgisi ile yetiştik. Sımsıcak sözcüklerle göğsümüz kabararak şiirler okuduk marşlar söyledik

.Adından da anlaşılacağı gibi, Cumhuriyet halkın söz sahibi olduğu dünyada en çağdaş yönetim şekli olduğu bincindeydik.

Ülkemizde Ata’mızın kurulmuşuna önderlik ettiği cumhuriyetin kurulması öncesi ülkemizde halkın bir yetkisi ve etkisi yoktu. Millet padişahın tabasıydı. Halkın bilinen tek sesinin duyurulduğu yer merasimlerde “yaşa var ol Allah sizi başımızdan eksik etmesin” sloganlarıydı.

Bir yanda ülkemizin çevresini saran işgal güçleri, Sevr anlaşması ile bölüşülen topraklarımız. Diğer taraftan savaş sonucu halkın yoksulluk ve sefaleti.

Ondan daha önemlisi, ülkeyi bu badireden kurtarmak isteyenlere karşı oluşturulan manda sevdalıları ve ona destek veren, tahtını kurtarmaktan başka endişesi olmayan padişah ve çevresi.

Böyle zor koşullarda kuruldu Cumhuriyetimiz. Kurucu kadrolar bu aşamada ne güçlüklerle karşılaştıklarını ne zahmet çektiklerini anlamak için o günün olaylarına bir göz atmak yeterli.

Bu güçlük ve sefaletler yenilerek cumhuriyetimizin temelleri atıldı. Bugün Cumhuriyeti karalamak için bahane yaratanlar, o günler acaba hangi cephede yar alıyorlardı? Yabancı devlet mandacılığını savunup daha sonra vatanperver görünerek cumhuriyet dostu olanları tarihimiz kaydediyor.

Bugün dahi, Bu güzel ülkemizin sınarlarının çizilmesinde büyük katkı sağlayan kadrolara karşı kin besleyen padişahlık özlemi çeken kadroların olmadığını kim inkâr edebilir?

İmparatorlukların tarihe kavuştuğu bir dönemde “Osmanlı Rüyası “görüp cumhuriyetimize çamur atanlar o günleri durumunu yaşanan zorlukları bir incelesinler.

Bu fedakâr insanlar hangi koşullarda hayatlarını ortaya koyarak bu ülke sınırlarının çizilmesini sağlamışlar. Bugün rahat ortamda o günleri karalamak kolay.

Cumhuriyeti ve bize bu günleri sağlayan insanlara kara çalmaya ülkemizin temelini sarsmaya kimsenin gücü yetmedi ve de yetmeyecektir. Bu temel öyle küçük sarsıntılarla cılız seslerle yıkılacak gibi değildir.

Oturup kalkıp bizlere bu güzel günleri sağlayanlara şükredelim. Onlardan bize miras olarak kalan bu güzel ülkenin cumhuriyet temellerini daha da güçlendirelim. geçici maceralara kapılıp cumhuriyeti zedeleme sevdasına kapılmayalım.

Bunu vebali ve faturası çok ağır olur altında ezilir gideriz. Ülkemizin temelini atıldığı Cumhuriyet bayramımızı 90. Yılında yine kafalarda soru işareti oluşturacak sorunların yaşandığı bir ortamda kutluyoruz.

Milli bayramlarımızın ne acıdır ki, eski heyecanı, coşkusu kalmadı. Bu bayramda öğrencilerimizin okuduğu şiirler de milli duygularımızı tazelemiyor. Bayramlarımız öyle sıradan geçiştirilen bir tören haline geldi.

Daha önceki yıllarda Milli Bayramlarda halkımız hava koşullar uygun olmasa da bayramın kutlanacağı alanın çevresini doldurur, heyecanla törenleri izlerdi. Milli bayramlarımızda o heyecan yok artık. Sıradan törenle geçiştiriliyor. Milli bayramların bu duruma

gelmesi ne getirip götürecek, bunun faturasını önümüzdeki dönemlerde daha net göreceğiz.

Milli bayramların heyecanı halka verdiği huzur toplumu bir arada kenetleyen en önemli unsurlardan biri olduğunu nasıl inkâr edebiliriz. Özellikle Edirne gibi, defalarca düşman işgaline uğramış insanları işkence görmüş bir ilin halkı için Cumhuriyet değerleri ve önemi bir başka anlam ifade eder.

Edirne insanımız böyle mili duygu heyecanını işgal günlerini yaşamayan yörelerimizin insanlarından daha farklı yaşar. Bu günleri daha coşkulu kutlar. O kara günlerin bir daha gelmemesi için halkın birbirine kenetlenmesi gerektiğine inanır. .Bizlere bu güzel günleri sağlayanlara minnet duyar.

Bu sevgi bağını heyecanı hiçbir güç engelleyemez. Onun için milli bayram heyecanı Edirne’de bir başka güzellikle yaşanır ve coşku içinde kutlanır koşullar ne olursa olsun kutlanmaya da devam edecektir. Bu duygularla okuyucularımızın ve halkımızın Cumhuriyet bayramını en içten duygularla kutlar nice bayramlar dilerim.

 73 total views,  2 views today

Next Post

Ticaret Borsası’ndan Kutlama Mesajı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk ve Meclis Başkanı Fedai Canım, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladıkları kutlama mesajında; “Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, “Muasır Medeniyet Seviyesine” ulaşmayı amaçlarken, çağdaşlaşmayı ve zihniyet devrimi gerçekleştirmemizi hedeflemişti. Özel sektör olarak bu hedefe […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp