Cumhuriyet’in 94. Yılını coşkuyla kutladık.

admin

Cumhuriyet’in 94. Yıl kutlamaları Edirne’de coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlama törenleri İl olarak sabah 09:00’da Vali Günay Özdemir’in  Valilik makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.  Vali Günay Özdemir’in makam odasında gerçekleşen törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün olmak üzere il protokolü katıldı.

Daha sonra Saat: 10.00’da Talatpaşa asfaltı üzerinde devam eden Cumhuriyet’in 94.yıl kutlama etkinliklerine, Edirne Valisi Günay Özdemir, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, CHP Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, askeri erkan, STK ve Siyasi parti Yöneticileri, Kamu kurum il müdürleri e Edirneli vatandaşlar katıldı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Garnizon komutanı Tuğgeneral Salim Afgün ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, askeri araç üzerinden törene katılan vatandaşların ve Edirneli halkın bayramını kutladı.

Edirne Valisi Günay Özdemir Törende yaptığı konuşmada; “Milli birlik ve beraberliğimizin kaynağı olan Cumhuriyetimizin 94’üncü yıldönümünü hep birlikte büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.

Cumhuriyet, tarih boyunca onlarca beylikler, devletler ve imparatorluklar kuran Türk Milletinin, yok edilmek üzere iken “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyerek bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin ardından elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur.Bu itibarla, Cumhuriyetin ilanı milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından birisi olmuştur.    

Bugün, millet olarak bağımsızlığımız için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızdan sonra 15 Temmuz’da adeta ikinci bir Kurtuluş Savaşı verdik. 94 yıl önce emperyalistlere karşı kazandığımız gibi o günde halkımızın büyük desteği ile zaferle çıkmasını bildik. Bizler de Türk’ün son kalesi olan ülkemizi daha güçlü, daha müreffeh yarınlara ulaştırmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; “Benim en büyük eserim Cumhuriyet’tir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu aziz vatan için canlarını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı içten dileklerimle kutluyorum.” Dedi.

Daha sonra Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Eğitim-öğretim kurumlarının öğrenci ve öğretmenlerinin geçişlerinin ardından askeri birliklerin geçit töreni ile Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni burada sona erdi.

Cumhuriyet’in 94. Yıl kutlama törenleri nedeniyle Edirne Valisi Günay Özdemir ve eşi tarafından aynı günün akşamı saat: 19:30’da Lalezar Restaurant’ta Cumhuriyet Bayramı yemeği düzenlenecek.

 

 186 total views,  2 views today

Next Post

Neşe ve Kuzey’in mutlu günü

Edirne’nin tanınmış avukatlarından Zeki&Serpil Geliş çiftinin oğlu Kuzey ile Ayşe&Nazmi Alptekin çiftinin kızı Neşe Edirne Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah salonunda, düzenlenen nikah töreninde ömür boyu mutluluklarını sürdürmek için birbirine evet dedi. Edirne Belediye Kültür Merkezi ve Nikah Salonunda gerçekleşen nikah törenine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, çiftin yakınları ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp