DAĞDEVİR “tüm kurumlar lider sultasından kurtulmalı”

admin

Edirneli çiftçilerden Cengiz Dağdevir yaptığı açıklamasında, tarım kesimi ve bunların yöneticileri hakkında açıklama yaptı. Dağdevir konu hakkında şunları söyledi; “Ülkenin başına gelen bu acı olaydan sonra siyasi partilerimiz bundan ders çıkarmalı partilerin yeniden yapılanması sağlanmalı, Siyasi partilerimiz ülkeni tüm kesimlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak örgütlenmeye ihtiyaç vardır. Bunun için siyasi partiler yasanın değişmesi lider sultasının son bulması gerekir. Diyebilirim ki siyasi partilerimiz önce kendi içlerinde demokrasiyi sağlamalı. Bu sağlanmadığı takdirde ülkeye istikrarın gelmesi mümkün olmaz.

Cengiz Dağdevir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTİLERDE DELEGE AĞALIĞI VAR

Partiler demokratikleşmediği lider sultası devam ettikçe onun bunun adamı partilerde görev aldıkça ve işe göre adam yerine adama göre iş verildikçe demokrasimiz bir adım ileri gitmez. Gitmediğini de görüyoruz. Her şeyden önemlisi partilerde delege ağalığı son bulmalı. Parti üyeleri partilerde söz sahibi olmalı.

Bu arada partilerde bu uygulamaya karşı çıkan partililerin çabaları da yeterli olmuyor. Siyasi partilerimizde eski hamam eski tas devam ediyor. Bunun sonunda istikrar gelmiyor. Halkın katkısı ile yapılmadığı için çıkarılan yasalar yanlışları içinde barındırmaktadır. Antidemokratik yasalar nedeniyle Avrupa birliğinden dışlanma ile yüz yüzeyiz.

KİTLE ÖRGÜTLERİMİZ ETKİLİ DEĞİL   

Ülkemizde kitle örgütleri meslek odaları ve kooperatifler güçlü olması arkalarında destekleri olmasına karşın etkin durumda değiller. Onlarda da lider sultası vardır. Ülkemizde genel durum bu. Bundan bir türlü kurtulamıyoruz.  Meslek kuruluşlarının sendikaların odaların başına geçenler seçimlerde demokratik bir mekanizma uygulaması olmadığı için uzun süre görevde kalıyor. Seçim zamanlarında kendisini oraya getiren seçiciler sayesinde saltanatlarını sürdürüyor.

Bizim tarım kuruluşlarımızda da durum böyle bir göreve seçileni değiştirmek bugünkü yasal koşullarda çok güç.

TARIM KESİMİNİN SORUNLARI ARTIYOR

Tarım kesiminin sorunları azalacağı yerde artıyor. Bir süre sonra ayçiçeği gündeme gelecek. Bugün için fiyatın ne olacağı belirsiz. Ülkemizin ayçiçeğine ihtiyacı var. Bunun en büyük bölümü ise bölgemizden karşılanıyor. Bu konuda üretim yeterli değil. Buna karşın üretimi yapanlar da ürettikleri üründen kar edemiyor. Bu koşullarda üretimin artması mümkün değil. Tarım kesimini desteklenmesi lazım. Tüm bu sorunların çözümü için yeterli kadroya ihtiyaç var. Tüm kuruluşlarımızda böyle yetenekte kadrolar olmadığı için ülkemiz gelişmede yerinde sayıyor.

Diğer taraftan tarım ürünlerinde standartlaşmaya gidilmeli örneğin bugün elli çeşit ayçiçeği tohumu var. Bunların hangisi bizim iklim koşullarına uygun. Bu konuda üreticilerimiz bilinçlendirilmiyor. Sonunda bunun faturası yine çiftçilerimize çıkıyor.

ARAZİ SATIŞLARI DEVAM EDİYOR

Diğer yandan bölgemizde büyük miktarda arazi satışları var. Ekonomisi zora giren halkımız çareyi tarlasını satmada buluyor. Özellikle tarlası az olan buradan geçimini sağlayamayan üreticilerimiz tarımı terk ediyor. Bunun için tarım kesiminin desteklenmesi özellikle küçük çiftçilerimizin tarımdan uzaklaşmasının önlenmesi gerekir. Bir diğer sorun ise tarımda üretilen ürünler değeri üzerinden satılmıyor. Teşvik verilmesi ve ürün çeşitliliğinin getirilmesi gerekir.

Bilindiği gibi bölgemiz bir zamanlar pancar ekiciliğinde ön sıradaydı. Bu ürün ekimine engel getirildi.

İpekböcekçiliği yine bölgemizde halkımız için ek bir gelirdi. Onun da önünü kestiler. Tüm bu sorunların çözümünde çiftçi kuruluşlarımız önderlik etmeli bu kurumlarımızın da yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

SULAMA İMKÂNI YETERLİ DEĞİL    

Bir diğer sorun ise sulamada bölgemize yeterli yatırım yok yıllarca Su Akacağı Barajı yapılacak diye halkı avuttular. Bu sonuç vermedi. Şimdi nehirlerden depolama yöntemiyle sulama sistemi geliştirmek isteniyor. Arazilerin sulanması çiftçilerimizin ekonomik durumunun iyileşmesini senede iki ürün almasını sağlayacak. Ne yazık ki çevresinden üç nehir geçen Edirne’de toprakların sulanması konusunda yeter olamıyoruz. Çalışmalar bu konuda yavaş gidiyor.” Dedi.

 

 

 

 68 total views,  2 views today

Next Post

Edirne çiçeklerle renklenecek

Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, sıcak ve egzoz gazından dolayı kuruyan Kadife Çiçeklerini, kendi seralarında yetiştirdiği Kral Kızı cinsi çiçeklerle değiştiriyor. Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatları doğrultusunda kentin görünümü güzelleştirmek adına ektikleri Kadife cinsi çiçekler hava sıcaklığının artması ve egzoz gazlarından […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp