DAHA ÇOK GAYRET GEREKİR

admin

fikri_yalin_koseSeslerin koro halinde söylendiği insanların birbirini dinlemediği her kafadan sesin çıktığı bir dönemde, kamuoyuna sesini duyurman, halini anlatman çok güç olur.

Öyle bir karmaşık dönemden geçiyoruz. Konuşan çok, ağzı olan konuşuyor dinleyen yok. Herkes kendi havasında ben en doğru söylüyorum iddiasında, çevresindeki uyarılara aldıran yok. Arkasına ekonomik veya siyasi gücü aldığı zaman da kimse önüne geçemiyor. “bu dünyayı ben yarattım” diye bas bas bağırıyor, bu gücü ile kimseyi iplemiyor.

Böyle bir güç karşısında sesini duyurman mümkün mü? İstersen bir dene. Doğruların yanlışlarla iç içe sunulduğu ve harmanlandığı bir ortamda çaban boşuna olur.

Ülkemizde halkın gerçek gündeminin belirlenmesi halka duyurulması açısından büyük engeller var, bunlar bir türlü aşılamıyor.

Halkın gündemine karşı olan ve medya desteğini de arkasına alanlar güçlü lobileri ve sermaye katkıları ile anında halkın gerçek gündemi yerine anında suni gündem yaratabiliyorlar.

Onun rüzgârına kapılan ucuz vaatlere kanan halkımız bu arada gerçekten, kendi yaşamını ilgilendirecek sorunlarını unutuveriyor.

Bilindiği gibi, bir süre önce tüm akaryakıt ürünlerine yüklü bir zam geldi. Akaryakıt fiyatları konusunda maşallah dünya rekoruna koşuyoruz. Bu konu halkımızı çok yakından ilgilendiren bir sorun.

Bu zamların bir biri ardına geldiği zaman, halkın herhangi bir tepkisi oldu mu? Kesinlikle yok, birkaç cılız tepkinin ötesinde sesi çıkan olmadı. Halkımız bunu da daha öncekilerde olduğu gibi yedi yuttu kabullendi. O günlerde halkımız başka konulara yönlendirildi, yine “cambaza bak “ denildi.

Demokrasisi gelişen toplumlarda yeri geldiğinde kendisini yakından ilgilendiren sorunlara karşı tavrını yasal yoldan koyması demokrasinin vazgeçilmez kuralıdır. Uygar ülkelerde böyle oluyor.

Medeni ülkelerde halkın böyle tepkisini sen kamuoyuna “ bak şu ülkede anarşi var halk sokağa dökülüyor” diye lanse edip kendi halkına yanılttığında, halk da bunu kabullenirse bugün olanlardan yakınmaya hakkın olamaz.

Ne demişler “her ülke layık olduğu şekilde yönetilir” Bu yönetime şekil verecek yönlendirecek olan halktır. Yeri geldiğinde demokratik hakkını kullanmayıp sonra da ayağına basılmış gibi cıyak cıyak bağırman olanlardan şikâyetçi olmaya hakkın olamaz.

Vatandaş olan sadece seçim döneminde değil, her zaman vatandaşlık görevini yapmak zorundadır. Seçimlerde oy verdiğin hangi siyasi parti olursa olsun, yoldan

saptığını, verdikleri sözü unuttuğunu gördüğün anda, onları uyarı görevini yapman senin doğal hakkındır, vatandaşlık görevindir.

Bunu yerine getirmediğin zaman, en önemli görevini yerine getirmemiş olursun. Sonra da yakınmaya hakkın olmaz. Yeri geldiğinde susan daha sonraları arkadaş sohbetlerinde ve kahve köşelerinde ahkâm kesenler ancak kendilerini aldatırlar.

Başbakan Edirne mitinginde çok yerinde bir söz söyledi” Lafla peynir gemisi yürümez” dedi bu lafı günlük yaşamımıza göre düşündüğümüzde çok yerinde bir sözcük tabii anlayana.

HATIRLATMAK GÖREVİMİZ

Vatandaşlarımızdan aldığımız telefonlarda, özellikle tatil günlerinde şehir içi minibüslerinde gecikme olduğu, bu kış günlerinde vatandaşların duraklarda uzun süre beklemek zorunda kaldıkları şeklinde duyum aldık. Bilindiği gibi herkes memur değil, sadece normal mesai günlerinde çalışmıyor. Tatil günleri de görevine gidenler, çalışanlar var, ulaşımda onların da dikkate alınması gerekir. Diğer taraftan dershanelere giden öğrencilerimiz var. Bunların minibüs duraklarında uzun süre beklemeleri sağlıkları açısından da sakıncalı.

Telefon eden vatandaşlarımız, daha önceleri minibüslerin duraklara geliş saatlerinin belirlendiğini, fakat bu saatlere uyulmadığı yolunda tepkileri var.

Özellikle tatil günlerinde duraklarda uzun süre beklenmesi, ulaşım araçlarının zamanında gelmemesi nedeniyle bazı vatandaşların taksi tutarak işlerine gittikleri duyumunu aldık. Bunu iletmek görevimiz, yetkililere buradan duyuruyoruz.

DİŞLER

Okulda öğretmen sormuş;

“Çocuklar en son hangi dişler çıkar”

Ortalığa derin bir sessizlik çökmüş kimsede cevap yok. En arka sıralarda bir öğrenci öğretmenin bu sorusuna cevap vermek için parmak kaldırmış.

“ben biliyorum öğretmenim” demiş.

Öğrenci kendisinden gayet emin olarak cevap vermiş;

“En son takma dişler çıkar öğretmenim”

 15 total views,  2 views today

Next Post

İlimizin oda ve borsa başkanları sorunlarını gündeme taşıdı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne merkez ve ilçelerin oda ve borsa başkanları ETSO’da yapılan yöneticiler toplantısında bir araya geldi. Oda ve borsa başkan ve yöneticileri bölgelerinin sorunlarını gündeme taşıdı. Belirlenen sorunlar rapor halinde yetkililere iletilecek. Edirne merkez ve ilçelerdeki Ticaret Odası ve borsa yöneticileri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp