Cumhuriyet için yürüdüler

admin

Edirne Belediyesi’nin organize ettiği 29 Ekim Cumhuriyet Yürüyüşü’nde yüzlerce kişi İzmir Marşı eşliğinde ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganlarıyla yürüdü. Edirneliler, ellerindeki Türk Bayraklarını gururla taşırken; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Türk milleti olarak, Atatürk’ün evlatları olarak, Mustafa Kemal’in yoldaşları olarak kanımızın son damlasına, son nefesimize kadar, Türkiye Cumhuriyeti’ni, Atatürk ilke ve devrimlerini korumaya ant içtik; sonsuza kadar koruyacağız” dedi.

Edirne’de Cumhuriyet’in 95’nci yıldönümü nedeniyle ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’ düzenlendi. Şükrüpaşa İlkokulu önünde toplanan Edirneliler, ellerinde Atatürk ve Türk bayraklarıyla Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü. Cumhuriyetin 95’nci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen yürüyüşe CHP Edirne milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ile çok sayıda vatandaş katıldı. ‘Cumhuriyet değerlidir’ yazılı pankart taşıyan yürüyüş kortejine Edirne Belediye Bandosu da eşlik etti. Kortejin yürüyüşü sırasında ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganı atılırken, kalabalık hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söyledi.

Atatürk Anıtı’na kadar süren yürüyüşün ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Mustafa Kemal Atatürk’ün, emperyalistlerin işgali altında olan vatanı, arkasından gelen fedakar kahraman milletle bağımsızlığa kavuşturduğunu ifade etti.

Edirnelilere seslenen Gürkan, “Edirneliler; kendilerini vatanından, milletinden, bayrağından sonra gören kahraman Edirneliler, ‘Türk’ deyince, ‘vatan’ deyince, ‘Atatürk’ deyince önce vatan sonra ben diyen yiğit Edirneliler. Bugün kurucumuz, kurtarıcımız, ezeli ve ebedi tek başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. Yılı. En büyük bayramımız kutlu olsun.  1918’de emperyalistler tarafından her bir köşesi, her bir çakıl taşı, her bir nehri, ırmağı, dağı, taşı, ovası işgal edilen bu ülke, bu güzel ülke, bu varlığından onur duyduğumuz ama bir teline bile zarar gelmesine kıyamadığımız bu güzel ülke işgal altındaydı. Adeta aç sırtlanlar gibi kuşatmışlardı bu memleketi. Adeta doymak bilmez bir iştahla  bu ülkenin kuzeyinden güneyinden doğusundan batısından, düşman çizmeleri, düşman askerleri, düşman topu ve tüfeği ile girmiş evlatlarımızı, kadınlarımızı, askerlerimizi genç-yaşlı, çoluk-çocuk demeden büyük bir kıyıma tabi tutarak vatanımızı işgal etmişlerdi” diye konuştu.

İLK KIVILCIM ATEŞİ EDİRNE’DEN YANDI

Bir gün bir kahramanın çıktığını aktaran Gürkan, “Kocaman yürekli bir dev, yiğit bir adam çıktı memleketin bağrından. Hemen şuradan yanı başımızdan. Güneşi batıdan doğdurmak üzere Selanik’ten çıktı. Mavi gözlü, sarı saçlı bir dev çıktı. ‘Ordumuz yok’ dediler. ‘Kurulur’ dedi. ‘Silahımız yok. Paramız yok’ dediler. ‘Bulunur’ dedi.  Ve bu millet, bu aziz millet; yastığının altında sakladığı kefen parasını ordusuna verdi. Millet kendi yemediği, harmanında sakladığı ununu, buğdayını askerine gönderdi. Bu kahraman millet ‘iki evladından birini almayalım. Biri asker diğeri sana baksın’ dediklerinde;  ananın ‘vatan olmadıktan sonra ben evladı neyleyim. Onu da alın yeter ki vatan kurtulsun’ diyen sözlerle tanıştı. İlk kıvılcım ateşi Trakya’dan, Trakya’nın göz bebeği Edirne’den yandı. O zamanın Edirne Belediye Başkanı, Başkan Yardımcısı Türkiye’deki ilk kıvılcım ateşini yakarak Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdular. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıktı ve ardından hemen Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdu. Bunun ardından her ikisi de birleşerek Anadolu ve Rumeli  Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti oldular. Düşmana karşı, emperyalizme karşı bir kurtuluş ordusu toplandı. Bu kurtuluş ordusunun çekirdeği Anadolu ve Rumeli  Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ydi. Bu kurtuluş ordusunun ilk kıvılcımı Edirne’de yakılmıştı. Bu kurtuluş ordusu şahlandı, kocaman bir ordu oldu, Kuvayı Milliye oldu. 26 Ağustos’ta Büyük Taarruzda bir dev oldu, düşmanı 9 Eylül’de İzmir’den denize döktü. Bunların hepsini siz biliyorsunuz. Ama bunları bilmek yetmiyor. Bunları torunlarımıza, gençlerimize, çocuklarımıza öğretmemiz lazım. Milli bayramlarımızı kurtuluşumuzu, nasıl bu ülkenin işgal altında tutulduğunu, o gençlerin, o evlatların hafızalarına kazımamız lazım” şeklinde konuştu

Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin Türk Milleti’nin ışığı olmaya devam edeceğini belirten Gürkan, “Türk milleti olarak, Atatürk’ün evlatları olarak, Mustafa Kemal’in yoldaşları olarak kanımızın son damlasına, son nefesimize kadar, Türkiye Cumhuriyeti’ni, Atatürk ilke ve devrimlerini korumaya ant içtik, sonsuza kadar koruyacağız. Bu büyük günde Türkiye Cumhuriyeti’nin sınır şehri olmaktan, serhat şehri olmaktan her zaman onur ve gurur duyduk. Mustafa Kemal’in hemşehrisi olan yiğit Edirneliler; bir oldukça, beraber oldukça, vatanımızın ve milletimizin birlik ve bütünlüğüne kim göz dikerse diksin o hainlere gereken cevabı verdik, gelecekte de vereceğiz. Bu vatan taşı ve toprağıyla Edirne’den Ardahan’a; Sinop’tan Hatay’a kadar dört bir köşesiyle bizim. Bu güzel ülke, bu büyük millet, bu coğrafyada yaşayan 81 milyonu ile bizim. Atatürk İlke ve devrimleri ışığımız olmaya devam ediyor, gelecekte de devam edecek.  Ondan aldığımız ışığı asla ve asla yitirmeyeceğiz” dedi.

 114 total views,  2 views today

Next Post

Kupayı Gürkan’a takdim ettiler

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Edirne Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından düzenlenen ‘2018 Yılı Kurum ve Kuruluşlar Arası 30 Yaş Üstü Cumhuriyet Kupası Halı Saha Futbol Turnuvası’nda şampiyonluğu göğüsleyen Edirne Belediyesi Futbol Takımı kazandıkları kupayı Başkan Gürkan’a takdim ettiler. Edirne Belediye Personelinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp